Gazetecilere sertifikaları dağıtıldı

Gazetecilere sertifikaları dağıtıldı

Gazetecilere sertifikaları dağıtıldı
Bu içerik 476 kez okundu.

 

Zonguldak’ta düzenlenen İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitim Projesi sertifika dağıtım programına katılan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, “Gazete, radyo ve televizyonun dışında artık medyanın yeni bir kolu daha var. O nedenle bazıları ona yeni medya diyor. İkincisi; dijital medya büyüdükçe yazılı basın her anlamda küçülüyor” dedi.

 

Basın İlan Kurumu’nu Zonguldak’ta İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitim Projesi tamamlandı.

2 gün süren eğitimin sonunda Kültür Müdürlüğü Brifing Salonu’nda düzenlene sertifika dağıtım törenine, Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yakup Karaca, daire müdürleri, gazeteci örgütleri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

ALİ NUHOĞLU: YEREL BASINA YÖNELİK NİTELİKLİ İSTİHDAM, MESLEKİ EĞİTİM VE TEKNİK ALTYAPI YENİLEME DESTEĞİ SAĞLANIYOR

Sertifika dağıtım törenini açılış konuşmasını Basın İlan Kurumu Zonguldak Şubesi Müdürü Ali Nuhoğlu yaptı. Nuhoğlu konuşmasında, yerel basına yönelik nitelikli istihdam, mesleki eğitim ve teknik altyapı yenileme desteği sağladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Yerel basında internet haberciliğinin iyileştirilmesi konulu programımızın sertifika törenine hoş geldiniz. Basın ilan kurumu kurulduğu 1961 yılından günümüze kadar fikir farkı gözetmeksizin resmi ilan aracılık hizmetini başarıyla yürütmenin yanında, yerel basının gelişmesine, niteliğinin artmasına yönelik projelerini de bir bir hayata geçirmektedir. Basın ilan kurumu, kalkınma ajansları, KOSGEB ve İŞKUR gibi kurumlar ile işbirliğine giderek yerel basına yönelik nitelikli istihdam, mesleki eğitim ve teknik altyapı yenileme desteği sağlamaktadır. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Yakup Karaca'nın önderliğinde ülke genelinde proje atağı başlatan kurumumuz konusu itibariyle de ilk olma özelliğiyle "yerel basında internet haberciliğinin iyileştirilmesi" adlı projesini Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Zonguldak ilimizde gerçekleştirmiştir. Basın ilan kurumu Zonguldak Şube Müdürlüğümüzün yürüttüğü projemizde, katılımcılara yönelik, iki gün süreyle, Eskişehir üniversitesi iletişim bilimleri fakültesi öğretim üyesi doç. Dr. Haluk birsen eğitmenliğinde, internet haber sitelerinin eksikliklerinin tespiti, internet gazeteciliğinde yeni olanaklar, haber toplama - yazma, sayfa tasarımları konularında teorik ve uygulamalı çalışmalar yapılmıştır. Yerel basında internet haberciliğinin iyileştirilmesi projesi, Zonguldak il genelinde faaliyet gösteren internet haber sitelerinin daha nitelikli ve etkin olmalarına katkı sağlayacaktır. Eğitim projemiz için, genel müdürlüğümüzün proje geliştirme birimine, samimi desteklerini gördüğümüz Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Recep Serkan Alkan beye ve ekibine, kurumumuza salonlarını tahsis eden Kültür Ve Turizm İl Müdürümüz Sayın Zekai Kasap beye, program süresince desteklerini esirgemeyen Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Derya Akbıyık Beye, Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav Beye ve proje eğitmenimiz doç. Dr. Haluk Birsen hocamıza teşekkür ederim”

BAKKA DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEK

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Proje İzleme Uzmanı Ümran Öztürk Demiray konuşmasında BAKKA olarak bu tür projelere ve yerel basına destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.

YAKUP KARACA: YAZILI BASIN SEKTÖRÜNÜN PAYI YÜZDE 27’DEN YÜZDE 15’İN ALTINA DÜŞTÜ

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ise,  2010 yılında 3.5 milyar Türk Lirası olan Türkiye’nin reklam yatırımının sadece yüzde 7’sini alan dijital medya, bugün 7 milyar liralık pastanın dört diliminden birini, yani yüzde 25’nin almayı başardığını söyledi.

Aradan geçen süre sadece 7 yılda yazılı basın sektörünün payı yüzde 27’den yüzde 15’in altına düştüğünü kaydeden BİK Genel Müdürü Yakup karaca, şunları ifade etti

“Basın İlan Kurumu olarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın katkıları ile gazetelerimize ait internet sitelerindeki içerik kalitesinin artırılmasına yönelik düzenlediğimiz eğitim seminerinin kapanış programına hoş geldiniz diyor, hepinizi şahsım ve Kurumum adına en kalbi duygularımla selamlıyorum. Basın sektörünün içinde ter akıtan sizler, bu sektörün içinde doğan Kurum olarak bizler, bir gerçeği, bir olguyu tartışmasız görüyor ve kabul ediyoruz. Adımlarımızı onun varlığını bilerek atıyor, bütün projelerimizi şekillendirirken ona da müstesna bir yer ayırıyoruz. 

Nedir o? Dijital medya…

Dijital medyanın çığ gibi büyüyen gücü karşısında bir şey yapamıyor, elimizden bir şey gelmiyorsa; akılcı davranmak, yeni senaryolar, projeler geliştirmek zorundaydık.

Öyle de yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Ne yapıyoruz konusuna, hem fazla vaktinizi almamak hem de son üç haftadır Kocaeli’de düzenlediğimiz eğitim seminerlerinde ayrıntılı olarak değinildiği ve kamuoyuna yansıdığı için girmeyeceğim. O nedenle izin verirseniz burada iki gün süren eğitimlerin amacı ve ele alınan konular üzerine görüşlerimi paylaşmak isterim. Bundan 20 yıl önce 3 milyon 382 bin GSM abonesi varken, 2017 Haziran ayı itibariyle bu sayı 76 milyon 382 bin aboneye ulaştı. Yine 229 bin 885 internet abonesinden 66 milyon 436 bin internet abonesine geldik. İnternetin, dijital medyanın, nereden nereye geldiğini bu alana dair gelir artışlarında da görüyoruz. 2010 yılında 3.5 milyar Türk Lirası olan Türkiye’nin reklam yatırımının sadece yüzde 7’sini alan dijital medya, bugün 7 milyar liralık pastanın dört diliminden birini, yani yüzde 25’nin almayı başardı.  Aradan geçen süre sadece 7 yıl. Buna karşın yazılı basın sektörünün payı yüzde 27’den yüzde 15’in altına düştü. Web’ten haber okuru sayısı, gazetelerin günlük bayi satışının neredeyse 15 katına ulaştı. Hadi bir gazeteyi 4 kişi okusun, yine üç dört kat gibi bir fark ortaya çıkıyor. Bu bize iki şeyi gösteriyor. Birincisi gazete, radyo ve televizyonun dışında artık medyanın yeni bir kolu daha var. O nedenle bazıları ona yeni medya diyor. İkincisi; dijital medya büyüdükçe yazılı basın her anlamda küçülüyor.  Şundan emin olun; doğru yoldayız. Hem sizlerin hem de bizlerin stratejisi belli: Dijital medya asla rakibimiz değil, bugünden, gelecek için çözüm ortaklığı kurduğumuz bir yol arkadaşı. Yazılı basın gazeteciliğinde kazandığımız tecrübeyi, bilgi ve birikimi dijital medyaya da taşıyacağız. İki elimizde iki ayrı mecramız olacak. İki ayrı güç, iki ayrı gelir kapısı…  

Uzun vadede hiç istemeyiz ama fiziki baskıların sürdürülebilirliği riski ortaya çıktığında, diğer mecramız tek başına tüm sorumluluğu üstlenmiş, hazır bekliyor olacak. Bu strateji, sürdürülebilir gazetecilik anlayışımızın nihai hedefi. O halde bugünden, daha fazla geç kalmadan internet sitelerimizi hem teknolojik alt yapı hem görsel tasarım hem de içerik kalitelisi olarak birkaç basamak birden yükseltmek, ortalamanın da üzerine çıkarmak zorundayız.

Bunu başardığımızda emin olun ki dijital reklam yatırımlarından da pay almaya başlayacaksınız.

KOSGEB’le beraber yürüttüğümüz iki ayrı projemiz var. Bunu yakından takip ettiğinizi düşünüyorum. İlki internet sitelerinin yenilenmesi ve iyileştirilmesi, diğeri de bu sitelerinin dijital reklam piyasasıyla entegrasyonun sağlanması. Lütfen, bu konuya dair detaylı bilgileri şubemizdeki veya proje geliştirmedeki arkadaşlarımıza ulaşarak öğreniniz. 

Üç ayrı koldan çalışmamız, dijital medyaya ilişkin hazırlıklarımızı sürdürmemiz gerekiyor.

Burada gerçekleştirilen eğitim de işte bunun bir parçası. Değerli Arkadaşlar,

Sizlerle buluşma fırsatını yakalamışken birkaç hususa daha değinerek sözlerimi tamamlamayı planlıyorum. Henüz internet sitelerine ilişkin bir hukuki düzenleme yok. 2014 yılında hazırlanan internet haberciliğinin Basın Kanunu kapsamına alınmasına ilişkin düzenlemede ilerleme kaydedilemedi. Ancak bunun yakın zamanda gerçekleşeceğini umuyorum. 

Böylece sistemin çarkları çok daha düzgün çalışır hale gelecek, iyi ile kötü ayrılacak, çürük elmalar sepetin dışında kalacak.

Burada, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü olarak sizlerden ricam lütfen “tık haberciliği”ne yenik düşmeyin.

Ne demek istiyorum? Sitenin manşetine koymuş: Yok artık Mesut!

Merakla açıyorsun haberi, içinde Mesut Özil’in kız kardeşiyle fotoğrafı. Neymiş ne kadar birbirlerine benziyorlarmış. Bir başka siteye bakıyorsun: Beşiktaş’ın önemli futbolcularından birinin olduğu fotoğrafın üzerine kocaman yazmış; Beşiktaş’ta büyük şok!

Tıklıyorsun; fotoğrafın en arkasında belli belirsiz yer alan, 18 kişilik kadroya dahi hiç girememiş futbolcunun antrenmanda sakatlanma haberi.

Başka?

Yazıyor; dolarda sert düşüş. Giriyorsun, dolar binde 0.1 düşmüş.

Böylesi bir anlayış bizi nereye götürecek arkadaşlar? Okurunu kandıran, onun haberi tıklamasından elde edeceği üç kuruşa göz diken yayıncılıktan ne bekleyeceğiz? Bu gazeteciğimizi öldürecek bir virüs gibi ne yazık ki internet haber sitelerini sarmış durumda. Diğer yandan öyle internet siteleri var ki haber vermiyor, doğruluğuna yanlışlığına bakmadan adeta elinde kepçe haber saçıyor, toplumu kirletiyor, gazetecilik yaptığını zannediyor. Televizyonlardaki şok şokşok yazılarından kurtulduk derken burada karşımıza çıkar hale geldi. Seçim dönemlerinde yazılanlara, çizilenlere girmiyorum bile. Bizler, sizlerden böyle bir davranışı zaten beklemiyoruz, ancak buna ilişkin Basın Ahlak Esasları kapsamında bir düzenleme getirmeyi planladığımızın da yeri gelmişken bilgisini vereyim. Bu yola tevessül edilmesi halinde, hukuki düzenlemeler tamamlandığında elbette yanlışın bir karşılığı olacak.

Konuşmama son verirken, burada gerçekleşen eğitimin uygulamalara yansıyacak şekilde hayırlar getirmesini diliyor, katılımlarınız için sizlere, değerli hocamıza teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Allaha emanet olun”

HÜSEYİN ERGİ: BASIN ÇOK ÖNEMLİ

Son olarak ise Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi konuşma yaparak yerel basını önemine değindi. Ergi son yıllarda internet haberciliğini geliştiğini ve önemli ir yer tuttuğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından eğitim seminerine katılan gazetecilere törene katılan protokol üyelerince sertifikaları sırayla verildi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak sertifikalar verildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017