“MERKEZ ÇARŞISI YIKILACAK”

“MERKEZ ÇARŞISI YIKILACAK”

“MERKEZ ÇARŞISI YIKILACAK”
Bu içerik 3467 kez okundu.

Zonguldak kent merkezinde bulunan merkez çarşısında bir esnafın, BİMER’e, “Buranın can güvenliği yok, çatısı çökmek üzere, tehlikedeyiz” şikayeti sonrasında BİMER tarafından Zonguldak Belediyesi’ne yazılan yazının ardından Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Merkez çarşısı esnaflarıyla toplantı düzenledi.

Belediye Encümen Salonu’nda düzenlenen toplantıya, merkez çarşısındaki esnaflar katıldı.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Merkez Çarşısında bulunan 123 işyerinin tapularının kendi ellerinde olduğunu hatırlatarak, “Sizden bir konsorsiyum kurmanızı istiyorum. Bana projeyle gelin. Buranın yıkılıp yeniden yapılmasını istiyorum. Buranın imar izni var. Proje hazırlayarak bana sunun. Proje hazırlamanızı istiyorum. Can güvenliği her şeyin üstündedir. Buranın güçlendirilmesi yapılabilir belki ama buna taraf değilim. Bina tamamen yıkılıp yeniden modern bir şekilde yapılırsa çok daha iyi olur” dedi.

Merkez çarşısı esnafları da Başkan Akdemir’den kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Başkan Akdemir’de onlara projeyle geldikleri takdirde yanlarında olacaklarını söyledi.

Toplantıda zaman zaman Belediye İmar İşleri Müdürü Tayfun Albayrak’ta esnaflara bilgiler sundu.

CAN GÜVENLİĞİ SÖZ KONUSU OLURSA YIKMAKTAN ASLA ÇEKİNMEM

Toplantı sonrasında gazetecilere toplantıyı değerlendiren ve soruları yanıtlayan Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, can güvenliği söz konusu olursa çarşıyı yıkmaktan asla çekinmeyeceğini söyledi.

MERKEZ ÇARŞISI YIKILACAK YERİNE YENİSİ YAPILACAK

Toplantıyı değerlendiren Akdemir şunları söyledi;

“Son bir haftadır Merkez Çarşısı ile ilgili basında yer alan bilgi kirliliği vardı. Bu konuya bir açıklık getirelim istedik. Bu toplantı ile birlikte bilgi kirliliğinin ortadan kalkmasını istedik. Esnafların tapuları ellerindedir. Dolayısıyla işyerleri onlarındır. Mimarisini de kendileri yapmak zorundadırlar. Eğer devlet bu binanın can ve mal güvenliğinin olmadığını görüyorsa bu bina boşaltılacaktır. Devletin bu gücü vardır. Bizler can güvenliği olmadığı için beş tane apartmanı yıktık. Merkez çarşısındaki esnafın kendi tapuları olduğu için nasıl bir çözüm bulacaklarsa bulsunlar. Bize proje getirip sunsunlar. Belediye çözüm noktasıdır. Belediye kurumu tüm daire müdürlükleri ile birlikte sorun yaratan değil, sorunu çözen bir müessesedir”

5 APARTMANI NASIL YIKTIYSAK MERKEZ ÇARŞISINIDA YIKARIZ

Binayı teknik elemanların inceleyeceğini belirten Belediye Başkanı Akdemir, “Her kar yağdığında bina baskı altında kalıyor. Biz esnafların bir araya gelmelerini sağladık. Biz bu yaptığımız toplantının ardından esnaflar kendi aralarında bir araya gelecek, fikir alışverişinde bulunacak sonra bize gelerek bilgi vereceklerdir." İfadesini kullandı.

Esnaflardan çözüm çıkmaması halinde ise Muharrem Akdemir, “Eğer tehlike arz ediyorsa tabii ki yıkılacaktır. Bana teknik rapor öyle gelirse, burada binanın altında bir kişinin dahi durması sakıncalı raporu gelirse bizim ne yapmamız gerekir? Nasıl can güvenliği olmayan beş apartmanı yıktıysak burası da aynı şekilde yıkılacaktır. Binaların belli bir ömrü vardır. Depreme dayanıklı binaların ömrü 40 ve 50 yıldır.”diye konuştu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

MUHARREM AKDEMİR SON DAKİKA HABERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM