“RÖDEVANS SAHALAR SAHİPLERİNE DEVREDİLSİN”

“RÖDEVANS SAHALAR SAHİPLERİNE DEVREDİLSİN”

 “RÖDEVANS SAHALAR SAHİPLERİNE DEVREDİLSİN”
Bu içerik 831 kez okundu.

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör, “Rödovans usulü verilen sahalar, TTK 'ya Maddi ve Manevi tazminattan ve zarardan kurtaracak şekilde, ruhsatları ile beraber sahiplerine devredilmelidir” dedi.

Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör, beraberinde diğer sendika şube başkanları ile birlikte sendikada düzenlediği b.asın toplantısında çarpıcı değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

MUHALEFET İSTİSMAR ARACI YAPMASIN

“Öncelikle Cumhuriyetimizin 94. Yıl dönümünü bir kez daha kutlar. Milletçe birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde, sonsuza dek nice doksan dört yıllara Cumhurun rejimi olan, Cumhuriyetin yaşamasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Son günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen torba yasa ile yeniden alevlenen TTK ile ilgili görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmak üzere siz değerli basın mensuplarının karşısındayız. Bizler, sendika olarak TTK konusunda gerçekten en hassas davranan taraf olduğumuza inanıyorum. Çünkü TTK konusu şahsi çıkar ve menfaatlerimize alet edilmeyecek kadar önemli olduğu inancındayız. Bundan dolayıdır ki; daha öncede söylediğimiz gibi TTK ve TTK 'nın geleceği sokaklarda değil, mutlaka ilgili bütün tarafların bir araya gelerek tabiri caiz ise Kozmik bir odada tartışacağı çok önemli bir Çalıştay 'da tartışılmalıdır. Buradaki esas niyette, TTK 'nın geleceğe en verimli bir şekilde taşınabilirliği ve Taş kömürünün ülke ve Zonguldak Ekonomisine en doğru katkıyı nasıl sağlayabileceği olmalıdır. Bu Kozmik Oda 'da herkes teklif ve önerilerini açık yüreklilikle ortaya koymalı, sonunda burada alınacak karara da bütün taraflar bağlı kalmalı.

Biz inanıyoruz ki, Niyet Hayır ise, sonuçta Hayırdır.  Bu süreçte bize göre Siyasi İktidar Tarafı TTK hakkındaki düşüncelerini artık netleştirerek ortaya koymalıdır. Muhalefet ise bu konuyu istismar aracı yapmadan, düşüncelerini ve projelerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Cumhuriyetin ilk şehri olan Zonguldak'taki huzur, barış ve kardeşlik ortamını bozacak bütün eylem ve söylemlerden tüm taraflar kaçınmalıdır. Burada bahse konu olan, kurumun özdeştiği şehir; Ülke kalkınmasına katkı vermek için, yüzlerce metre yerin altındaki Karaelması, yerüstüne çıkarmak uğrunda binlerce şehit veren, Diğer yandan Ülke savunması içinde Teröre ve Terörizme karşı yapılan haklı mücadelede de bir çok şehit veren çok önemli ve özel bir şehirdir Zonguldak. Zonguldak'ımızın Gönül Coğrafyasında çok ama çok geniştir. Bu gönül coğrafyasıyla beraber düşünülmelidir Zonguldak. Bu gönül coğrafyasının oluşmasında tabiidir ki birinci etken TTK'dır. Bunun için biz diyoruz ki, Zonguldak’ımızı ve Zonguldak’ta yaşayan yüz binleri üzecek, rahatsız edecek, her türlü eylem ve söylemden kaçınılmalıdır. Buradan hareketle diyoruz ki, Bize göre yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:    

• TTK günün ve ekonominin şartlarına ve verimlilik esasına göre yeniden ve hızlı bir şekilde yapılandırılmalıdır. 

•Rödovans usulü verilen sahalar, TTK 'ya Maddi ve Manevi tazminattan ve zarardan kurtaracak şekilde, ruhsatları ile beraber sahiplerine devredilmelidir.

•TTK uzun ihale süreçlerinden kurtarılarak, Hızlı ve Rantabil hareket kabiliyetine kavuşturulmalıdır.

•Mekanize, Yarı Mekanize ve Esnek Yarı Mekanize sistemleri mutlaka gerektiği kadar taze emek gücü ile desteklenerek üretim artırılmalıdır.

•TTK atıl durumdaki yerlerini ve binalarını satarak hem tasarruf etmeli, hem de yatırımcıların ve şehrin önünü açmalıdır.

•İş Sağlığı ve İş Güvenliğinden taviz verilmeden, çalışanların iş verimliliği ve işe bağlılığı mutlaka artırılmalıdır.

•Sürülen galerilerin sondaj ve fizibiliteleri çok dikkatli ve verimliliği hesaplanarak yapılmalı verimsiz alanlarda Kaynak ve zaman israfı yapılmamalı.

•Malzeme alımında mümkün olduğunca rekabet ortamı oluşturulmalı ve de Maden Makinaları Materyal üretiminde daha verimli hale getirilmelidir.

Bize göre TTK demek, Zonguldak demektir. Alternatifi oluşturulmadan, TTK 'sız bir Zonguldak hayal bile edilmemelidir.

Bu hassas konuyu herkes böyle bilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Şehrin ekonomisinin ve moralinin dibe vurduğu, Ülkenin etrafının Emperyalistler tarafından kuşatılmaya çalışıldığı hassas bir dönemde,  Şehrin ve ülke barışına katkı sunmak konusunda, siyasi iktidarın daha çok sorumluluk alması gerektiği inancındayız. Niyetimiz üzüm yemek olmalı, bağcıyı dövmek değil. Bu sorumluluk bilinci ile sendika olarak bir kez daha, sîzlerin aracılığı ile taraflara sesleniyorum. TTK hakkında kapalı kapılar ardında bir karar vermeden, Gelin TTK 'y\ mutlaka bütün bileşenleriyle birlikte, bir Kozmik Oda çalışması ile masaya yatıralım. Enine boyuna görüş ve önerilerimizi sunalım. Herkes tabiri caiz ise eteğindeki taşları ortaya döksün. O masada sonunda bir karar alınsın ve o karara da herkes bağlı kalsın. Tabiki alınacak bu karar, Adaletli ve Kabul edilebilir olsun. Bu adımı atması gerekende hiç şüphesiz Devlettir, iktidardır, Enerji Bir-Sen olarak bizler, üyelerimizin çalıştığı örgütlü ve yetkili olduğumuz bütün kurum, kuruluş ve işyerlerinde huzur, barış ve kardeşliğin hakim olmasını istediğimiz gibi, verimliliği artırmakta olmazsa olmazımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Kamu Çalışanlarına, tüm Zonguldak ve kamuoyuna saygılar sunuyoruz”

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak “RÖDEVANS SAHALAR SAHİPLERİNE DEVREDİLSİN”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM