PARAYI TAKİP ET !
Süleyman Kurt

PARAYI TAKİP ET !

Bu içerik 926 kez okundu.

Son zamanlarda bazı Amerikan deyişlerini kullandığıma dikkat çekti bazı okurlar. Allah biliyor Amerikalılarla bir alıp veremediğim yok. Benim sevmediğim Amerikan dış siyaseti ve izledikleri yol. Yoksa başkan Hüseyin’de olsa Donald da olsa pek bir şey değişmiyor. Sanıyorum bir çok Amerikan vatandaşı da olup bitenlerden hoşlanmıyor. 

  “ Parayı takip et” Amerikan medyasında ve FBI da kullanılan bir söz. Dünyada da kabul gören bir sözdür. Araştırmanın doğasında bilgiye ulaşma, takip ve kararlılık vardır. Medya kuruluşları genelde araştırma yaparak haberlere ulaşma yolunda en sık “para hareketlerini, çıkar networkü(ağını) ve kişisel/öngörülemez yükselişleri takip eder. 

  Gelişmiş ülkelerde en çok ve hızlı ilerlemenin “iletişim+medya” alanlarında olması asla tesadüf değildir. Gelişmemiş yada gelişmesini istemedikleri ülkelerde yönetimler hem iletişime hem de basına engel olacak bir çok eyleme/kanuna izin verirler. Buna bazıları “sansür” bazıları “otokontrol” der ama aslı “bilgiye herkesin ulaşmasını” istememeleridir. İzin verdiklerini yazabilirsin, öğrenilmesini istediklerini gösterebilirisin. 

  Dünyanın küresel tehlikelerinden olmasa da insanlığın en büyük sorunlarından biri “ paranın nasıl, kim tarafından ve hangi amaçla kullanıldığıdır”. Eğer tüm insanlığın refahı için bunca siyasetçi, akademisyen, bilim adamı, enstitü merkezi ve politika/fikir üreten think tank kuruluşları varsa niye hala “insanlık umulan seviyede değil”. Kimler mutlu hayatından? Kaç mutlu azınlık aile tüm Dünyanın kaymağına çöreklenmiş? Kaç siyasetçi halkıma istenen seviyede bir refah sağlayamadım diye kafasına silahı dayamış bugüne kadar? Siz hiç duydunuz mu? Uzun yıllar önce İzmir Selçuk’ta yaz aylarında turizm işinde çalışırken tanıştığım Belçikalı bir akademisyenle konuşmamızda “ Belçika’da eskiyi eleştiren değil bize yeni ufukları açan politikalara destek veririz” mealinde bir söz söylemişti. Ne kadar haklı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Bizler hala 1930 ları 1940 ları eleştirerek zaman kaybı yapıp, patinaja devam ediyoruz. 

   Parayı takip et sözüne nasıl geldim? İstanbul B.Ş.B başkanı sayın Kadir Topbaş görevinden istifa edince ortalıkta bir çok iddia da dolaşmaya başladı. Hukuk devletlerinde iddialar önce araştırılır ardından bir suç unsuru varsa kanunda yazılı hükümler doğrultusunda adli işlem yapılır. Böylelikle varsa bir suç unsuru ortaya çıkar ve adalet gereğini yapar. Yok, iddialar asılsız ise boş yere kimse zan altında kalmaz. İşte medeni Dünya bu işin çözümünü bulmuş; “ parayı takip et”. 

   Eğer bir işte “katakulli “ varsa mutlaka bir ağ da vardır. Para trafiği de vardır. İşin içinde çapanoğlu da vardır. Hep dış güçleri suçlayıp işin içinden sıyrılamayız. Kanuni para trafiği yasal zeminde zaten takip edilir, ediliyor da. Bankalardaki işlemlerde belirli bir rakamın üstündeki para hareketleri zaten takip ediliyor. Bana göre de doğru bir uygulama, ama ya iş banka yoluyla değil de açıktan sürdürülüyorsa? Kimseyi sebepsiz yere suçlamaya gerek yok. Getirin “nereden buldun kanununu” yeniden, bakın işler nasıl birden çözülüyor. Zaten bu kanun neden 2003 de ve apar topar yürürlükten kaldırıldı anlamış değilim. “Servetinde anormal artış olanlar bunu devlete izah etsinler “ de yanlış nerede anlayan var mı? 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017