ANORMAL
Süleyman Kurt

ANORMAL

Bu içerik 611 kez okundu.

 Uzun zamandır devlet kurumlarında işim olmadığından oralarda da var mı bilemiyorum ama son gittiğim devlet hastanesinin duvarlarında Hz. Mevlana’nın özlü sözlerinden bazıları asılıydı.

  Daha önceleri o duvarlarda ya çakma tablolar/resimler yada sağlık uyarıları olan yazılar olurdu. Bu ünlü isimlerden derlenen sözlerin asılması da fena olmamış ama onca koşuşturma  içinde kimse okumuyor. Bazı doktorların yüzden fazla hastası olduğunu kapı üzerlerindeki ekranlardan anlıyoruz. Çok sık hastalanıp hastane koridorlarına fazlaca düşmediğime defalarca şükrettim. Normal sağlıklı biri bile o yoğunlukta extra hasta olur.

  Her gün böylemi diye sormama gerek kalmadı, zaten bir çok hasta size ayrıntılı rapor verecek kadar konuya hakim durumda.  Yoğunluğun hasta çokluğunun yanında doktor azlığından da kaynaklandığı görebilirsiniz. Bazı branşlarda hekim sayısının gereken seviyede olmadığı boş olan muayene odalarından belli. Hastalar hep bir muayene kapısının önünde kümeleşmiş. Yan odanın duvarında “ …. Servisi 2” diyor ama ne doktor ne personel var. Kapı kapalı. Anlaşılıyor ki orada aynı branştan başka bir doktor daha varmış. İzinlimidir, istifa mı etmiştir bilemem ama yok. 

  Doktor ve hemşirelerin yoğun uğraşlarını gördüm ama o evrak işi yapan, temizlikle görevli personel ve taşeron çalışanların halleri tam bir hayal kırıklığı. Kapris, kibir ve hastaları hor görmeye varacak düzeyde ukalalıklarını gariban amcalar ve teyzeler çekiyorken bu çalışanları kontrol edecek müdürler hiç mi hastane koridorlarına çıkmazlar? Uzun yıllardır “taşeron işçilerin kadrolara alınması ile ilgili her eyleme destek veren, her bildiriye imza atan biri olarak bendeki hissi yıkımı tahmin bile edemezsiniz. Kimler için ne mücadele veriyor muşuz da haberimiz yokmuş!!! Yaşlı teyze “kan tahlil yeri nerde evladım ”diye soruyor Teksaslı kovboy personel eliyle “şurada” der gibi işaretle gösteriyor. Çalışmak zoruna gidiyorsa evinde oturacaksın, o işi layıkıyla yapacak insanlar çalışacak. Bizler hasta olarak geldiğimiz yerde senin kaprisini değil sizler bizim kahrımızı çekeceksiniz. 

  Güler yüzlü personel olmalısın. Bıkmadan usanmadan sana sorulacak sorulara yeterli ve düzgün cevaplar vereceksin. Hasta yaşlıysa hemen gidip bir tekerlekli sandalye temin edip, gerekiyorsa gideceği birime sen götüreceksin. Bu anlamda hekimlerimizin ve hemşirelerimizin hakkını yemeyelim. Personelden göremediğimiz ilgiyi, güler yüzü onlardan gördük. 

   Kentimize yapılması planlanan yeni hastanenin, şimdiki yapımı durmuş olan yerde devam kararı bana göre en mantıklı tercih olmuştur. Nasılsa o inşaatın neredeyse yüzde otuzu bitmiş görünüyor. Yeni bir hastane yeri demek yeni istimlak demek, yeni bir proje demek, yeniden ve daha fazla kaynak demek. Üstelik şu anda yapımı yarım kalmış binanın inşaat süresi göz önüne alındığında zamandan da kazanmak anlamı taşıyacak. Bu konuda defalarca yazmış biri olarak mevcut yerin doğru mu/ yanlış mı olduğunu tartışmak bize 3-4 yıl kaybettirmişti. Hem geç karar verildi hem de inşaatın bir an önce bitmesi için yeterince uğraşılmadı. Şimdi alınan karar bir an önce hayata geçirilirse bunda kazanan Zonguldak olacaktır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017