AKDEMiR’DEN DEMİRCİ’YE ZİYARET...

AKDEMiR’DEN DEMİRCİ’YE ZİYARET...

 AKDEMiR’DEN DEMİRCİ’YE ZİYARET...
Bu içerik 358 kez okundu.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, beraberinde Belediye Meclis üyeleri ile birlikte Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci’yi makamında ziyaret etti.

Ziyarete GMİS Genel başkan Yardımcıları da hazır bulundu.

Zonguldak belediye Başkanı Muharem Akdemir yaptığı konuşmada, “Biz Zonguldaklı olarak, bırakın görevimiz icabı, ben memurum ama dayılarım işçi, kolu komşularımız hep işçi, kardeşim TTK’dan emekli, beraber yaşadığımız arkadaşlarımız hep işçi. Zonguldak kömürle var olmuş bir şehir ve yaşamalı. Şimdi 800’lü 900’lü yılardan bahsedilmiyor. 5 milyon ton üretilirken şimdi ne kadar düşmüş. Artı bir de norm kadro var. Bu kömürün üretimiyle bilgili bir norm kadro çizilmiş. Bu norm kadro 14 binden 8 bine düşmüş. Bu kadar düşük bir işçi sayısıyla bu işleri yürütülemeyeceği zaten anlaşılıyordu. O anlamda destek hangi şekilde verilecekse Zonguldak’a verilmelidir diyorum. Zonguldak’taki işçi kardeşlerimiz ve sizler yönetici olarak bunu üstüne basa basa söylüyorsunuz zaten. Bir yönü daha var ve bu yön pek dillendirilmiyor ve kaçırıyorlar. Zonguldak’a vermiş olduğu travma psikolojik travmayı hiç kimse dillendirmiyor ve biz bu travmayı yaşıyoruz. Hem yönetici olarak bunu çok iyi görebilen bir kişiyim ve görüyorum da zaten. Bu psikolojik travmanın aileler üzerinde yarattığı etki gerçekten çok büyük bir sıkıtı ve büyük bir etki. Yarın bir gün üç ay beş ay sonra ne olacağını pek kimse kestiremez. Çünkü sosyal travma insanları psikolojik olarak ta farklı şeylere iter. İtiyor da zaten. Boyanmalar arttı. İnsanların birbirine bakışları,y konuşmalarda ki o agresif tavırları bunu net olarak ortaya koyuyor. Benim en büyük korkum bu şehre psikolojik travmanın yaratılmasında korkuyorum. Bunu da göz ardı etmeden iyi düşünülmeli, iyi ortaya konulmalı ve şehri kurtarmalılar diyorum” dedi

GMİS Genel başkan Ahmet Demirci’de Başkan Akdemir’e hoş geldin diyerek, “Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçten sizlere sayesinde, Zonguldak’ımızın sayesinde de inşallah bu sürecin altında kalkarak Zonguldak halkını daha müreffeh, daha rahat bir düzeye getirmek için mücadelemizi sürdürüyoruz. Zonguldak’ımız hakikaten bu süreçte işçi kardeşlerimizin psikolojisini olumsuz etkilemiş durumda. 

Türkiye’miz yılda 35 milyon ton kömür ithal kömür ediyor ve bununda 4-5 milyar dolarını dışarıya veriyor. Biz bunu vermeyelim. Kömürümüz yer üstüne çıkartarak ülke ekonomisine kazandırmak istiyoruz. Bunu zaten 7 milyon tonu taşkömürü” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak AKDEMiR’DEN DEMİRCİ’YE ZİYARET... sondakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM