Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk
Bu içerik 435 kez okundu.

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi sunmuş olduğu sağlık hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Özellikle kalsiyum metabolizması ile ilgili parathormonu salgılayan paratiroid bezinin aşırı çalışması ile seyreden primerhiperparatiroidizm hastalığının teşhisinde kullanılacak olan cihazla ilgili Endokrinoloji Bölüm Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu ve Nükleer Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Rabiye Uslu Erdemir şunları söyledi: “Primerhiperparatiroidizm, kemik erimesi (osteoporoz), böbrek taşı ve buna bağlı böbrek yetersizliğine götüren, kalp ritm bozukluğu, mide –barsak şikâyetleri ile kas-sinir şikâyetleri yapabilentoplumda sık görülen endokrin hastalıklarından biridir.Bir veya birden fazla paratiroid bezinden aşırı parathormon salınması sonucu gelişen hastalık tablosudur. Günümüzde, hastaların büyük bir kısmı semptomsuz kan kalsiyum yüksekliği ile tanı almaktadır. Primerhiperparatiroidinin en sık nedeni hiperfonksiyoneparatiroid adenomudur ve %80-85 sıklıkla izlenir. Bunu %15-20 olguda görülen paratiroidhiperplazisi ve %1 sıklıkta görülen paratiroidkarsinomu takip eder. Endokrinoloji veMetabolizma Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp birimlerimizde yapılan işlemlerle paratiroid lezyonlarını görüntülemede yaşanan zorluklar nedeniyle Pinhole Gama Kamerakullanılmasınaihtiyaçduyulmuştur.

Ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi radyolojik yöntemler ve nükleer tıp departmanlarında yapılan paratiroid sintigrafileri paratiroid bezlerin patolojilerinin tespitinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Tanısal amaçlı yapılan birçok tetkikte yorumcular arasında farklılıklar olduğu bilinmektedir ancak paratiroid sintigrafisi konusunda benzer bir bilgi yoktur.Tc-99m MIBI ile dual faz paratirioid sintigrafisi (SPECT/CT ve pinhol görüntüleme)hiperparatiroidi hastalarında lezyon varlığını, lezyon sayısını, lokalizasyonu ve son yorumu (tanı) değerlendirmede gözlemcilerden bağımsız güçlü bir tetkiktir.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, planarve  SPECT/CT görüntülemelere ek olarak Pinholkolimatörle alınan görüntülerin daha yüksek görüntü rezolüsyonu sağlaması  nedeniyle  paratiroid adenomlarının tespitinde yararlılığı artırdığını göstermektedir.“

beü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017