“Diyabet çağımızın vebası oldu”

“Diyabet çağımızın vebası oldu”

“Diyabet çağımızın vebası oldu”
Bu içerik 250 kez okundu.

Bugün 14 Kasım dünya Diyabet Günü

Peki diyabet nedir.

Diyabet, Diyabet (şeker hastalığı) nedir?

Pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersizliği veya insulinin etkisine dokularda direnç olması sonucu kandaki şeker miktarının yükselmesi ile ortaya çıkan ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Besinler, vücudun başlıca yakıtı olan şekere dönüşmek üzere parçalanırlar. Daha sonra bu şeker kana geçer ve kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar. Sağlıklı bireylerde kana geçen şeker pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelere taşınır. Diyabetli bireylerde insülin eksik veya etkisiz olduğu için şeker hücre içine giremez ve kanda miktarı yükselir. Diyabetli kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselerek hiperglisemi denilen durum oluşur.  Diyabetin ortaya çıkışı genelde ani ve dramatik olur.

Günümüzde diyabet toplumumuzda oldukça yaygın durumda.

Peki toplum olarak diyabete ne kadar duyarlıyız, diyabetin ne olduğunu biliyor muyuz ve diyabet konusunda Zonguldaklılar ne düşünüyor, onlara sorduk

Zonguldaklılar diyabeti, yani şeker hastalığını çağımızın vebası olarak tanımladılar.

Zonguldaklılar günümüzde insanların yaşadıkları sıkıntı, stresin diyabetin artmasında ve yaygınlaşmasında etkili olduğunu düşündüklerini belirtiler.

“Eskiden şeker mi vardı, kanser mi vardı, hep son yıllarda arttı. Sağlıksız besleniyoruz” şeklide düşüncelerini belirttiler.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak “Diyabet çağımızın vebası oldu”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM