SÜMELA’NIN ŞİFRESİ
Süleyman Kurt

SÜMELA’NIN ŞİFRESİ

Bu içerik 1811 kez okundu.

Yaşadığınız kent Zonguldak olunca, güzel ülkemin dört bir yanından bu küçük madenci kentine yerleşmiş birçok farklı şehirden insanları da tanımış oluyorsunuz. Gerçek bir Türkiye harmanı görmek isteyen bu kente baksın. Yılardır hep birlikte aynı havayı soluyor aynı kentin sokaklarını arşınlıyoruz. Zaten boydan boya 800 metre olan bir kent merkezi var, aynı insanlarla aynı gün içinde birkaç kez selamlaştığın bile olur. Bizce tuhaf değil …

   O aynı sokakları arşınlayanlardan biri/adını yazmayayım ama Pazar akşamı anlattıklarını,  yazmadan geçmeyeyim.( aslında kendi şivesiyle yazmak çok daha şirin olurdu ama )

  Kaldırımın karşından süratle yanıma geldi;

Bak, dedi, “ koca ormanı kışın ortasında yakmayı da başardık. Milletin paçasında soğuktan pireler uçuşurken, hangi aklı evvel gidip de orman da kamp ateşi yaktı acaba? Cümlede geçen kelime “paça” değildi ancak biraz “uygun düşmez” diye değiştirdim. Özellikle Doğu Karadenizli okurlarım şıp diye doğru kelimeyi “uygun yere” düşünmüşlerdir çoktan. 

Değerli arkadaşımın bahsettiği orman yangını ,Sürmene’de çıkan ve 20 hektar kadar “sarı çam  orman alanını” küle çeviren yangın. İlk olarak piknikçilerin yaktığı ateşler nedeniyle çıktığı ve rüzgarında etkisiyle yayıldığı iddia edildi. Doğru olabilir. Ancak yıllardır, üstelik o en sıcak yaz aylarında dahi hiç olmayan yangının kışın en şiddetli dönemine denk gelmesi oldukça şaşırtıcı değil mi? O yöre insanı “doğayı” canından çok sever ve korur. Önceki yıllarda HES projelerine en çok karşı çıkan yörenin Doğu Karadeniz olduğunu hatırlayacak olursak, değil koca ormanı, tek ağacı bile feda etmeyecek insanlardan bahsediyoruz. Elbette bu doğa faciasının kimler tarafından yapıldığı incelemeler sonunda bulunur. Hangi orman yangını yapanın yanına kar kaldı ki? Koca “SÜMELA’NIN ŞİFRESİNİ” çözenler bunu mu atlayacak? 

 

             BELEDİYE’NİN KAR SINAVI 

 

Ülkemizi beyaza boyayan “kar” şehrimizin sokaklarını ve mahallelerini örtü gibi kapladığında, insanımız biraz endişe içindeydi acaba Zonguldak Belediyesi bu zorlu periyotta nasıl bir sınav verecekti? 

  Anlaşılan önceki karla mücadeleden dersler çıkarılmış. Belediye ekiplerini daha kentte kar yağışı başlamadan tüm kritik noktalara yerleştirilmiş halde gördük. Gerek “ana arterler” ve gerekse mahalle aralarındaki yollar yoğun kar yağışına rağmen işler vaziyetteydi. Gerekli tuzlama ve temizlik çalışmaları sürekli yapıldığından büyük sorunlar yaşamadık. Zaman zaman eleştirdiğimiz Belediye yönetimi bu kez “sorumluluklarını” hassasiyetle yerine getirdi. İlgililere teşekkür ediyorum. 

   Kar manzaralarını görünce aklıma uzun yıllar önce İzmir’de yaşadığım bir anı geldi. Sanıyorum İzmir’e uzun bir aradan sonra yağan 2 santimlik bir karda, halk fırınların önünde kuyruk olmuştu. Yanımdaki Egeli arkadaşa sormuştum “ niye bu kadar panik yaşanıyor, savaş mı çıktı yoksa? diye. “ Yoo ne savaşı, görmüyor musun ne kadar çok kar yağıyor. Tedbir almamız gerekiyor”. Ee görmemişin oğlu olmuş ….

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM