“Zamlar emeklilerimizin aleyhine bir uygulamaya dönüştü”

“Zamlar emeklilerimizin aleyhine bir uygulamaya dönüştü”

“Zamlar emeklilerimizin aleyhine bir uygulamaya dönüştü”
Bu içerik 273 kez okundu.

 

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, emekli zamları ve beklentiler konusunda basın toplantısı düzenledi.

Ocak-Haziran 2017 döneminde emeklilerin mutfak, elektrik yakıt ve su giderlerine yapılan artışların TÜFE artışlarının çok üzerinde olduğundan TÜİK'in hesaplamalarına göre yapılan yüzdelik zamların emeklilerimizin aleyhine bir uygulamaya dönüştüğünü belirten Hüseyin Memiş şunları söyledi:

“Ocak-Haziran 2017 döneminde emeklilerimizin mutfak, elektrik yakıt ve su giderlerine yapılan artışlar TÜFE artışlarının çok üzerinde olduğundan TÜİK'in hesaplamalarına göre yapılan yüzdeli zamlar emeklilerimizin aleyhine bir uygulamaya dönüşmüştür.  TÜİK'in 410.madde üzerinden yapmış olduğu enflasyon hesaplaması emeklilerimizin harcamalarındaki artışları gizleyen bir sisteme dönüşmüştür. Türkiye Emekliler Derneği emekli aylıklarında eşitliği temel alan değişikliklerin yapılmasını savunmaktadır. Emekli aylığı hesaplamalarında ve zam artışlarında norm ve standart Birliği'nden giderek uzaklaştıran farklı mevzuatların yeniden ele alınması ve birlikteliğin sağlanması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik her ülkenin sosyal politikasını ve uygulamalarına belirlediği gibi sosyal devlet olmanın bir ölçüsü olarak görülmektedir. Anayasamızda Sosyal Güvenlik temel bir insan hakkı olarak kabul edilmiş ve ülkeyi yönetenlere de önemli sorumluluklar verilmiştir. Üzülerek belirtmeliyim ki Sosyal Güvenlik sisteminin başlangıcı sağlıklı kurgulanmamış, çalışanlar farklı statülere göre değerlendirilmiştir. Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur mevzuatlarında büyük farklılık gösterdiğinden aylığa hak kazanma koşulları ve aylıkların hesaplanmasında bütünlük giderek kaybolmuştur”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM