BAK SEN ŞU BÜCÜRE !!!
Süleyman Kurt

BAK SEN ŞU BÜCÜRE !!!

Bu içerik 836 kez okundu.

 Hani ülkemizde yapılmasa bu kadar dikkat etmezdim. Çok meraklısı olduğum bir spor dalı da değildir. işin içinde ülke milli takımımız da olunca ve EURO BASKET 2017 şampiyonası İstanbul’da yapılınca maçları seyrettim televizyondan. 

  Elbette Türk milli takımının ilk turu geçip son 16 ya kalmasıyla bayağı da umutlanmıştım. Olmadı. Niye olmadı? Neden seyirci desteğine rağmen başarılı olamadık? gibi soruların yanıtlarını basketbolun duayen isimleri tartışıp bulacaklardır. Gerçi” doğruyu tartışıp bulmak” bizim ülke hiyerarşisine pek uymuyor ama biz yine en doğru yolu önerelim. 

   Klasik hastalığımız olan “kazananın yanında olmak” kolaycılığı yüzünden kim biraz öne çıktıysa hemen o taraftan oluverdik. Her maç sonrasında değişen favori ülkemiz de elene elene finale kadar geldik. Dikkat ederim ; favori takımı/ülke elenmesine rağmen tutmaya, desteklemeye devam eden pek olmaz.  Desteklediğin takımın elenmesi yalnızca sportif bir olaydır. Kaybetti diye niye hemen yüreğinden atıyorsun ki? 

  Bu turnuvadan bir ders çıkarmak zorunda olan basketbol koçlarından biri değilim. Ama işin sportif başarısını nasıl yakalamışlar? Nasıl bir ülke bu şampiyon takımın ülkesi Slovenya? Sorularının yanıtlarını biraz araştırmak istedim. Slovenya; ülkemize komşu olmadığından ve oldukça küçük ve yeni kurulmuş bir devlet olarak bizim radarımıza yakalanmış bir ülke değildir. Pek ticari ortak paydamız yok. Kısa zamanda AB ülkeleri arasına girmeleri tamamen Sırbistan’ı bölgede yalnızlaştırma politikalarının bir sonucu olarak görülüyor.

  Bu tez doğrudur, değildir benim problemim değil. Bu toplam nüfusu 2 milyon 65 bin olan küçücük ülke, bizdeki normal bir kent kadar toprağa sahiptir( 20 273 km2) . Bu kısıtlı toprak ölçümünün yarısını hala kesmedikleri ormanlar oluşturur. İlginç, demek Dünyada hala yeşile düşman olmayan iktidar sahipleri de varmış.

  Çevreleriyle problem yaşamayan( ki o coğrafyanın ne menem bir bölge olduğunu tüm Dünya biliyor) suç oranı düşük, eğitim seviyeleri yüksek, fazla bir dış ticaret geliri olmamasına rağmen kişi başı milli geliri 21300 dolardır. Demek işini iyi yapan idareciler olunca “şapkadan tavşan çıkarmaya gerek kalmıyor” . Ülkenin dört bir tarafına modern trenlerle seyahat etmek mümkün. Hayat pahalı değil. Ülkede turizm, tarım ve bazı sanayi kolları istihdam konusunda problemleri çözmeye yetiyor. Bu durum onları Slav ülkeleri arasında en zengin ülke konumuna getirmiş. Her şey enerji her şey petrol diyen “saplantılı ekonomistler” biraz Slovenya ile ilgilensinler, bana göre öğrenecekleri çok şey var Slovenya’dan. 

   Araştırınca anlıyorsunuz ki eğitim konusunda da epeyce ileri gitmişler. Cehaletle savaş için tüm peygamberlerin niye Orta Doğu’ya indirildiğine şaşmamak lazım. Yukarıda, batıda ve kuzeyde bu konuda peygamberlere hiç ihtiyaç olmamış. 

   En ünlü söylemlerinden biri “ BEDAVA YEMEK YOKTUR”. Bunu “ bak bunlar ne çıkarcı insanlar” diye algılamayın. Şunu demek istiyorlar “bedava peynir kapanda olur” , durduk yerde biri size bir şey verirse kıçınızdaki dona göz dikmiş demektir. 

   Yakın zamana kadar haklarında hiç bilgim olmayan bu ülkeyi ve insanlarını sevmeye başladım. Allah’ın; insan kafasına bedava yüklediği “beyni” kullanan herkesi çok seviyorum. İlk fırsatta ve Bağkur maaşım el verdiği takdirde Slovenya ya gidip sizlere oradan kart atacağım ….

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017