Gurbetçiye vekil desteği

Gurbetçiye vekil desteği

Gurbetçiye vekil desteği
Bu içerik 298 kez okundu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, “yurtdışı milletvekilliği" için yasa teklifi verdi

Gurbetçiye vekil desteği

 

*** CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş,yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilmesi için kanun teklifi verdi.

*** Yurtdışının bir seçim çevresi olması ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın 30 milletvekili ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilmesine dair kanun teklifi  sunan CHP’li Demirtaş,aynı zamanda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının araştırılması için de bir meclis araştırma önergesi verdi.

TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ve meclis araştırma önergesi ile ilgili bir açıklama yapan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş şunları ifade etti:

EN ÖNEMLİ SORUN AYRIMCILIK!

Ekonomiye ve sosyal yaşama,  önemli katkıları olan yurtdışındaki vatandaşlarımızın ayrımcılık, uyum, eğitim, barınma, çalışma koşulları gibi  temel konularda önemli sorunları vardır.

Ayrımcılık her yaş ve her gruptan vatandaşımızın maruz kaldığı ortak sorundur. İster çalışmak için ister eğitim görmek için yurtdışında bulunsun, yurtdışında yaşayan her vatandaşımızın karşılaştığı temel sorun ayrımcılıktır. Yurtdışında yaşayan Türklere karşı ayrımcılık yapılması, sonuçları açısından da en önemli sorunlardan birisidir. Düşmanca tavır ve davranışlar maalesef kimi zaman yurttaşlarımızın canına mal olmaktadır. Üstelik bu anlayış ve bakış açısı hayatın her alanına yayılmaktadır. Bu da yurttaşlarımızın bulundukları ülkeye uyum sağlamalarını güçleştirmektedir. Ayrımcı politikalarla ve önyargılarla uğraşan vatandaşlarımız bir yandan da çalışma hayatında tutunabilme mücadelesi vermektedir.

YURTDIŞI MİLLETVEKİLLİĞİ ŞART!

Bir diğer nokta; kimin, hangi ülkeye, ne için gittiğinin istatistiki olarak tutulması gerekmektedir. Bu bilgi hem yurtdışına giden vatandaşlarımızın sorunlarının tespitinde, hem de Türkiye’deki eksikliklerin giderilmesinde önem taşıyacaktır.

Öte yandan ülkemizde yurtdışı milletvekilli olmadığı için bu sorunlar Türkiye’de de yeteri kadar gündeme getirilememektedir. Bu nedenle yurtdışı milletvekilliğine ilişkin yasal düzenleme yapılması şarttır.”

“YURTDIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZ KÖPRÜ OLDU!

Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sayısı 5 milyonu geçmiş durumdadır. Vatandaşlarımızın yurtdışına göçü 1960’ların başında ekonomik ve sosyal nedenlerle başlamıştır. İlk başlarda ailelerini Türkiye’de bırakan, çoğunlukla işçi olarak yurtdışında çalışan vatandaşlarımız daha sonra ailelerini de çalıştıkları ülkelere götürmüştür. Şu anda yurtdışında yaşayan Türk nüfusunun önemli bir bölümü, bulundukları ülkelerde sürekli olarak ikamet etmektedir. Hatta birçok yurttaşımız yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığını da almıştır. Yurtdışında en fazla sayıda vatandaşımızın yaşadığı ülke Almanya’dır. Avusturya, Rusya, Belçika, Fransa ve Hollanda da Türk nüfusun yoğun olarak bulunduğu ülkeler arasındadır.

Farklı sektörlerde çalışan Türk işçileri yaptıkları işlerle bulundukları ülkelerin ekonomilerine önemli bir katkı sunmuşlar, aynı zamanda da sosyo - ekonomik ilişkilerin güçlenmesi anlamında, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında köprü görevi görmüşlerdir. Türk işçilerin bulundukları ülkelere önemli katkıları sonucunda; ihracat yükselmiş, Türkiye’ye doğrudan yatırımlar artmış, Türkiye’deki turizm sektörüne de önemli katkılar sağlanmıştır.”

 

 

 

 

zonguldak haberleri haber chp ünal demirtaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM
ANA HABER 17 KASIM 2017
ANA HABER 17 KASIM 2017