STRATEJİ
Süleyman Kurt

STRATEJİ

Bu içerik 610 kez okundu.

Genelde en yaygın kullanım savaşla ilgilidir. Oysa hayatın her alanında en yoğun yaptığımız şeydir STRATEJİ …

  Stratejik oy 

  Stratejik ülke 

  Stratejik hamle

  Stratejik üslup

  Stratejik açıklama

  Stratejik seçim

  Stratejik yakınlaşma

  Stratejik politika

  Stratejik hata

  Stratejik gözlem/analiz

Listeyi uzatmak mümkün. Örneğin Zonguldak’ta son delege seçimlerinde CHP örgütünde bu stratejik hatalardan yapıldı. 

 Kentin siyaseten en önemli isimleri sahadaydı.( yeşil alanda olmasalar da en azından tribündeydiler) 

  Belki fark etmiyorlar ama CHP Zonguldak’ta büyüyemiyor. Üye sayısını arttıramıyor. Referandumda alınan iyi sonuca rağmen bu heyecanı sürdüremiyor. Bu konudaki eksikliği yalnızca merkez ilçe başkanına fatura ederek bu tablodan siyasi ikbal beklemek bana göre STRATEJİK HATADIR. 

  Daha yakın zamanda yazmıştım( Parti Ruhu başlıklı yazım) son iki yılda kentteki oy artışına rağmen hala 2 milletvekili çıkardığını. Merkez ilçede biraz daha yükselen trendin Referandumda Batı Karadeniz de tek HAYIR çıkan kent olmasını sağlamıştı. Sanıyorum AK Parti de anlattığım nedenler yüzünden bazı STRATEJİK hamleler yapmak istiyor. Hakkında ne denirse densin sayın Ebru Uzun’un özellikle ilçesinde partisi adına yaptıkları oy oranlarına olumlu yansıdı. Fakat kent adına politika üretmek, halka umut verecek projeleri kamuoyu ile paylaşmak yalnızca onun görevimi? 

  Bir ilin milletvekilleri, il başkanı, il yönetimi ve partinin genel merkezi o kent adına ortaya somut öneriler ve çalışmalar koymadıktan sonra, ilçe başkanlarından şapkadan tavşan çıkarmasını bekleyemezsiniz. 

  Siyasetin matematiği her zaman; 2+2 : 4 değildir. Bazen 2 olur o sonuç, bazen 6 , kimi zaman da 0 çıkar.

 Duayen bir siyasetçi şöyle demiş; “ doğru yanlış yoktur, KONJONKTÜR vardır”. Eğer ortam size bir çıkış gösteriyorsa bunu değerlendirebilirsiniz. Yok olmuyorsa, zorlamanın bir anlamı da yoktur. 

  Bana göre Zonguldak’ta bazı isimler ya konjonktürü göremiyor, veya görmek istemiyor. Mahallesinde bile sevilmeyen, kentte karşılığı olmayan isimlerin hala oyunun içinde olmaları/olmak istemeleri tabloyu okuyamamalarından değildir. 

  Bir çok kentin aksine Zonguldak halkının tüm siyasi hareketlere ve gelişmelere Stratejik reaksiyonlar verdiğini göz önüne alırsak, bu şehirde inatla siyaset yapmayı düşünmek kesinlikle büyük hata olur. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 EKİM 2017
ANA HABER 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017