“Kış lastigi can güvenliğimiz için gerekli”

“Kış lastigi can güvenliğimiz için gerekli”

“Kış lastigi can güvenliğimiz için gerekli”
Bu içerik 250 kez okundu.

Zonguldaklı taksici esnafı, kış lastiği cezasını yorumladılar

 

Kış lastiği takmamanın cezası artıyor.

Ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayanlara uygulanan 625 liralık cezanın, 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya yükseliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak.  Araçların denetimi, Bakanlığının yetkilendirdiği personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılacak.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine 625 lira olarak uygulanan cezanın, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 14,47'lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. 

ZONGULDAKLI TAKSİCİ ESANFI CEZA ARTIŞ ORANINI YORUMLADI

Kış lastiği cezasını artırılmasını Zonguldaklı taksici esnafına sorduk.

Taksici esnafı, kış lastiğinin can ve mal güvenliği için gerekli olduğunu belirterek, cezanın artırılmasını olumlu buldular ve “Takmayana ceza kesilsin. Bu bizim kendimiz ve yolcularımızın can ve mal güvenliği için zaten gerekli olan bir şey. Devletimiz bizi düşünerek bu kararı almış. Yerinde bir karar. Yalnız sadece biz ticariler değil tüm sivil araçlarda kış lastiği kuralına uymalı. Sivil otomobil kaza yapıyor birde bakıyoruz ki kış lastiği yok. Yolda onunla beraber bizde kalıyoruz” dediler.

KIŞ LASTİĞİ BUZDA ETKİLİ DEĞİL

Bir taksici esnafı ise, Zonguldak’ta kar yağışlarını en fazla 15 gün sürdüğünü, kış lastiğinin buza etkili olmadığını belirterek, “Batı ve doğu şartları aynı değil” dedi.

KAR LASTİĞİ OLMAYAN ARAÇLAR YOLA DEVAM EDEMEYECEK 

Diğer yandan Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

Ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun kar lastiği takmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Geçen dönem kış lastiği takma zorunluluğunun olduğu 1 Aralık 2016 ile 1 Nisan 2017 arasında Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince, 155 araç sahibine 94 bin 184 lira, Emniyet Genel Müdürlüğünce 320 araç sahibine 193 bin 445 lira, Jandarma Genel Komutanlığınca da 47 araç sahibine 28 bin 593 lira ceza kesilmişti.

Böylece şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 522 ticari araç sahibine, kış lastiği takmadıkları için toplam 316 bin 222 lira para cezası uygulanmıştı”

(HABER-ERCAN DEMİR)

“Kış lastigi can güvenliğimiz için gerekli”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM