UMUT … REÇETE ….
Süleyman Kurt

UMUT … REÇETE ….

Bu içerik 451 kez okundu.

Zaman zaman karamsarlıkla kaleme aldığımız yazılar oluyor. Elbette gönül; güzel şeyler yazmak, umut dolu satırları sizlerle paylaşmak ve sizlere yarınlar için olumlu işleri haber vermek istiyor. 

  Enseyi karartmak, çıkış yolları yok demek, umutsuzluğa düşmek bize yakışan hisler değil. Ama bal gibi görüneni de yazmamak olmaz. Peki ne yapmamız gerekiyor?

   Yaşadığımız kent Zonguldak. Defalarca yazmışızdır bu kent bir maden kentidir. Ele tutar “ kömürü” vardır, biraz tarımı biraz da uzun bir aradan sonra hayvancılık gündeme gelmeye başladı. İyi hatırlarım, 30-35 yıl önce şehrin hemen dış mahallelerinde neredeyse her evin altında küçük bir ahır olursu ve bir iki inek beslerdi insanlar. Süt öyle kutu/pastörize değil, günlük taze sağılmış süt olurdu. Yumurtayı karton kutuda son 20 yılda gördük.

    Eski binaların yıkılıp yerine apartmanlar yapılmasıyla değişen kent yaşamı, kişisel tercihler, emek yoğun işlere ilginin azalması ve daha bir çok nedenden dolayı hem tarımı hem de hayvancılığı ihmal ettiğimiz yılları yaşadık. 

  Bugün işsizlik rakamlarının “tüm çabalara” rağmen yüksek çıkması, bazı işlerde hata yaptığımızı gösteriyor. Tarım desteği “dönüm başına” değil “ ton başına” olmalıydı mesela! 

   Yarınlar için umutluyum zira “alternatif kalmadı” . İngilizlerin (meali tam böyle değil ama) ünlü bir sözü var, “ iyi olacak çünkü şu an en kötü durumdayız”. Yani çıkıştan başka seçenek kalmadı. TTK işçi almıyor. Kömür üretimi yüzde olarak düşüş gösteriyor. Tek umudun FİLYOS VADİ PROJESİ olmadığının işaretleri veriliyor. Bunların 2019 yılını atlatma hamleleri olmadığına inanmak istiyorum. 

   Bir çok alanda yatırımların önü açılmalı. Girişimcilere; destek, katkı, yüreklendirme ne gerekiyorsa yapılmalı. Çıkış reçetesi bu. Sizin aklınıza başka bir şey geliyorsa, paylaşalım. 

   Karamsarlık bulaşıcıdır. Umutlu olmak ta öyledir. Etrafınıza verdiğiniz elektrikle ilgilidir. 

 Olmuyor diye işin içinden sıyrılmamalıyız. Niye olmuyor diye sorabilmeliyiz! Olması için gerekenleri yapmak, o konuda emeği geçecekleri omuzlayıp, cesaretle yanlarında durmalıyız. 

  2018-2019 da seri seçimler olacak. Yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri kent adına bir fırsat olabilir. Önceki seçimlerde verilen sözlerin yapıldığını görmek bu kentin insanına gereken motivasyonu verir. 

  Yakın tarihte bazı yatırımların biteceğinin müjdesi verildi. Umut fakirin ekmeği, bekliyoruz. 

İşler yolunda gittiği dönmelerde kömür kentinin takımı KÖMÜR SPOR bile güzel sonuçlar almaya başlıyor. Az önce dedim, karamsarlıkta umutta bulaşıcıdır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 22 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 22 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017