“BİR BİR DİZ ÇÖKERTTİK”

“BİR BİR DİZ ÇÖKERTTİK”

“BİR BİR DİZ ÇÖKERTTİK”
Bu içerik 1125 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Çanakkale sergisini açılışında konuşan Vali Ahmet Çınar, “Bundan yüz yıl önce zor zamanlarda ülkemizi işgale gelen dünyanın en büyük emperyalist güçlerine karşı Türkiye’de milletimizin nasıl tek yürek olarak işgali önlediğini o zaman bütün dünya gördü. 1915 yılında Çanakkale’ye Türkiye’yi işgal için gelen bütün emperyalist egemen devletler bugünde yine kıyımıza gelmiş durumdalar. Suriye-Irak cephesi başta olmak üzere topyekün yüzyıl öncesine göre bu gün taşeron örgütlerle vekalet savaşları dediğimiz yöntemle bugün ülkemize saldırmış durumdalar. Ama bütün bu saldırılarda taşeron örgütlere bir bir diz çökertildi” dedi.

 

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale sergisinin açılışını yaptı.

Westalife Alışveriş Merkezi’nde ki açılış törenine, Vali Ahmet Çınar, AK Parti Merkez Disiplin kurulu Başkanı ve Zonguldak Milletvekili Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Yardımcısı Albay Erhan Varol, AK Parti İl başkanı Zeki Tosun ile çok sayıda daire müdürü, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Serginin açılışında Devrek Belediyesi Bando takımı konser verdi, Çanakkale marşlarını seslendirdi.

Diğer yandan Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencileri de sergiyi birlikte gezdiler.

Sergide Çanakkale savaşlarında askerlerimiz tarafından kullanılan; top mermileri, küçük kılıçlar, tüfek parçaları, mermi çeşitleri, el bombaları, matara, karavana mutfak malzemeleri, tabancalar, asker dürdük ve kemer parçaları, at nalları, şarapnel parçaları, siper kazımı için kazma ve kürekler, İngiliz savaş dergisi, süngü çeşitleri, seramik parçaları, dürbün ve dürbün kutuları, dikenli tel kesme makasları, top mermisi misketleri, havada çarpışan mermiler bulunuyor.

Sergide ayrıca Çanakkale şehitleri abidesinin küçük bir maketi de bulunuyor.

Sergiyi gezen vatandaşlar ve gaziler sergiyi çok beğendikleri kaydettiler.

Sergini açılışını Vali Ahmet Çınar, beraberinde AK Parti Milletvekili Hüseyin Özbakır ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ile birlikte gerçekleştirdi.

Vali Çınar, Milletvekili Özbakır, belediye Başkanı Akdemir ve davetliler sergiyi gezdiler, incelediler.

Sergi hakkında bilgi veren Vali Ahmet Çınar, kendisinin bir dönem Çanakkale’de valilik görevini icra ettiğini hatırlatarak, “Tekrar günlere döndüm” dedi.

Türkiye’nin Çanakkale’de olduğu dönemden şimdi çok daha güçlü bir ülke olduğunu belirten Vali Çınar, şunları söyledi:

“Çanakkale’nin yeniden büyük Türkiye’nin var oluş zaferi olarak hepimiz biliyoruz. Bundan yüz yıl önce zor zamanlarda ülkemizi işgale gelen dünyanın en büyük emperyalist güçlerine karşı Türkiye’de milletimizin nasıl tek yürek olarak işgali önlediğini o zaman bütün dünya gördü. Binlerce seneye aşkın geçmişi olan milletimizin devlet kurma geleneğini Türkiye Cumhuriyeti olarak devletimizin ebedi olduğunu da gösteren büyük bir mücadeleydi. 

Bu geçmişi bu güne göre yorumlayacak olursak 1915 yılında Çanakkale’ye Türkiye’yi işgal için gelen bütün emperyalist egemen devletler bugünde yine kıyımıza gelmiş durumdalar. Suriye-Irak cephesi başta olmak üzere topyekün yüzyıl öncesine göre bu gün taşeron örgütlerle vekalet savaşları dediğimiz yöntemle bugün ülkemize saldırmış durumdalar. Ama bütün bu saldırılarda taşeron örgütlere bir bir diz çökertildi. En son FETÖ kalkışmasından sonrada milletimiz bu birliğini, bu ferasetini gösterdi ve düşmana diz çöktürdü. Şimdi bu emperyalist güçler taşeron örgütlerini bizim dışımız olan topraklarda da kullanmaya gayret ediyorlar ama büyük oranda Türkiye içindeki bütün bu taşeron örgütler diz çöktürülmüş durumda. Netice olarak kendileri şimdi meydana çıkmaya başlıyorlar. Ama Allah’ın izniyle bu millet olup biten her şeyi görüyor, her şeyin farkında. O büyük devlet, millet olma tecrübesiyle an gelir, gün gelir lüzum görülür ise canını feda etmeye hazırdır. Şuan Çanakkale savaşı döneminden çok daha güçlü bir Türkiye var. Oradan aldığımız ders, edindiğimiz tecrübe bugün devletimizin dimdik ayakta kalışını sağlayacak önemli bir hazine gibi etki yaratan bir tarihi vakadır diyorum”

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

zonguldak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017