”Canınız emanetimiz, güvenliğiniz için denetliyoruz"

”Canınız emanetimiz, güvenliğiniz için denetliyoruz"

”Canınız emanetimiz, güvenliğiniz için denetliyoruz
Bu içerik 639 kez okundu.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Ayben Özkan, 2017 Yılı Ürün Güvenliği Haftası

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Ayben Özkan, “Canınız emanetimiz, güvenliğiniz için denetliyoruz” dedi

2017 Yılı Ürün Güvenliği Haftası nedeniyle açıklama yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Ayben Özkan, “Piyasaya teknik düzenlemesine uygun olmayan ve/veya güvensiz ürün arz edenler hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmakta, insan sağlığı, can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan üreticiler açısından caydırıcı olmaya çalışılmaktadır” diye konuştu.

Zonguldak Bilim, Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak piyasaya arz edilecek her ürünün insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşamı ve sağlığı ile çevreye zarar vermeyecek şekilde üretilmesi gerektiğine işaret eden Ayben Özkan, "Ürün güvenliği"nin önemini vurguladı. 

Kullanım süresi içinde, normal kullanım koşullarında, risk taşımayan veya kabul edilebilir ölçüde risk taşıyan ve temel gerekleri sağlayan ürünün de "güvenilir ürün" olduğunu  belirten Ayben Özkan, "Canınız Emanetimiz,  Güvenliğiniz İçin Denetliyoruz" diyerek şunları söyledi:

ASANSÖRLERE SIKI DENETİM

Güvenli ürünlerin kullanılması, bu ürünlerin tercih edilmesi ve güvensiz ürünler konusunda farkındalığa sahip olunması için hem piyasaya arz edilen ürünleri kullanan vatandaşlarımızı hem de üreticilerimizi daha yakından bilgilendirmek amacıyla her yıl bir haftayı Ürün Güvenliği Haftası adı altında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine ayırıyoruz. Bu yıl da 16-20 Ekim 2017 haftası tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle Ürün Güvenliği Haftası olarak kutlanacaktır.

Vatandaşlarımızın günlük hayatta kullanmış olduğu asansörlerden elektrikli ev aletlerine, gaz yakan cihazlardan otomotiv aksam ve parçalarına kadar ürünler ile profesyonel maksatla sanayi üretiminde kullanılan makine, sınai gaz tüpleri gibi birçok ürünün piyasadaki denetimi Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmektedir.

PGD (Piyasa Gözetim ve Denetimi) faaliyetleri kısaca piyasaya arz edilen bir 'ürünün gerekli güvenlik kriterlerine ve teknik düzenlemelere uygun olarak üretilip üretilmediğinin denetlenmesi anlamına gelmektedir. Bakanlığımız bu denetimleri temel olarak bilimsel kriterlere dayanan bir risk analizi sonrasında tespit edilen yüksek riskli ürünler üzerinde gerçekleştirmektedir. Ancak bununla birlikte vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikayetler ile basına yansıyan kaza ve yaralanma haberleri de denetimin başlatılması için kullanılmakta ve Bakanlık olarak ülkemizin 81 ilindeki il müdürlüklerimiz ve denetçilerimiz ile can ve mal güvenliği için bu denetimler yürütülmektedir.

PGD ile bir taraftan tüketicilerin güvenliği sağlanırken, diğer taraftan iktisadi aktörler haksız rekabete karşı korunmaktadır. Bu nedenle ürün güvenliği ve PGD faaliyetleri doğrudan cezalandırmayı hedef almak yerine üreticilerimizi bilinçlendirerek güvenli bir piyasa oluşturmayı ve güvenli bir piyasa ortamında vatandaşlarımızı yüksek standartlı ürünlerle buluşturmayı hedeflemektedir.

Yine de Bakanlığımızın yapıcı yaklaşımına rağmen piyasaya teknik düzenlemesine uygun olmayan ve/veya güvensiz ürün arz edenler hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmakta, insan sağlığı, can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan üreticiler açısından caydırıcı olmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede; şikayet sahiplerinin bilgileri gizli tutulmakla birlikte, vatandaşlarımız günlük hayatta karşılarına çıkan ürün güvenliğine ilişkin herhangi bir hususta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı internet sayfasında yer alan ihbar/şikayet formunu veya ALO 130 Şikayet Hattını kullanarak ya da doğrudan İl Müdürlüğümüze dilekçe ile başvurarak bizlere ulaşabilirler”

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür Vekili Ayben Özkan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM