KARADENİZ’DE ENERJİ PROJEKSİYONU
Süleyman Kurt

KARADENİZ’DE ENERJİ PROJEKSİYONU

Bu içerik 956 kez okundu.

Temmuz ayında “ ZON …. SUZ” başlıklı yazımda anlatmaya çalışmıştım, Karadeniz’in ve özellikle Zonguldak’ın enerji konusunda her zaman mutlaka önemli rollerde olacağını.

    Enerjiye olan ihtiyacımız her zaman olduğundan fazla değil mi?

    Herkesin dilinden düşmeyen “yenilenebilir enerji kaynakları” konusunda bugüne kadar önemli bir mesafe kat edemeyişimiz bizi biraz da zorunluluktan “fosil yakıtlara” mahkum etmedi mi? 

   Kömürün elbette enerjide kullanılması en elverişli kaynak olmadığının farkındayım ama sorunu söyleyenlerin alternatif ve hemen hayata geçirilebilecek projeleri var mı? Olan projelerin hayata geçmesi için ne kadar zaman gerekli? Bu süreyi hiç enerji harcamadan geçirme imkanımız var mı? Bırakın 0 enerji ihtiyacını, evinde kullandığı lüks avizelerden bir ampul söküp tasarruf yapan birini tanıyor musunuz? 

  Tüm konuşanlar tüm atıp tutanlar sırf “kamu spotu” gibi mesaj verenlerin günlük kullanımlarına bir baksak, konuştukları kadar vatan/millet/doğa aşkıyla yanıyorlar mı? 2 kilometrelik yere bile arabayla giden bir insan ister alim olsun ister konunun uzmanı, dinlemem bile… ciddiye almam … kısacası adam yerine koyup dinlemem …. Laf satma, icraatını görelim ….neymiş beyefendi/hanımefendi ;

   HES’lere karşıymış

   Nükleer enerjiye karşıymış

   Fosil yakıtlara karşıymış

Evinde, işyerinde enerji tasarrufu yapıyor musun? Doğaya saygılı bir birey misin? Çöplerini atarken “cam/plastik/kağıt/ve diğerleri” diye bir ayrım için zaman harcıyor musun? Ben ve benim çevremde bazı dostlarım, üşünmeden o ayrımı yapıyoruz. Bunu kendimiz için değil, gelecek kuşaklara biraz daha az pis ve biraz daha yaşanır bir Dünya bırakmak için yapıyoruz. 

   Sokakta sigara içip izmaritini iki parmağının arasından Messi vari bir vuruşla kaldırımın kenarına atan ….. sesleniyorum, sen de o kafa varken bize fosil yakıt bile lüks …

   Diş fırçalarken musluğu açık bırakan ….., aferin dişini kurtardın ama bizleri yarın susuz bıraktın!!! Şu her lavabonun yanında asılı duran bardağın aslında “diş macunu ve diş fırçası” koymak için değil, ağız çalkalamak için su kabı olduğunu ne zaman öğreneceksin ….

   Karadeniz; enerji konusunda her bölgemizden daha avantajlı. Bunu yetkililerin benden iyi bildiklerine eminim. 

   Güneş enerjisi desen var.

   Rüzgar enerjisi desen Karadeniz kıyıları ( Kuzey Ege kadar olmasa da) estirir.

   En yeni enerji kaynağımız olan DALGA enerjisi için pilot bölge Zonguldak seçildi. 

  Biz laf üretmek değil, iş üretmek istiyoruz. Karadeniz hazır, ya siz? 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017