ZONHAV'da karanlık işler !..

ZONHAV'da karanlık işler !..

ZONHAV'da karanlık işler !..
Bu içerik 775 kez okundu.

Başlıktaki ifade bize değil, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı'ya aittir...

Sayın Kantarcı, ZONHAV Yönetim Kurulu Üyesi Recep Kahya'nın sosyal medyadan kendisiyle ilgili paylaşımları üzerine böyle bir açıklama yaptı.

Öyle böyle değil, zehir-zemberek, üzerinde ciddiyetle durulması gereken, Sayın Valimiz başta olmak üzere ZONHAV yönetimi ve konuyla ilgili tüm yetkili makamların araştırması-incelemesi-soruşturması gereken açıklamalar...

Bülent Kantarcı'nın ZONHAV'a yönelik ağır ithamlar içeren ve basına yansıyan açıklamasından bazı bölümleri aktaralım...

 

 

“Zonguldak Valiliğini siper olarak kullanan ZON-HAV yönetimi binlerce gurbetçi vatandaşımızı söğüşlüyor. Almanya’dan Sabiha Gökçen Havaalanı’na 80-100 euroya bilet alan gurbetçi vatandaşlarımız evime kadar uçak var diye 350 ila 500 euro arasında bilet parası ödemek zorunda kalıyor. Devletin Valisinin kaymakamının ortağı olduğu şirketin en büyük ortağı kumar oynatmak suçundan hala hapiste”

Şimdi sıkı duralım ve Bülent Kantarcı'nın açıklamalarından bir bölüm daha aktaralım...

" ZON-HAV ile İÇDAŞ’ın pilot firma olarak girdiği Çukurova Havaalanı ihalesi incelenmeli. Zonguldak Havaalanı mercek altına alınmalı. Çünkü, geçmişten beri kamuoyuna açıklanmayan karanlık işler var. Valinin yönetim kurulu başkanı olduğu bir havaalanı şirketinin müdürü nasıl oluyor da o şirkete ortak oluyor? Bizim söylediğimiz şey, her şey şeffaf olmalı. Havaalanında gizli saklı işler oluyor. Dönen dolaplar yönetim kurulundan gizleniyor."

Son derece ağır ve devlet tarafından  mutlaka soruşturulması gereken iddialar...

Bu arada Sayın Kantarcı'nın aklına gelmeyen bir-iki soruyu da biz soralım...

1- ZONHAV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Kahya aynı zamanda şimdiki adıyla Avrupa Zonguldaklılar Derneği Yönetim Kurulu'nda görev yapıyor mu ?..

2- ZONHAV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Kahya aynı zamanda Almanya'daki bir seyahat acentesinin sahibi veya temsilcisi mi?

Konuyla bağlantılı olarak, Almanya'da yaşayan Zonguldaklı vatandaşlarımızın fahiş uçak bileti fiyatlarıyla ilgili düşüncelerini yansıtan röportajların da yer aldığı yıllar önce yayınlanmış " Koyun muyuz değil miyiz?" başlıklı yazımızın bir bölümünü de ibret-i alem için bir kez daha yayınlıyorum.

" Almanya’dan bir haber …
“ Biz koyun değiliz; fahiş uçak bileti ücretlerini kabul etmiyoruz”
Almanya’dan gazeteci arkadaşımız Mustafa Tığlı’nın Yeni Adım’a geçtiği haberin özeti bu şekilde …
Almanya’dan izinlerini geçirmek üzere yurda dönen gurbetçi vatandaşlarımızdan birebir dinledim, bu konuda bize e-posta yolu ile gönderilen iletiler de bulunuyor. Üstelik, Mustafa Tığlı, Almanya’da yaşayan pek çok gurbetçi vatandaşımız ile röportaj yapmış … Röportaja katılan gurbetçilerin tamamı Almanya-Zonguldak hattı uçak bileti ücretlerine tepkili …
Birkaç örnek verelim …
“ Fatma Seyrek (19)
Almanya’dan memleketime izin hayali kuruyordum. Ne yazık ki, çok istememe rağmen, İstanbul üzerinden uçmak zorunda kalacağım. Gurbetçileri koyun yerine koymalarının ne anlamı var, bilemiyorum.”
“ Özgür Şimşek (24)
Ben bu fiyat politikasına karşıyım. Eğer bu şekilde devam ederlerse gelecek yıl yolcu bulamazlar. Bilet başı 120-150, hatta bazı yerlerde bu fark 200 Euro’yu buluyor. Bu fiyatlarla o uçakları doldurmak hayal olur. Bunun derhal düzeltilmesi gerekir. Yoksa havaalanı bu şekilde ileriye dönük iş yapamaz.”
“ Esma Gündoğdu (26)
Ben ilk defa uçakla memleketime gitmeyi hayal ediyordum. Çok sevinçliydim. Birkaç tane reise büroya (seyahat acentası) bilet fiyatlarını sordum. Şok geçirdim. Diğer firmalara sordum. Almanya-İstanbul, Almanya-Zonguldak arası uçurum gibi fiyat farkı var.”
“ Fikri Durmuş (34)
Havaalanı ilk uçuşa açıldığında çok sevinmiştik. Hatta burada bununla ilgili yardım kampanyası düzenlenmişti. Biz de destek verdik. Ancak bu firma resmen uyanıklık yaptı. Özel bir firma olmasına rağmen biz destek verdik. Şimdi görüyoruz ki, yüzde 100 kazık yiyoruz. Derhal fiyatlarda indirim yapılmalı.”
Duydunuz, okudunuz …
Gurbetçi vatandaşlarımızın görüşleri bu şekilde …
Yaz sezonunu, yani gurbetçilerimizin izin dönemini “fırsat” bilerek, bilet fiyatlarını ayyuka çıkarmak, böylece Almanya’dan direkt olarak Zonguldak’a gelmek isteyen vatandaşlarımızı küstürüp, İstanbul üzerinden gelmeyi tercih etmelerine neden olmak, Zonguldak Havaalanı’na “iyilik” yapmak anlamına gelmiyor herhalde …
Aksine, bir anda yüksek kar etmek uğruna Zonguldak Havaalanı’nın geleceğine zarar veriliyor.
Gurbetçilerimiz, “makul” ölçüde fiyat farkına razı olduklarını söylüyorlar. Almanya-Zonguldak ile Almanya-İstanbul arasında bilet başına 50 Euro’luk bir fiyat farkına kimse itiraz etmiyor. Böyle olduğu takdirde doğrudan Almanya-Zonguldak hattını tercih edeceklerini söylüyorlar.
Ne var ki, Almanya’daki seyahat acentelerinin az zamanda çok kar etmek hevesi, gurbetçi vatandaşlarımızı çileden çıkartıyor; yoğun tepki ve eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor.
“ Biz koyun değiliz” diyor gurbetçilerimiz …
Sanırım, hep birlikte havaalanımıza sahip çıkmanın zamanı geldi de, geçiyor bile …
Almanya-Zonguldak hattı bilet ücretlerinden, iç hat seferlerine, Zonguldak’ın kendi uçak firmasını kurmasından, fiziki ve teknik sorunların giderilmesine veya iyileştirilmesine değin yoğun bir toplumsal duyarlılık gerekiyor.
En az gurbetçi vatandaşlarımızın gösterdiği kadar bir duyarlılık …
Koyun muyuz, değil miyiz; belli olsun …
Kimse, binbir güçlükle kazandığımız havaalanının geleceği ile oynamasın, diye …"

( Erhan ÇAKMAK)

 

 

zonguldak haberleri haber son dakika haberi bülent kantarcı zonhav
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM