Bakan Albayrak: 'Zonguldak'ı kalkındıracağız'

Bakan Albayrak: 'Zonguldak'ı kalkındıracağız'

Bakan Albayrak: 'Zonguldak'ı kalkındıracağız'
Bu içerik 3881 kez okundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yerli portföy içinde yerli kömürün önemli bir yer tuttuğunu ve Türkiye'de toplam üretilen elektrikte yerli kömürün payının yüzde 16'ya ulaştığını belirtti.

Bu oranın, potansiyelin altında olduğunu ifade eden Albayrak, son 10 yılda toplam kömür rezervlerinin iki katına çıkarıldığını ve sadece son bir yılda 1,5 milyar tondan fazla rezerv keşfedildiğini aktardı.

Albayrak, yerli kömür üretiminde 80 milyon ton bandını da aşmayı hedeflediklerini söyledi.

Yerli kömür üretimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, "Ne zaman yerli kömür desek kıyamet kopuyor. İşin komik tarafı ne biliyor musunuz? İthal kömürle ilgili bir yatırım dediğinizde ses yok, bununla ilgili bir eylem görmedim. Şimdi biz yılda 35-40 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Biz, yerli kömür oranını arttıracağız diyoruz Özellikle son günlerde dillerine Zonduldak'ı doladılar. Sadece Zonguldak değil, tüm kömür üretim alanlarında, istihdamı, üretimi ve katma değeri artıracak bir modeli hayata geçiriyoruz. Enerjide de milletimizle, milletimizin, işçimizin sevineceği yeni bir modelle, Zonguldak'ı da, diğer kömür şehirlerimizi de kalkındıracağız" dedi...

 

berat albayrak son dakika haberi haber zonguldak enerji kömür
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM