“7600’ün altına düştük”

“7600’ün altına düştük”

“7600’ün altına düştük”
Bu içerik 507 kez okundu.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’den acı itiraf..

 

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, kurumda işçi sayısını 7600’ün altına düştüğünü söyledi. Kuruma acilen işçi alınması gerektiğini belirten Ahmet demirci, ayrıca tüm müesseselerde yarı mekanize ve mekanize sisteme geçilmesi konusunda Genel müdürlüğün çalışma içerisinde olduğunu kaydetti. 

ŞIRNAKTA ACI BİR OLAY YAŞANDI 

Demirci ayrıca Şırnak’ta meydana gelen maden kazasını nedeniyle taziye dileklerini de sunarak şunları söyledi:

“Öncelikle Şırnak’ta İş cinayeti ile kaybettiğimiz madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yaradan Mevlam ülkemizde ve bölgemizde böyle olayları burada yaşatmaz diye düşünüyorum ama maalesef bu iş cinayeti ülkemizde devam ediyor” ANTALYA’DA TÜRK İŞ BAŞKANIMIZ İLE GÖRÜŞTÜK 

Hafta sonunda Antalya’da Türk-İş başkanı ile görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Ahmet demirci, ”Hafta sonunda Türk-İş Başkanımız ile Antalya’da şekeri şeker için hazırla hazırlanmış olan bir program var. Türkiye kameramanlar derneğinin bir organizasyonu vardı. Orada Türk-İş başkanımızla görüşme fırsatı bulduk. Görüşmemizin sebeplerinden biri torba yasaydı. Torba Yasada Zonguldak’ta TKİ ile ilgiliydi alakalı torba yasa dakikanın kaldırılması onlar bizi nasıl görüşlerini bildirdilerse bizlerde kendi görüşlerimizi ve düşüncelerimizi Türk-İş başkanına bildirdik. Türk-İş başkanımız da bizim taleplerimizi İlgili yerlere ileteceğimi söyledi. Hatta dün itibariyle tekrar kendisiyle görüştük taleplerimiz ilgili yerleri iletilmiştir. İnşallah biz bu torba yasasındaki kanunların geri çekilmesini istiyoruz. Neden istediğimizin gerekçelerini açıklamıştık. En büyük sebeplerinden bir tanesi evvelsi gün Şırnak’ta yaşanan maden kazasıdır. Özel sektör dediğimiz ki biz özel sektörü karşı değiliz bu yanlış anlaşılmasın. Biz kaliteli özel sektörün işçi ve emekçi sahip çıkan özel sektörün her zaman yanındayız. Kaçak ocaklar dediğimiz firmalara karşıyız biz. Zonguldak’ın %42’si özel sektöre verilmiştir. Biz oralarda çalışsınlar diyoruz. Ama TTK’yı yok kapatacağız, özelleştireceğiz diye kimsen aklından bile geçmesin. Biz gerektiği yerde genel Maden işçileri Sendikası olarak ne yapmasını gerektiğini bilen bir sendikayız. Herkese elini başının üstüne koysun düşünsün ve ona göre kanun çıkarsın” dedi. 

YARI MEKANİZE VE MEKANİZE SİSTEMİ TÜM MÜESSESELERDE UYGULANMALI 

Yarı mekanize ve mekanize sistemin tüm müesseselerde uygulanması için genel müdürlüğünün çalışmaları yakından takip ettiklerini belertin GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Son zamanlarda TTK da Emekli sayımız artmaktadır. Kurumdaki işçi sayısı düştükçe sıkıntılarımız artıyor. Ne sıkıntımız artıyor iş güvenliği riskimiz artıyor. 4 kişi tertip ettiğimiz yerleri daha az kişi tertip ediyoruz. Bakım onarım gibi olanaklarımız azalıyor. Şu anda işçi sayısı olarak 7600 ün altındayız. TTK Tarihinin en büyük dönemlerinden birini yaşıyor. Hem işçi sayısı olarak hem de üretim olarak. Son zamanlarda genel müdürümüz ve çalışma arkadaşlarının bir takım çalışmaları vardır. Bizlerde bunu yakından takip ediyoruz. Yarın mekanize bir mekanize sistemine geçmek için uğraşları vardır. Mekanize sistem Amasra bölgesinde uygulanmıştır. Ve mekanize sistemde üretim hissedilir derecede arttı. Şu anda üzülmezdi yarı mekanize sistem olarak bir ayıbımız vardır. Oradaki bakılan verilere göre hakikaten üretim yüksek seviyelere ulaşıyor. Ve zararın da bir nebze aşağı düştüğünü görüyoruz. Eğer tüm bölgelerimizde ve İşletmelerimizde yarı mekanize bir mekanize sistemi kurabilirsek de TTK’nın üretimi artacaktır ve zarar aşağı düşecektir. Ve bizler için önemlisi iş sağlığı ve iş güvenliği Açısından daha kaliteli ve güvenli bir üretim yapılacağını söyleyebiliriz” diye konuştu. 

(HABER-ERCAN DEMİR)  

zonguldak GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017