Bu da "ahlaksız" kuyumcu !..

Bu da "ahlaksız" kuyumcu !..

Bu da
Bu içerik 2357 kez okundu.

Zonguldaklı kuyumcular esnaflık ahlakına sahip nezih insanlardır. Hemen hepsi yıllardır tanıdığımız, müşterilerine "santim" haksızlık yapmayan güvenilir kişilerdir.

Ne var ki, "çürük elmalar" sadece "eğitim" çevresi ile sınırlı değil elbette...

Kuyumculuk mesleği içinde, her meslekte olduğu gibi kötü örnekler de var.

Geçenlerde TV'de bir haber yayınlandı...

Cumhuriyet altınının tam benzerini yapmışlar, içinde çok az miktarda altın bulunan ve çok büyük ölçüde diğer metallerle oluşturulan bu "sahte" Cumhuriyet altınını gerçeğinden ayırmak çok zormuş, ancak işin erbabı tarafından incelendiği takdirde "sahte" olduğu anlaşılıyormuş...

Kimbilir, kimlerin canı yandı !..

Bu olay bize Zonguldaklı "ahlaksız" kuyumcuyu hatırlattı...

 

Yıllar öncesinden bir olayı tekrar edelim...

Bilindiği gibi, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız memlekete izne döndüklerinde, özellikle düğün-dernek hazırlığı içinde olduklarında altın ve benzeri ziynet eşyalarını Türkiye’den alır.

Avrupa’da satılan altının düşük ayarlı, ya da “kalitesiz” olduğu söylenir çünkü…

Olay Zonguldak’ta geçiyor…

Son günlerde kuyumculuk dışında başka sektörlere de uzanan bir kuyumcu, yıllar önce yurtdışından gelen bazı vatandaşlara yüklü miktarda altın satıyor.

Paramız yabancıya gitmesin, üstelik bize kazık atmaz, düşüncesi ile sözkonusu kuyumcudan altın alan gurbetçiler, bir süre sonra bir “gereklilik” nedeniyle Zonguldaklı kuyumcudan aldıkları altınları Avrupa’daki bir kuyumcuya bozdurmaya gidiyor…

Gidiş o gidiş !..

Avrupalı kuyumcu, bu altınların beş para etmeyeceğini, içindeki altın oranının çok düşük olduğunu, dolayısı ile çok az bir ücretle satın alabileceğini söyledikten sonra, gurbetçi vatandaşlarımıza isterlerse bu altınlarla ilgili Türk makamlarına şikayette bulunabileceklerini de hatırlatır.

Gurbetçi vatandaşlar mahkemelerde uğraşmak istemezler, “Haram olsun, zehir-zıkkım olsun !” diyerek onca zarar-ziyanı sineye çekerler.

Rivayet odur ki, bu kuyumcu il dışından aldığı “düşük ayarlı” altınları özellikle gurbetçi vatandaşlarımıza sata sata zenginleşmiştir.

Tekrar edelim…

Zonguldak kuyumcu esnafını tenzih ediyoruz…

Pek çoğu bizim arkadaşımızdır, hepsi de doğru-dürüst güvenilir insanlardır.

Ancak her meslekten olduğu gibi, kuyumcu esnafının içinden de “çürük elmalar” çıkıyor galiba…

(Erhan ÇAKMAK)

zonguldak Bu da
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM