230 Afgan aileden 190’u eve yerleştirildi

230 Afgan aileden 190’u eve yerleştirildi

230 Afgan aileden 190’u eve yerleştirildi
Bu içerik 629 kez okundu.

 

Türk Kızılayı Zonguldak şubesi tarafından yardımsever kişi ve kuruluşların katkısıyla kozlu ve Zonguldak merkezde kalan 40 aileye yemek veriliyor, giyim ve eşya ihtiyaçları karşılanıyor.

Özel Eğitim ve Meskek Eğitim Merkezinde kalan 40 kişilik Afgan mültecilere ile bugün kahvaltı ikram edildi.

Türk Kızılayı Zonguldak şubesi Başkanı Nihat Aygün ve yönetim kurul üyelerinin de katıldığı etkinlikte Nihat Aygün Afgan mültecilere yapılan yardımları anlatı.

Aygün Türkiye’de doğan minik Afgan Elsa’yı kucağına alarak sevdi ve “Bu Tükiye’de doğru ve artık bir Türktür” dedi.

Türk Kızılayı Zonguldak şubesi Başkanı Nihat Aygün, Zonguldak’ta 230 afgan aile bulunduğunu ve bunların 190’ının evlere yerleştirildiğini söyledi.

Kamuoyunda, Zonguldak’ta onca fakir dururken devlet bunlar yardım ediyor” şeklide yanlış bir algı olduğunu belirten Nihat Aygün, “Bu yapılan yardımlar ne devlet tarafından ne de Kızılay tarafından yapılıyor Bu yardımlar tamamiyle hayırseverlerin katkısıyla yapılıyor ve biz Kızılay olarak birer aracıyız” dedi.

Hayırsever İşadamı Metin demir başta olmak üzere çok sayıda işadamı ve kuruluşlara teşekkür ettiğini belirten Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi Başkanı Nihat Aygün şunları söyledi:

SADECE HAYIRSEVERLERİN KATKISIYLA BU HİZMETLER YAPILIYOR

“ Eylül Ayı’nın 20 birinden itibaren bugün 26 ci günündeyiz türkiye’nin her yerinden geldiği gibi Zonguldak’ımıza da göçmen kardeşlerimiz gelmektedirler. Gelmeyi de zaman zaman azda olsa devam ediyorlar. Ayın 21’i ve 22’sinde ki ilk günlerde göç müdürlüğünün önünde Afgan ve Özbek kardeşlerimiz sokakta yatmak zorunda kaldılar. Biz ilk anda tam olarak açıkçası harekete geçemedik. Ancak ikinci günü akşamı biz onları dışarıda görünce afgan kardeşlerimize göç müdürlüğünde ilk yardımı yapmaya başladık. Battaniye ve yiyecek içecek ikramında bulunduk. Bu durumu Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’a aktardık. Kendisiyle bir görüşme yaptık vali yardımcısı Nevzat Taşdan ile birlikte görüşmeler yaptık. Vali Çınar vali yardımcısı Nevzat Taştan’a Benim adıma görevlisiniz bu konuda ne gerekiyorsa yardım yapın. Sokaklarda hiçbir afgan kardeşimiz kalmasın dedi biz de sayın valimizin bu talimatı üzerine hemen harekete geçtik vali yardımcımızla birlikte ilk etapta Kozlu ilçesinde Kilise mahallesi’nde bulunan imam hatip lisesi ile kapalıydı. Aşağı yukarı 35-40 aile ilk etapta hemen okulumuza yerleştirdik. Orada ilk önce ticaret ve Sanayi odası başkanı metin demir tarafından oradaki 20 sınıfımız oda haline getirilerek oranın halı döşemesini geceden sabaha kadar çalışarak Halı döşemeleri yapıldı. Ticaret odası başkanı Metin demir ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Ardından yurtlarımızdan milli eğitim müdürlüğü aracılığıyla Yurtkur bölge müdürü aracılığıyla Zonguldak’ta ilim yayma cemiyeti başkanımız İbrahim cansız ilk etapta yanımızda olmuştur. Onunla birlikte 24 odayı karyolasından battaniyesinden tutun yataklarına kadar her türlü ihtiyaçlarını üçüncü gece tamamlamış bulunduk. Ve ailelerimizi oraya Yerleştirdik. Burada bulunan ailelerimizi sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yemek çıkarttık. Ve bu şekilde aileleri ağırlamaya devam ediyoruz. 

Şuanda mesleki eğitim merkezi kapalıydı biz burayı açarak buradaki sınıfları oda haline getirdik. Her odaya eşya koyarak düzenledik. Buradaki mutfakta yemekler hazırlanıp da atılıyor. Ayrıca kendilerini mescitte yapmış bulunduk. Hem buradaki hem de kozluda ki yurtta banyolar yaptık. Her türlü hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Zonguldak’ta şu anda 230 ailenin 190’ı evleri yerleşmiş durumdadır.Ev bulundu ve evlerindeki eksiklikler tamamlanmaya devam ediyor. Şu anda ilimizde 40’a yakın ailemiz var. İnşallah en kısa zamanda onları da ev bulup evlerine yerleştireceğiz. Neden evleri yerleştiriyoruz çünkü kimlik almaları gerekiyor. Bu kimlikleri alacaklar ki hem hastaneden hem de devletin baz imkanlarından faydalanacaklar dır. Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’a teşekkür ediyoruz. Sayın Valimiz olmasaydı biz Türk Kızılay olarak bu imkanları sağlamak biraz zor olurdu. Kendisinin talimatları doğrultusunda hareket ettik sayın valimizi yanımızda hissettiğimiz için Devlet yanımızda hissettik. Kamuoyunda yanlış bir algı dolanıyor Afganlara bakılıyor bizim Zonguldak’ımızda o kadar işsiz aç insan varken devlet Afganlara yardım ediyor. Şeklinde bir algı var devlet hiçbir şekilde Afganlara yardım etmiyor. Zonguldak’ta bulunan Afgan ailelerimiz tamamen hayırseverlerin aracılığıyla yapılıyor bu hizmetler. Ne yapıyorsun hayırseverlerden toplayarak yapıyoruz. Afganlı kardeşlerimizin 20 gıda ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Önümüzdeki hafta kışlık ihtiyaçlarını gidereceğiz bunlar bot mont kazak gibi şeylerdir. Çaycuma ilçesinden de çok sayıda işadamı Afgan kardeşlerimize yardımda bulunuyorlar. Yine Çaycuma ilçesinden bir hayırsever bize büyük baş bir hayvan kesti.Kesilen hayvanın etini Afganlara da atmış bulunduk. Bunlar ne Kızılay’ın ne de devletin bütçesinden çıkıyor. Tamamen hayırseverlerin kendi bütçelerinden çıkıyor. Sadece birleşmiş milletler in bunlarla ilgili Zonguldak’a göndermiş olduğu bir yardımdır. Bu yardımlarla birlikte eve çıkan ailelerin kumanyaları karşılanmıştır. Buradan Zonguldak’ta ki hayırseverlere sesleniyorum, bunlar bizim için imtihandır. Biz bunlara bakmak ve sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Buraya gelen Afganların hepsi Müslüman kardeşlerimizdir. Bu anlamda bu kardeşlerimize sahip çıkalım. Şu anda 100 tane sobaya ihtiyacımız var. Kış geliyor kömür alınır odun alınır ancak soba yok tur. Zonguldak’ta bulunan Afgan ailelerin Toplamı 1500 kişidir. Yüze yakında Çinden gelme Uygur türkümüz vardır. Zonguldak’ta mülteciler içerisinde Suriyeli Iraklının maddi durumları iyidir. Ve onlara da yanlış bir algı. Zonguldak’ta mülteciler içerisinde Suriyeli Iraklının maddi durumları iyidir. Bu zamana kadar yardımcı olan ve yardım etmeye devam eden işadamlarına teşekkür ediyorum. Kardeşlerimiz burada kaldığı süre içerisinde değil sürekli yardım edeceğiz. Evlere yerleştireceğiz” 

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak afgan yemeği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM