“TTK’NIN STRATEJİK ÖNEMİ VARDIR”

“TTK’NIN STRATEJİK ÖNEMİ VARDIR”

“TTK’NIN STRATEJİK ÖNEMİ VARDIR”
Bu içerik 300 kez okundu.

ESKİ ENERJİ BAKANI ZEKİ ÇAKAN TTK GENEL MÜDÜRÜ KAZIM EROĞLU’UN ZİYARET ETİ

 

Eski Enerji Bakanı ve Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan, Türkiye Taşkömürleri kurumu (TTK) Gene Müdürü Kazım Eroğlu’nu makamında ziyaret etti

Ziyarette MHP İl başkanı Hamdi Ayan ve MHP Merkez İlçe Başkanı Niyazi Kıransoy’da hazır bulundu.

Zeki çakan konuşmasında Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nu (TTK) stratejik önemi olduğunu ve maden kömürünü sadece Zonguldak’ta üretildiğini belirterek şunları söyledi.

ALINMASI GEREKENDEN DAHA FAZLA İŞÇİ ALINARAK ÜRETİM ARTIRILMASI YOLUNA GİDİLHMELİDİR

 “Türkiye’de ve Zonguldak’ta zaman zaman önemli görevlerde bulundum ve hizmet etmeye çalıştım. Bu gün Genel Müdürümüze hayırlı olsun demek için ve belirli konuların gündeme geldiği bu günde 58’inci madde ile ilgili görüş ve düşüncelerini almaya ve bizim görüşlerimizi iletmeye geldik. Biliyorsunuz TBMM gündemine gelecek olan bir Torba Yasa Kanunu ve bunun içerisinde de bir 58’inci madde var. TTK’nın ve TKİ’nin ruhsatlarının bölünerek 3’üncü bir şahsa verilmesi söz konusu. Bu rödevans değildir.  İstediğiniz kişiye istediğiniz şartlarda ihale yoluyla verme yolu açılıyor. Bunun zamanı şu an değil. Bu konu TTK’nın tamamen kapanmasına ve özelleştirilmesine sebep olabilecek bir konudur. TKİ ve TTK’nın rödevans şeklinde kiralama ve çalıştırma yetkisi zaten var.  Eğer ruhsatlar 58’inci madde ile bölünürse ve özel sektöre verilirse şu ana kadar Zonguldak’ta gördüğümüz uygulamalardaki hataların çok daha fazlasını göreceğiz. Kandilli verilmedi mi? Bakın orada üretim nedir? Orada bir başarı var mı? Amasra aynı şekilde verildi orada bir başarısı var mı özel sektörün? Bağlık keza aynı şekilde. 14 bin kusur olan norm işçi sayısından sadece 7 bin 600 işçi çalışıyor. Alınması gerekenden daha fazla işçi alınarak üretimi artırmak varken suyu bu şekilde bulandırmanın anlamı yok. Mekanize ve yarı mekanize sistemler hızlandırılarak, zarar azaltılmalıdır. Ben bunun mücadelesini bakanlığım döneminde de, belediye başkanlığım dönemimde de, siyasi hayatımda da verdim. 

YANLIŞIN NERESİNDEN DÖNERSEK KARDIR DÜŞÜNCESİNDEYİM

TTK’nın stratejik önemi vardır. Maden kömürü sadece Zonguldak’ta üretilmektedir. Yeni yan sanayilerle kömürün başka bir şekilde değerlendirilmesine özen gösterilmelidir. Bir kok fabrikası kurulabilir ve bu kömür Erdemir ve Kardemir’e satılabilir. ÇATES’in özelleştirilmesi bir hataydı. Onun yapılma nedeni Zonguldak kömürünün enerjiye dönüştürülmesiydi. Bu sayede kurum zarar ederse enerji satarak bu zarar ortadan kaldırılacaktı. Ancak burasını da özelleştirdiler. Bugün Çatalağzı beldesine bir çok santral yapıldı. Bunlar lisanslarını alırken santralle birlikte rödevanslı kömür sahası alacağız, enerjiyi Zonguldak kömüründen üreteceğiz diyerek lisans aldılar. Araştırın bakın müracatlara. Aldıkları rödevans sahalarını aldılar işletmediler. TTK Genel Müdürlüğü’ne işletmedikleri için ceza bile ödediler. O rödevans sahalarında 1 işçi bile çalıştırmadılar. İthal kömürle burada enerji ürettiler. Eski bir Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olarak siyasi otoriteye seslenmek istiyorum. 58’inci madde iktidar ve muhalefetiyle birleşerek Başbakan ve Cumhurbaşkanına anlatılmalıdır. Yanlışın neresinden dönersek kardır düşüncesindeyim. Zonguldak’ta alternatif bir yatırım mı var? Ereğli’de tersanelerde 9 bin işçi çalışıyordu, şimdi 150 işçi var. Hangi yatırım yapıldı da bu madde getiriliyor”

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak “TTK’NIN STRATEJİK ÖNEMİ VARDIR”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM