PETROLÜN MÜ VAR, DERDİN VAR
Mehmet Çelik

PETROLÜN MÜ VAR, DERDİN VAR

Bu içerik 5318 kez okundu.

Artık öyle bir durumdayız ki şu başlıktaki slogan yüzünden Ortadoğu gibi bizde de ikinci derece şehit yakını kalmadı,toplumun  hemen hemen tamamı birinci dereceden şehit yakını olduk. Ülkemde yüreği yanmayan aile kalmadı, ateş düşmeyen ocak kalmadı. Toplum olarak acıların merkezinde kaldık, yakın zamana kadar Irak ve Suriye’de Pazar yerlerinde patlayan bombalar ve yüzlerle ifade edilen ölü sayılarına şaşardık, şimdi bizler ve bu güzelim ülkem aynı durumda kaldık. Umutsuzluk mu?  Hayır!  Çaresizlik mi?  Asla!

Şimdi iktidarı ve muhalefetiyle bir araya gelerek sağduyu ile hareket etme zamanı. Bütün bu olanların sorumlusu olarak mevcut hükümetleri suçlamak bir şeye çözüm olmadığı gibi, sırası da değil. Eğer birilerini suçlayacaksak  çok gerilere gitmek lazım, ama bu da çözüm değil. Elbette mevcut yönetimlerin zafiyeti oldu ki bu iş bitmedi. O bunamış, abdestini tutamıyor dedikleri rahmetli Ecevit zamanında bu terör laneti sıfırlanmıştı. Yine rahmet okuyacağım,ölenin arkasından kötü konuşmak hoş değil ama rahmetli Özal’a iktidarı döneminde bazı istihbarat raporları gelir ve önlem alınması istenir, Özal da. “Üç beş çapulcudur” der ve önemsemez. İşte birilerini suçlayacaksak bu yelpazeye herkes girer, herkes; öyle yada böyle, hata yaptı ki bu gün bu acıları toplum olarak yaşıyoruz, dediğim gibi hepimiz birinci dereceden şehit yakını olduk.

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi ama öngörmesi gerekenler kış uykusuna dalınca felaket kaçınılmaz oldu. Irak’ın işgali,Yemen, Mısır, Libya gibi ülkelerde uygulanan senaryoların içinde sandık ki biz yoğuz, oysa bal gibi de BOP’un bir parçası ve legosu idik, ama dedim ya öngöremedik.

Dünyayı yöneten egemen sınıfların gözünde birkaç milyon Ortadoğulunun ölmesi işin bir parçasıdır ve sinek kadar önemi yoktur, işte biz bunu öngöremedik. Yine egemen sınıfların çantalarında bulunan gizli gündemlerinin henüz tam olarak açılmadığını,kendi ülkelerinin çıkarlarını her şeyin üstünde tuttuklarını da,  “Petrolün mü var, derdin war!” ıda öngöremedik. Unutmayalım ki Saddam’da, Kaddafi’de ve diğer iktidarları hüsranla biten liderler de dünyaya kafa tutmuşlardı, ancaaak:

Dünyanın tüm devletlerinin kavrayamadığı veya önemsemediği, öngöremedikleri bir farkın Türkiye de olduğunu belirtmek de fayda var, dünya bunun farkına yaşayarak vardı, şimdi kara kara düşünüyorlar ve çözüm geliştirmeye çalışıyor, çünkü egemen sınıfların ezberi bozuldu, bizdeki vatanseverlik anlayışı, dar zamanda bir araya gelme yeteneğimizi henüz kavramış değiller, 15 Temmuzda ne olduğunu,  işlerin neden ters gittiğini, neden başarılamadığını da bir  türlü anlamış değiller.

Elimizde bu bir araya gelme yeteneği henüz canlı olan bir halk varken, hazır vatanseverlik yeniden tavan yapmışken: Sağcısı-solcusu, iktidarı- muhalefeti tüm toplum kesimleri bir araya gelip yeniden bir kurtuluş hareketi yapmaya var mısınız? Toplumun hassasiyetleri körelmeden bu işi başarırsak ki neden olmasın? Tarihe bir not daha düşeriz. Öteki hesapların da sırası geldiğinde icabına bakarız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 22 EKİM 2017
ANA HABER 22 EKİM 2017
ARA HABER 22 EKİM 2017
ARA HABER 22 EKİM 2017