“ORGAN BAĞIŞLAYAN HAYAT KURTARIR”

“ORGAN BAĞIŞLAYAN HAYAT KURTARIR”

“ORGAN BAĞIŞLAYAN HAYAT KURTARIR”
Bu içerik 196 kez okundu.

Zonguldak’ta Organ Bağış ve Nakil konferansu düzenlendi.

Zonguldak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nün İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde 3-9 Kasım Organ nakil Haftası kapsamında öğrencilere yönelik olarak organ nakil konferansı düzenlendi.

Zonguldak Gençlik Merkezi’nin Şehit Astsubay Halis Demir çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen konferansa, İl Sağlık Müdürlüğü Orhan Nakil İl Koordinatörü Dr. Emin Palancı. Zonguldak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Hakan Yüksel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

YÜKSEL: ORGAN BAĞIŞI ÇOK ÖNEMLİ

Konferansın açılış konuşmasını yapan Zonguldak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdür Hakan Yüksel, “Bizler gençlik merkezi ailesi olarak gençlerimizi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata bakış açılarını sağlamak için Bu organizasyon içerisindeyiz. Organizasyon kapsamında her 3-9 Kasım tarihleri arasında organ bağışı ve nakli haftası kapsamında il sağlık müdürlüğü iş birliğinde burada Bu konferansı düzenliyoruz. İnşallah hayata karşı bakış açımız da ufakta olsa bir değişiklik olur. Sizleri farklı bir katkı sağlamış oluruz. Burada aynı zamanda organ nakli yapan bir arkadaşımız var. O sürede sizlere yaşadıkları ve hissettikleriyle ilgili sizleri kısa bir bilgilendirmede bulanacak. Ne kadar önemli olduğunu burada yapılan sunum ve ardından sizlere yapılacak açıklamada organ bağışının ne kadar önemlim olduğunu ve hassasiyetle davranmanız konusunda konusun da çok şeyler öğreneceksiniz. İnşallah sizlere güzel katkısı olur.” Dedi.

DR.TEKİN ÖĞRENCİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Yüksel’in ardından Dr. Hatice Tekin’de, katılımcılara organ bağşını önemini anlattı.

Tekin slayt gösterisi eşliğinde sunduğu konferansta öğrencilere hitaben, ““Organ bağışı ne demek, ya da ben hangi organlarımı nasıl bağışlayabilirim. Organ bağışlamam için hangi işlemi yapmam gerekiyor. Hangi durumda organ başlanabilir. Bu soruların cevabını burada bulacağız. Hayatta iken kendi iradesiyle organ başlayacak kişi hastalığı sebebiyle organ nakli ihtiyacı olan kiişiye organlarının nakledilmesidir. Organ nakli, vücutta görevini yerine getiremeyen bir organın bulunmasıdır. Bu yaşayan kişiden ya da kadavradan organın cerrahi işlemin nakledilmesidir. Beyin ölümü ile Bitkisel hayat arasında fark vardır. Bitkisel hayat beyin fonksiyonlarının azda olsa devamıdır. Beyin ölümü ise fonksiyonların tamamen kaybolmasıdır” dedi.

Konferansta ayrıca karı koca olarak organları bağışlayan Engin-İlknur Kahya çifti de hazır bulundu. 

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak “ORGAN BAĞIŞLAYAN HAYAT KURTARIR”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM