ŞED KUŞANMA..
Ercan Demir

ŞED KUŞANMA..

Bu içerik 287 kez okundu.

Ahilik geleneği, bir bölgedeki esnaf, işyeri, üretici ve sanatkarların sahip olması gereken nitelikleri belirleyen, esnafın birbiriyle dayanışma ve kardeşlik içinde çalışmasını temin eden köklü bir kültür mirasımızdır.

Ahilik, 13. yüzyılda Anadolu’da ortaya çıkmış bir ekonomik sistemdir. Kurucusu Ahi Evran-ı Veli’dir. Ahilik kaidelerinin uygulandığı döneme ait tarihi belgelerde, çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa geçişte yapılan törenlere ait pek çok bilgi vardır. Her sanat dalının özelliklerine göre uygulanan bu törenlerde ki ana temanın değişmiyor. Ahlaka, çalışmaya, çevreyi korumaya, bilgiye, tecrübeye, insanları sevmeye, görgüye dayalı öğütler birbirine çok benziyor. Bu törenlere “Şed Kuşanma” töreni deniliyor.

Zonguldak’ta her yıl Ahilik Haftası’nda düzenleniyor.

Bu senede olduğu gibi

Ahilik Haftası kutlamaları gerçekten bir harika. Kutlama komitesini kutluyorum. Zonguldak Valiliği önünde bulunan alanda yapılan törende çıraklıktan ustalığa geçişi simgeleyen Şed Kuşatma töreni gerçekleştirildi.

O töreni izlerken geçmişe döndüm adeta.

Ve o an dedim ki keşke şimdiki ustalık törenleri de bu şekilde olsa ne güzel olur.

Ve bunu törenden sonra Vali ziyareti öncesinde Zonguldak Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun’a söyledim. Bu şed kuşanma törenleri, neden geçmişte olduğu gibi Şed Kuşanma töreni şeklinde yapılmıyor

Mesela Mesleki Eğitim’den ustalık ve kalfalık belgeleri her Ahilik Haftası’nda düzenlenecek olan şed kuşanma töreni ile neden veremlesin diye.b

Sağ olsun Muharrem Coşkun başkanımız bu konuşu Başbakan Binali Yıldırm’a ileteceklerini söyledi. 

Ayrıca bu konuyu ben Şed kuşanma töreni için Mersin’den gelen özel ekibin şefine söyledim.

Vali Ahmet çınar ziyaretinde ekibin şefi, benim önerimi, “basın mensubu arkadaşımız önerdi sayın valim. Ustalık ve kalfalık belgelerini geleneksel şed kuşanma töreni ile birlikte verilebilir” deyince vali Ahmet Çınar’da olumlu buldu ve bunu bakanlığa iletmek gerekiyor ve o zaman Türkiye genelinde bir uygulama olur ve gerçekten çok ta güzel olur.

ZESOB: başkanı Muharrem Coşkun’da ustalık ve kalfalık belgelerini geleneksel şed kuşanma töreni ile birlikte verilmesini önünde bir engel olmadığını söyleyince, vali Çınar tekrar söze girerek “O zaman Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile görüşüp seneye bu şekilde düzenlenebilir” dedi.

Bir anda aklıma gelen bir düşüncenin kısa zamanda hemen hayat geçecek olması beni gerçekten mutlu eti.

Neden mutlu etmesin ki

Hem bu benim düşüncem olduğu için değil

Şed kuşanma törenini tüm gençlerimizin, mesleki eğitim çalışanlarını bilmesi lazım.

Tarihimiz bizim geleceğimizdir.

Tarihimizi sahip çıkmazsak geleceğimiz olmaz

ahlak, çalışmak, çevreyi korumak, bilgi, tecrübe, insanları sevmek

bunlar ahilik değerleridir ve biz insanlar var olduğu sürece bu değerleri devam edecektir.

Ölmeyen,ş yaşayan değerlerimizidir.

Dedemizden bizlere bizlerden çocuklarımıza, çocuklarımızdan kendi çocuklarına sinsine ile aktarılan değerlerimizdir, yani mesleki ustalardan çıraklara, çıraklarda da kedi çıraklarına aktarılan değerlerimizdir

Günümüzde her ne kadar bu değerlerimizi yozlaşsa da hala yaşıyor.

Esnaflık çok önemlidir

Meslekler çok önemlidir.

Hele hele ahilik düsturuyla yetişmiş ve usta olmuş ustalarımızın var olması çok çok önemli

Ne diyordu şed kuşanma usta çırağına 

“Bak oğul bu kapıdan asla yalan girmedi sendende girmeyecek”

Ne kadarda güzel bir söz, ne kadar da gazel bir öğüt

Bizi biz yapan değerlerimiz bunlar değil mi

Biz Türklere has olan

Südece Müslüman Türklere has olan hasletlerimiz, davranışlarımız

Ne kadar da asil bir milletiz.

Konu Ahilik’ten çıktı, şed kuşanmadan devam etti şimdi ise Türklüğe kadar geldi.

Hepsi bir bütün parçası aslında

Biz Türklere has geleneklerimiz, ananelerimiz, davranışlarımız, kurallarımız bunlar.

Binlerce yıldır tarih sahnesinde olan Türk milletini ayakta tutan temel geleneklerimizden biri olan Ahiliğin kökleri, Malazgirt Savaşı'yla Anadolu'ya adım attığımız zamanlara kadar dayanır. Ahilik, ilk olarak Selçuklu Devleti döneminde görülmeye başlamış, bu sayede Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesi hızlanmış, Müslümanlık yayılmış, Türk esnafı diğer milletlerle rekabette güçlü konuma gelmiştir. Selçuklu Devleti'nden sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde de bu köklü geleneğimiz sürdürülmüş, önemini her zaman korumuştur. Komşusu siftah yapmadan gönlü rahat etmeyen dürüst esnaflar sayesinde Osmanlı Devleti engin adaletini geniş coğrafyalara yayabilmiş, bu güçlü temeller üzerinde asırlar boyu ayakta durmuştur.

Günümüzdeki esnaf ve ticaret odalarına benzeyen Ahilik teşkilatı, mesleğe girişte ve aşama atlamada birçok yükümlülük getiren, gerektiğinde mesleğin kurallarına aykırı davrananlara ceza verebilen geniş kapsamlı bir kurumdur. 

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir" anlayışıyla her daim paylaşmayı, birlik olmayı esas alan Ahilik, Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar yayılmış, o günlerden bugünlere, bizlere miras bırakmıştır.

Esnaf ve işyerlerimizin işbirliği ve dayanışma içinde olması, dün nasılsa, bugün de aynı derecede önemini koruyan bir gerekliliktir. Günümüzde artan ekonomik yarış ve rekabet koşulları bizi köklerimize bağlılığımızdan asla vazgeçirmemeli, doğruluk ve dürüstlük peşinden giderek "Halka hizmet Hakk'a hizmettir" inancından asla ayrılmamalıyız. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017