DSP 32 Yaşında

DSP 32 Yaşında

DSP 32 Yaşında
Bu içerik 342 kez okundu.

Demokratik Sol Parti (DSP) Zonguldak İl Başkanı Sercan Günarslan, partisinin kuruluşunun 32. yıldönümünü kutladı.

“Demokratik Sol Partimizin 32. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz” diyen DSP İl Başkanı Günarslan şunları ifade etti: “Demokratik Sol Parti, Bülent Ecevit tarafından geliştirilmiş olan demokratik sol düşüncenin ve demokratik sol kuramının pratiğidir. Diğer bir anlatımla, Demokratik Sol Parti, demokratik sol düşüncenin ve kuramının halkın yaşamına uygulanan eylemler dizisinin, örgütlendirilmiş siyasi erke sahip bir örgütsel yapı ve bu yapının kadrosudur.

Demokratik Solculuğun bir diğer adı da “Ecevitçilik” tir. Ecevitçilik, Sayın Bülent Ecevit’in demokratik sol düşünce ve kuramına ilişkin söylemleri ile Demokratik Sol kadroların bu söylemlerin ışığında demokratik sol düşünce kuramına ve öğretisine katkıları ile gelişen bir siyasi ideoloji ve bir kültürdür. Ecevitçiliğin temel referansı ise Atatürk ve Atatürk’ün devrimcilik ve çağdaş aklı yakalama anlayışıdır.

Bu nedenle Demokratik Sol Parti ilkelerinin başında halkçılık, ulusalcılık, bağımsızlık, demokrasi, laiklik, devrimcilik ve devletçilik gelir. Bu ilkeleri sosyal adalet, dayanışma, eşitlik ve özgürlük izlemektedir. Bu nedenle Demokratik Solcular, Ecevit’in öğütlediği  “Laiklikten ödün vermemek, Atatürk devrimlerine sahip çıkmak, ulusalcı duruş içinde olmak, sömürüsüz hakça bir düzen kurmak, varsa sömüren ve adil olmayan bozuk düzene karşı çıkarak bozuk düzeni değiştirmek; halka üstünlük sağlamadan, köşe başlarını tutarak toplumdan ayrıcalıklı bir yer edinmeye kalkışmadan bilgisini ve deneyimini halk yararına değerlendirmek, halkla dayanışma içinde olmak ve Devrimci Atatürkçü olarak halkın derdini anlamak ve bu dertlere çare bulmak “ öğretisine ve pratiğine bağlıdırlar. Bu nedenle her demokratik solcunun dayandığı güç hak ve halktır. Her demokratik solcunun ulusal duruşu ve izlediği yol, Ecevit’in ışığında, Atatürk’ün yoludur.

Bu yönü ile değerlendirildiğinde Demokratik Sol Parti’nin temel referansı Atatürk’ün doğmatik olmayan ve çağdaşlığı hedefleyen akılcı devrimciliğidir. Bu nedenle demokratik sol “ Atatürk’ün devrimleri devam etmelidir ” anlayışındadır. Demokratik Sol’a göre devrimler tamamlanmamıştır. Demokratik sol düşünceye göre devrimciliğin temel hedefi toplumsal düzeni, adalet, özgürlük, bağımsızlık ve dayanışma içinde; halkı güçlülerin baskısından ve sömürüsünden kurtaran, üreterek hakça paylaşan demokratik, laik, halkçı bir yapı oluşturmaktır. Bu hedef aynı zamanda Sayın Ecevit’in öğretisidir. Bu hedefe ulaşmak, Ecevit öğretisini benimsemiş her Demokratik Sol Parti üyesinin amacıdır.

Türkiye’nin her alanını depolitize etmeyi hedefleyenler ile Demokratik Sol’un bu yüce hedefinden ürkenler; Türkiye de halkı sömürmekten kurtaracak ve çıkar dağıtmaya dayalı olarak güçlülerin siyasal ve ekonomik baskısına karşı duruş sergileyebilecek bir parti olarak tek seçenek olan Demokratik Sol Parti’ye öteden beri cephe oluşturmaktadırlar. Depolitize olmuş bazı kesimlerle kol kola girmiş olan egemenlerin gücü, Demokratik Sol Parti’yi temel referansı olan Atatürk’ün yolundan ve devrimciliğinden, Ecevit öğretisinden, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik ve laik yapısından ayırmaya yetmeyecektir.

Tüm bunların ışığında Bülent Ecevit’in kuramcısı olduğu Demokratik Sol Partimizin 32. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz”

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM