“Yeni sistem doğru bir yaklaşımdır”

“Yeni sistem doğru bir yaklaşımdır”

“Yeni sistem doğru bir yaklaşımdır”
Bu içerik 337 kez okundu.

TEOG'un ardından liselere geçişteki yeni sistemi değerlendiren Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Sadettin Dede, “TEOG yerine yeni sistemde; sınav mecburiyetinin kalkması, yerleştirmede adres, eğitim bölgesi kuralının esas alınması doğru bir yaklaşımdır” dedi.

Sınava 8.Sınıf öğrencilerinin girmesi ve seçkinci eğitim için okul sınırlamasının yapılması, bunun yüzde 10 düzeyinde tutulması yerinde bir karar olduğunu ifade eden Sadettin Dede, Dersaneler de kullanılan seviye sınıfları gibi okulların seviyeye göre alımına/tasnife son verilmek istenmesi pedegojik açıdan isabetli bir kara olduğu söyleyerek şunları ifade etti:

“Sınıfların homojen değil heterojen bir şekilde oluşması, gözden çıkmış okul ve gözden çıkarılmış öğrenciler algısını dağıtacaktır. İsabetli. İsteğe bağlı sınava giren öğrencilere seçkinci eğitim kategorisindeki okullarla adrese dayalı okuldan da tercih hakkı doğru bir yöntem. 

Sistemin iyi tarafı olan adrese yakın okula öğrenci yerleştirmeyi esas almak; yeni okul yatırımlarındaki çarpıklığı da ortaya çıkaracaktır. Öğrenci yoğunluğunun olduğu mahallelerde veya ilçedeki okul kapasitesinin yeterli olmaması bazı okulları ikili eğitime geçirecek. Bu ise uzun vadede kaynakların isabetli kullanımına vesile olacak.  Bu günkü açıklamanın en iyi tarafı Sayın Bakan'ın değerlendirmeye/öneriye açık olduklarını ifade etmesi idi. Yeni sisteme yönelik etraflıca ve aynı zamanda bazı ilçelerde boş kapasiteleri, isabetsiz yatırımları gösterecek. 

Dede, değerlendirmeyi; iyi tarafları, iyileştirmeye açık alanları içeren geniş açıklamayı istişarelerimiz sonrası kamuoyuyla paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

Ayrıca sistemin olumsuz yanlarında bulunduğunu belirten Sadetten Dede, şunları ifade etti:

60 soru 90 dakika süre, bu ne kadar yeterli olabilir. 6 7 ve 8 sınıf müfredatını kapsayacak, İsteyen sınava girecek. Veli tercihine bağlı adrese dayalı yerleştirme sistemi uygulanacak.

En fazla 5 tercih yapılacak. Temel eksenin yukarıdaki gibi olacağı yeni bir sistem öngörülmüş. Adrese dayalı oluşu ciddi adres değişikliklerini sebep olacağa benziyor

Tercih edilen okulların etrafında konut fiyatları ve ev kirası fiyatları artacağa benziyor. Okul nakillerinde sıkıntılar yaşanacağa benziyor. Okul öğrenci servisi işini meslek edinenler bir daha Düşünmek zorunda kalacak. 3 yıllık müfredatı 60 soruya sıkıştırmak biraz sıkıntılı olacak. %8 lik bir bölüm fen liseleri veya sosyal bilimler liselerine yerleşecek, diğer büyük kitle adrese dayalı yerleşeceğinden dolayı sınav stresi nispeten azalmış olacak.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak “Yeni sistem doğru bir yaklaşımdır”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM