“Şeker adı gibi tatlı bir hastalık değildir”

“Şeker adı gibi tatlı bir hastalık değildir”

“Şeker adı gibi tatlı bir hastalık değildir”
Bu içerik 363 kez okundu.

Zonguldak’ta 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Diyabet Seminerleri düzenlendi.

 

Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği tarafından, 14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü kapsamında Zonguldak Belediyesi Nikah Salonu’nda diyabet semineri düzenlendi.

Seminere, İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Güner, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Dr. Ömer Selim Alan, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Züleyha Arıman ile çok sayıda davetli vatandaş topluluğu katıldı.

Seminer öncesinde katılımcılara diyabet ölçümleri gerçekleştirildi.

SALGIN GİBİ GİDEREK ARTIYOR

Seminerin açılış konuşmasını aynı zamandan derneğin kurucuları arasında yer alan şu anki İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Güner yaptı. Dr.Güner konuşmasında diyabetin salgın gibi dünyada arttan bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Güner, “Yaklaşık 12-13 yıl önce Derneği kurduk. Şu anda yaklaşık 3000 kişilik bir grubun ulaştık. Diyabet dünyada salgın gibi giderek artmaktadır. Kendisi gibi adı gibi tatlı bir hastalık değildir. Şeker hastalığı ama adı gibi çok tatlı bir hastalık değildir. Sonuçta vücudumuzdaki tüm organlarda hasarlara yol açıp ölüme kadar getiren zaman zaman sakat bırakan bir hastalık. Ama uygun tedavi olunduğunda da sizin yaşam standardı bozmayan veya fazla etkilemeyen sağlıklı bir şekilde yaşamanızı sağlayan bir hastalık. Burada bunu nasıl kontrol altında tutabileceğini Dernek olarak birkaç bilgi vermek için toplandık. Bu toplantıyı düzenleyen toplantı emeği geçen Taner hocam olmak üzere tüm ekibe teşekkür ediyorum verimli bir toplantı olmasını diliyorum” dedi.

11 YILDA 13 BİN KİŞİDE ŞEKER TARAMASI YAPTIK

Ardından Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Genel Başkanı Çetin Terzioğlu konuşma yaptık.

Çetin Terzioğlu konuşmasında, “Öncelikle Taner hocam başta olmak üzere Ertuğrul Bey ile biz derneğimizi 2006’da kurduk. O günden bugüne gerçekten derneğimiz diyabetli vatandaşlarımıza hizmet etmek için kurduk ve hizmetlerimiz devam ediyor. Bugüne kadar, 2006’dan bu yana 13 bin kişinin şeker taramasını gerçekleştirdik ve çok sayıda kişide şeker hastalığı tespit ettik. Biz Sivil Toplum Örgütü olarak burada hizmet veriyoruz. Taner hocam biliyorsunuz çok önemli bir kişi kendisi. Kendisi rahatsız olmasına rağmen bu toplantıya katılması bizleri mutlu etti ve onurlandırdı” dedi.

Çetin Terzioğlu ayrıca BEÜ Diyabet Takip Merkezi’ne  sahip çıkması çağrısında bulunarak, “Türkiye’de ve dünyada ilk Zonguldak’ta kurulan Bülent Ecevit üniversitesi Diyabet Takip Merkezi’nin kuruluşunda büyük bir emeği vardır. Buradan tüm diyabetli vatandaşlarımıza Diyabet takip merkezine sahip çıkmaya çağırıyorum. Ayrıca Zonguldak belediyesi’nden de diyabet takip merkezine halk otobüsünü bırakmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, “Diabetes Mellitus” konulu seminer verdi.

Bayraktaroğlu seminerinde diyabet hastalığını tarihçesi ve bugüne kadar olan gelişimini slayt gösterisi eşliğinde anlattı.

Taner Bayraktaroğlu’ndan sonra Uzman Diyetisen Funda Kasapoğlu, “Diyabette beslenme önerileri” konulu  seminer, son olarak ise, Uzman Diyatisyen Burcu Özüberk, Öğretim görevlileri Banu Ünver ve Zuhal Kunduracılar tarafından da; “Diyabette Fizyoterapi Rehabilitasyon Farkındalığı Egsersiz Uygulamaları ve Diyabetik Ayak” konuların katılımcılara bilgi verdiler.

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

zonguldak haberleri haber son dakika haberi diyabet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017