“Atatürk’e Zonguldak olarak minnet borçluyuz”

“Atatürk’e Zonguldak olarak minnet borçluyuz”

“Atatürk’e Zonguldak olarak minnet borçluyuz”
Bu içerik 539 kez okundu.

Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin ilanından sonra Zonguldak’ı ilk il yaptığını ve sanayileşme hamlesini Zonguldak’tan başlattığını belirten MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, Atatürk’e Zonguldak olarak minnet borçlu olduklarını söyledi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak İl Başkanı Hamdi Ayan, Zonguldak olarak Atatürk’e minnet duydukların söyledi.

Cumhuriyetin ilanından sonra ilk Zonguldak’ın ilk il yapıldığını ve Atatürk’ün Fransızların işlettiği maden ocakların millileştirerek Zonguldak’a armağan ettiğini ve sanayi hamlesinin Zonguldak’ta başlatıldığını hatırlatan MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, “Zonguldak olarak özelikle Atatürk’e minnet borçluyuz” ifadesinin kullandı.

Hamdi Ayan, şunları söyledi:

“Rahmetli Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü bizler minnet ve şükranla andığımızı ifade ediyoruz. Bugün Zonguldak’ta görmüş olduğumuz anma merasimi programında vatandaşlarımızın atasına sahip çıktığını gördük Zonguldak’ta. Zonguldak’ta ciddi manada atamıza saygı ile ilgili bir gelişmenin olduğunu gördük ve bundan da ziyadesiyle mutlu olduğumuzu ifade ediyoruz. 

Önemli bir husus olarak rahmetli Atatürk’ümüze Zonguldaklılar olarak ayrıca minnet borcu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sebebi şudur; Bu kadar kurtuluş mücadelesi verilmiş bir dönemde, Cumhuriyet’in ilanından sonra Zonguldak’ı ilk il yapmıştır. Bunun için ilk önce minnet duygularımı ifade ediyorum. Ve bunun yanı sıra Fransızların iş başında olduğu Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu Zonguldaklıların bünyesine sunmak, Türk milletini bünyesine sunmak için işletmeleri kendi devlet bünyesinde almış ve dolayısı ile bizlere devretmiştir. Ve yine aynı süre içerisinde bakıldığında Kardemir gibi büyük bir sanayi hamlesini de bu bölgeyi yapmayı tercih etmiş. Bunlar bir tercihtir, bunların sebeplerini de araştırılması lazım.  Baktığımızda tarihimizde bu bölgeden kurtuluş savaşında Çanakkale savaşlarında ne kadar çok asker gittiğinin ve ne kadar çok şehit olduğunun karşılığını rahmetli Gazi Mustafa Kemal Zonguldak’a sanayi hamleleri yaparak ödüllendirmiştir. Bunu böyle anlıyoruz. Hayatımın en güzel yılları olan 57 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Şöyle düşünüyorum bazen 20 sene daha yaşamış olsaydı bu deha bu düşünce inanın Türkiye için neler yapabileceğini tezahür dahi edemiyoruz. Yani Dönemin şartları içersinde yokluk içerisinde verilmiş onca mücadelenin arkasından 1923’de cumhuriyetin ilanı 1938’de Atatürk’ümüzün ölümü 15 yılda Türkiye’ye bir atılım annesi başlatmıştır. Bunların üniversitelerde tez olması incelenmesi lazım. Bu birliktelik bu yoklukta bundan nasıl yapılmış ve sağlanmış ve özellikle Karadeniz bölgesi Zonguldak bölgemizde Zonguldak milletimize yapmış olduğu da bir ayrıcalık olduğundan dolayı ayrıca şükranla ve minnetle anıyoruz. Cenabı Allah mekanını cennet eylesin. Ve bugün bakıldığında okullarımızda olsun işyerlerimizde olsun özel sektöre bağlı işyerlerinde olsun herkesin Saat 09:05’te alanlarda sokaklarda atalarına bağlılıklarını ifade etmiş olması da ayrıca bir güzelliktir”.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak “Atatürk’e Zonguldak olarak minnet borçluyuz”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM