ZONGULDAK SANAT TİYATROSU KARA PERDEYİ AÇTI

ZONGULDAK SANAT TİYATROSU KARA PERDEYİ AÇTI

 ZONGULDAK SANAT TİYATROSU KARA PERDEYİ AÇTI
Bu içerik 631 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Zonguldak Sanat Tiyatrosu tarafından tamamlanan sahne, mini tiyatro salonu hizmete açılması dolayısıyla açılış kokteyli ve töreni düzenlendi.

Kara Perde ismi verilen tiyatro salonunun açılış töreni ve açılış kokteyline katılım yoğun oldu. Zonguldak BKM müdürü Abdullah Bakır, Halay Halk Oyunları Derneği başkanı Ramazan Yıldız, çevre tiyatro topluluğu üyeleri, çok sayıda sanatsever katıldı. 

Açılık etkinliğinde gençler tarafından müzik konseri sunuldu. Hatta BKM müdürü Abdullah Bakır ve Zonguldak Sanat Tiyatrosu Başkanı Erhal Koltuk katılımcılara mini bir konser sundular.   

ERHAL KOLTUK: UZUN VE MEŞAKKATLİ BİR YOL KAT ETTİK               

Zonguldak Sanat Tiyatrosu Başkanı yaptığı konuşmada, "Sanatseverler hepiniz hoş geldiniz. Biz Zonguldak Sanat Tiyatrosunu kurana kadar uzun ve gerçekten meşakkatli bir yol kat ettik. Zonguldak Sanat Tiyatrosu Derneğini kurduk. Bunun nasıl zorluklardan nasıl bir evrenden geçtiğini biliyoruz. 44 sene önce sahneye ilk çıktığımda ya da bana gel oynayacaksın diye cebren diretildiğinde ben bu işi yapamam, benim işim değil tiyatro derken, bu virüsün bana bu şekilde buluşacağımı tahmin etmiyordum. O sevgi bulaştı. İşte tüm bunları yaşadık ve yaşarken bu sevgili kardeşlerim günün birinde geldiler ve dediler ki "biz dernek kurmaya çalışıyoruz, zor olduğunu biliyoruz. Beraber olalım mı ?" dediler. Güzel insanlar açtık kollarımızı ve beraber olduk. Artık beraberiz. Zonguldak Sanat Tiyatrosu Derneği mensuplarıyız. Sizleri de hepinizi de aramızda görmek istiyoruz. Sonunda bu fiziki ortamı oluşturmaya başladık. Onların(gençlerin) çabalarıydı tamamen. Bu genç kardeşlerimizin emekleridir. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yarın ve daha sonraki günlerde lütfen tiyatro, lütfen sanat. Şunu da söylemek istiyorum burada Zonguldak sanatına gerek halk oyunları, gerek şiir, gerek resim, gerek tiyatro her alan da emeği olan çok güzel dostlarım var. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Engin Çöl, Şenay Çöl, Ramazan Yıldız ve ismini hatırlayamadığım bir çok arkadaşım ve şehir özelinde gerçekten büyük emekleri ve emektarı olan BKM müdürümüz Sayın Abdullah Bakır'ı buraya almak istiyorum " dedi

ABDULLAH BAKIR: BELEDİYE SİNEMASINI HAZIRLIYORUZ

BKM müdürü Abdullah Bakır'da yaptığı açıklamada, "Bu gençlerimize ben çok teşekkür ediyorum. Şunu söylemek istiyorum. Zonguldak tarihi, kültürü ve ekonomisiyle bir zamanlar Türkiye'nin lokomotifiydi. Çünkü cumhuriyetten sonra ilk vilayet olan ve ilk üniversitenin kurulduğu ilk olan maden-i mektebiye, ondan sonra tabi ki kömürle beraber haşır neşir olan bir şehir olduğu için kömür değerliydi o zaman. Şehir kömürle çalışıyordu. Demir-Çelik fabrikalarımız vardı ve lokomotifi olmuştuk. İngiliz, Alman ve Fransız kültürünü almıştık ve hala onlardan eser var ve onları koruyamadık. Yani ilk festivallerin düzenlendiği, ilk tenis, voleybol ve basketbol sahası kurulmuştu. Her mahallede bunlar vardı. Biz çocukluğumuzdan biliriz. Biz tenis, voleybol, basketbol oynar denize girerdik. Bu güzellikler 60lı 70li yıllarda İstanbul'da bile yoktu. Biz İstanbul'dan 40 yıl öndeydik. Zonguldak'ın her tarafında sahalarımız vardı. Akşamları eğlencelerimiz vardı. O zamanlar bile 15 günde bir devlet Tiyatrosu geliyordu. Bize de tiyatro aşkı onlardan bulaşmıştır. Bende yıllardır tiyatronun içindeyim ve bugünlere geldik. Artık Zonguldak olarak çok geri kaldık. İşsizlik var ve Zonguldak emekli kenti oldu. Ama bir taraftan da öğrenci kenti oluyoruz. Zonguldak'ta kamu kurum ve kuruluşları öğrenciler konusun da daha ciddi olmalı. Gördüğünüz gibi kiralar yüksek, pahalı bir şehir. Daha çok yurtlar, daha çok imkanlar sağlanmalı öğrenci kardeşlerimize. Tabi Sanat anlamında da bakarsak Zonguldak'ta bir AKM sahnemiz bir de BKM sahnemiz var. Yetersiz oluyor. İnşallah belediye sinemasını da yakında tiyatro salonu olarak açmak için çalışmalar devam ediyor. Ama burada ben tabiki Erhal Koltuk'a çok teşekkür ediyorum. Zonguldak Sanat Tiyatrosu'na çok teşekkür ediyorum, tiyatro Hanedan'a çok teşekkür ediyorum, üniversite de ki gruplara teşekkür ediyorum. Diyeceğim tiyatro bir aşktır, tiyatro halkın sesidir. Müzikte, resim de bir sanattır ama hepsini içinde barındıran tiyatrodur. Yaşasın tiyatro diyelim. Sağ olun var olun ve hepinizi tekrar tebrik ediyorum."dedi.

Konuşmalarının ardından Kara Perde tiyatro salonunun baştan sona yapım aşamasının sunulduğu slayt sergilendi. Çekilen toplu resimde gençler hep birlikte Zonguldak Sanat Tiyatrosu diyerek bağırdılar.

Etkinlik sonra müzik eşliğinde eğlenmesi ile son buldu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak ZONGULDAK SANAT TİYATROSU KARA PERDEYİ AÇTI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM