Zonguldak CHP'den alternatif çelenk koyma töreni (Videolu Haber)

Zonguldak CHP'den alternatif çelenk koyma töreni (Videolu Haber)

Zonguldak CHP'den alternatif çelenk koyma töreni (Videolu Haber)
Bu içerik 737 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak Şubesi tarafından, 10 Kasım 2017 Atatürk’ün Ölümünün 79. Yılı kapsamında Atatürk Anıtı’nda tören düzenledi.

Törene CHP İl Başkanı Ahmet Altun ile il ve merkez ilçe yöneticileri, ADD yönetim ve Birleşik Kamu-İş yöneticileri katıldı.

Sırasıyla CHP, ADD ve Birleşik Kamu-İş tarafından Atatürk anıtına çelenk konuldu.

Ardından CHP İl başkanı Ahmet Altun, günü anlam ve önemine dair konuşma yaparak Atatürk’ü andı.

Altun, ““Bugün Atamızı kaybetmenin vermiş olduğu derin hüznün yanında, onun ilke ve devrimlerine, demokrasiye, tam bağımsızlığa, insan haklarına, barışa ve özgürlüğe olan inancımızla Atamızı ölümünün 79.yılında özlemle ve saygıyla anıyorum. Mustafa Kemal Atatürk, sadece Türk milleti için değil dünya milletleri için de büyüklüğü tartışılamaz bir liderdir ki dünya tarihine yön vermiş, emperyalizmin oyunlarını bozmuş, coğrafyamızın kaderini değiştirmiştir. Tarih sahnesine çıktığı ilk andan itibaren duruşu, kararlılığı, azmi ve toplumu harekete geçirme gücüyle milletin gönlüne taht kurmuş ve liderlik bu doğal akış içerisinde kaçınılmaz olmuştur. O lider olarak ön plana çıktığında dahi diktatör olmayacağını göstermiş, zor şartlar altında Erzurum ve Sivas Kongrelerini gerçekleştirerek aldığı her karara milleti de dahil etmiştir. Bu kongreler ileride açılacak Millet Meclisi için bir hazırlık olmuştur. Savaş yıllarında top sesleri altında dahi meclisi kapatmamış, her daim bir liderin milletiyle bir ve beraber olduğunda gerçek bir lider olabileceğini dosta düşmana göstermiştir. Mustafa Kemal, savaş alanlarında gösterdiği kıvrak zeka, analitik düşünme yeteneği ve korkusuzluğunu devlet adamı kimliği ile de göstermiş, Hatay ve Musul gibi kangren haline dönüştürülmeye çalışılan sorunları diplomasiyle çözümlemiştir. Aynı diplomatik zeka ve ileri görüşlülüğüyle gerçekleştirilen inkılaplarla millet medeni yaşam biçimiyle tanışmış ve toplumun çehresi değişmiştir. İzmir İktisat Kongresi'nde alınan kararlar bu doğrultuda açılan fabrikalar toprakların tarıma açılması, akıllıca yürütülen ekonomik politikalarla kısa sürede kalkınmaya başlayan yeni Türkiye Cumhuriyeti onun eseridir. Sanattan bilime, matematikten tarihe ve hatta Türk dili üzerine bizzat onun önderliğinde başlatılan çalışmalarla millet, tüm dünyaya güçlü bir mesaj vermiştir. Bu mesajla dünya Türk’ün tek gücünün silah kullanmak, er meydanında boy göstermek olmadığını, bundan böyle medeni dünyanın her alanında Türk adının duyulacağını anlamıştır. Yaşamın her alanında milletine örnek olmayı kendine amaç edinen Mustafa Kemal Atatürk, bir siyaset adamının nasıl davranması gerektiği konusunda büyük bir ders vermiş, siyasete girdiği ilk andan itibaren askeri üniformasını çıkarmış, askerlikle diplomasiyi bir birinden ayırmıştır” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

10 kasım zonguldak haber son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM