Meşhur Karaçatlak üzümü tezgahlarda yerini aldı

Meşhur Karaçatlak üzümü tezgahlarda yerini aldı

Meşhur Karaçatlak üzümü tezgahlarda yerini aldı
Bu içerik 367 kez okundu.

Karaçatlak üzümü Alaplı ilçesinde kilosu 6 TL'den satışa sunuldu.
Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde yaşayan Bozkurt Ailesi, yok olmaya yüz tutan Karaçatlak üzümünü üç nesildir üretmeye devam ediyor. Üç nesildir üzüm yetiştirdiklerini ifade eden Şeref Bozkurt, “Her yıl üzümün ilaçlamasını ve bakımını yapıyoruz. Pazarda çok aranan bir meyvedir. Kilogramı 5 liradan satılıyor. Biz pazarını oluşturamadığımız için sadece manavlara veriyoruz. Kış mevsiminde ilçemizde en çok aranan meyve karaçatlaktır. Tadı da çok güzeldir. Dedelerimden kalan bu meyveyi yetiştirmeye ölesiye kadar devam edeceğim. Benden sonra da çocuklarım sürdürecek” ifadesini kullandı.
Bozkurt, “Yüz yıl önce dedem, 2 tarlaya üzüm dikmiş. O dönemlerde Alaplı’da, özelikle Sabırlı köyündeki her bahçede üzüm bağları varmış, Karaçatlak üzümü, Türkiye’nin birçok bölgesine atlarla satılmak için götürülürmüş ancak 1970’li yılların başında bu işi yapan kalmamış. Biz ise büyüklerimiz’den dede yadigarı kaldığı için üzüm yetiştiriciliğine devam ettiriyoruz. Bizden sonrada torunlarımız bu karaçatlak üzümü yetiştirmeye devam edecek” diye konuştu.
Karaçatlak üzümü yetiştirmenin zor ve sürekli ilgi istediğine dikkati çeken Bozkurt, “Her yıl üzümün ilaçlamasını ve bakımını yapıyoruz. Genellikle Kilogramı 6 liradan satılıyor. Karaçatlak üzümünü yeterince tanıtımını yapamadığımızdan dolayı sadece manavlarda satılıyor. Kışın çok aranan meyve karaçatlak üzümüdür. Tadı da çok güzeldir. Dedelerimden kalan bu meyveyi yetiştirmeye ölesiye kadar devam edeceğim” ifadesini kullandı. 

zonguldak alapli karaçatlak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM