“Sanayi devriminin merkezi Filyos olacak” (Videolu Haber)

“Sanayi devriminin merkezi Filyos olacak” (Videolu Haber)

“Sanayi devriminin merkezi Filyos olacak” (Videolu Haber)
Bu içerik 2426 kez okundu.

Kanal Z’de Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Ekonomik Bakış” isimli programına katılan Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir,  “2018 yılının sonuna kadar Filyos şekillenmiş olacak ve orada 2019 yılında fabrika inşaatları başlıyor” dedi

Kanal Z ekranlarında Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Ekonomik Bakış” isimli programına katılan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) Başkanı Metin Demir, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir canlı olarak yayınlanan programda Zonguldak ekonomisi, Filyos pPojesi, Seracılık ve Hayvancılık OSB konularında moderatör Ferdi Kesikoğlu’nun sorularını cevaplandırdı.

 

SANAYİ DEVRİMİNİN MERKEZİ FİLYOS OLACAK

Türkiye’de sanayi devriminin en önemli merkezlerinden birisinin de Zonguldak olduğuna dikkat çeken ZTSO Başkanı Metin Demir, “Zonguldak bu uğurda çok kez fedakarlıklar yapmış bir vilayettir. Yeni bir sanayi devrimi yapılıyor aslında ve bunun merkezi Filyos olacak” dedi.

Filyos Vadisi projesinin ülkemizin uzun yıllar pek imkanı olmadığı için ele alamadığı hayata geçiremediği bir proje olduğunu, ancak son 8-10 yıllık sürece bakıldığında ciddi mesafeler alındığını belirten Metin Demir şunları söyledi:

 

PROJE ALANINDA ASKERİYEYE AİT ALANLAR İÇİN KONULAN ÇEKİNCELER KÖKSAL TOPTAN SAYESİNDE AŞILABİLDİ

Filyos projesinin tam ortasındayız. Filyos endüstri bölgesi biliyorsunuz bakanlar kurulu ile tekrar ilan edildi ve biz Filyos endüstri bölgesini geçici müdürlüğü kuruluş aşamasına kadar yürütme başvuruları kabul etme vs. bürokrasi işlemleri ile ilgili yetkili kurum ZTSO’dur. Şu anda ortada kağıt üzerinde duran Filyos endüstri bölgesinin müdürü de olarak bu söyleyeceklerimi alabilirsiniz. Siz programın başında da bahsettiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk vilayet ettiği yerdeyiz. Zonguldak genç Türkiye Cumhuriyeti’nin çok kısıtlı şartlarda küçük bir nüfusla sermaye birikimi olmadan hiçbir sanayi alt yapısı olmadan yola çıktığı ve çok büyük başarılara imza attığı sanayileştirme süreci var. Bu süreçte en önemli aktörlerinden birisi Zonguldak ola geldi. Türkiye’de sanayi devriminin en önemli merkezlerinden biriside Zonguldak’tır. Zonguldak bu uğurda çok kez fedakarlıklar yapmış bir vilayettir. Güncel durumda Batı Karadeniz Bölgesi sadece Zonguldak değil aslında. Yeni bir sanayi devrimi yapılıyor aslında ve bunun merkezi Filyos olacak. Filyos Vadisi projesi biliyorsunuz Osmanlı’nın çökme zamanında olduğu geliştirdiği vizyonun ortaya çıkardığı bir projedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de pek ele alamadığı bir proje. Uzun yıllar pek imkanı olmadığı için ele alamadığı hayata geçiremediği bir proje ama son 8-10 yıllık sürece bakarsak ciddi mesafeler aldığımızı görüyoruz. Bu alanda bir kısım prokratif önlemler vardı. Bu düşünülen alanın içerisinde askeriyeye tahsisliydi ve askeriye tarafından çekince konmuş ciddi alanda problemler vardı. Köksal Toptan zamanında ve sayesinde açıldı.

 

6 MİLYON METRE KARENİN ÜZERİNDE BİR ENDÜSTRİ BÖLGEMİZ VAR.

Filyos Vadi Proje kapsamında 6 milyon metre karenin üzerinde bir endüstri bölgesini bulunduğunu belirten Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, “Endüstri Bölgesi ilan edildi ama çevreci örgütlerin bir kısım halkla itirazları vardı. Bu aradaki kuş cenneti ile ilgili olan arazilerle ilgili ve bir kısım şikayetleri ve dava konusu olmuştu ve yüksek mahkeme tarafından Filyos Projesi iptal edilmişti. Ve yakın zamanda geçtiğimiz yıl nihayet bu şikayet konusu olan kuş cenneti orman arazileri vs. doğal olarak korunması gereken alanlar endüstri bölgesinin sınırlarından çıkartılarak, yani iptal gerekçesi halledilerek yeniden endüstri bölgesi ilan edildi. Hem de üst mahkemenin kararıyla da kesinleşmiş oldu. Yani artık hiçbir bürokratif problemin kalmayan, kanunen de kesinleşmiş olan 6 milyon metre karenin üzerinde bir endüstri bölgemiz var” ifadelerini kullandı.

 

YER TAHSİSLERİYLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Endüstri bölgesinde uluslar arası yatırımcılar ile görüşme yapıldığın belirten Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir şunları kaydetti:

“Ve bu şu anda bakanlıkla sürekli temas halindeyiz. Uluslararası yatırımcılar ve yerli büyük yatırımcıların büyük projeleri olan yatırımcılara burada ki yer terhisleriyle ön görüşmeler yapılıyor. Henüz sektör ve yatırımcılar projeler seçilmiş değil ama bununla ilgili ciddi bir trafik olduğunu size söyleyebilirim. Yani orada hangi sektörün olacağını şu anda tam kestiremiyoruz.”

 

YERLİ OTOMOTİV SANAYİ OLMAYACAKSA MOBİLYA VE İMALAT GİBİ BAŞKA SEKTÖRLERDE VAR..

2018 de Filyos Endüstri Bölgesinde oluşacak sektörün adının konacağını ve bu arada yer tahsisinin yapılacağını bel.irten ZTSO başkanı Metin Demir, “Biz mesela yerli otomotiv ile ilgili odalar ve borsalar birliği olarak biliyorsunuz insiyatif aldık o görevi de üstlendi. Biz yerli otomotiv için yeni bir merkez oluşturulacaksa bunun için Filyos vadisinin biçilmiş kaptan olduğunu en son ziyaretlerinde Başbakanımız Binali Yıldırım ve Sayın Bakanımız Faruk Özlü’ye ifade ettik. Yerli otomotiv için bir gayetimiz çabamız var ama bu eğer olmayacaksa da Zonguldak’ta ideal olabilecek başka sektörlerde var. Mobilya sektörü vs. Başka alanlar da var, imalat ile ilgili çeşitli girişimlerde var, demir çelik sektörünün bu alanda bir ilgisi var. Özellikle Kardemir’in yani halükarda önümüzde ki 1 yıl içerisinde, biz 2018 de Filyos Endüstri Bölgesinde oluşacak sektörün adının konacağını ve bu arada yer tahsisi yapılacak projelerinin seçileceğini ve sürecin başlayacağını tahmin ediyoruz. Çünkü biliyorsunuz o alanda artık sahada fiilen bir endüstri bölgesi çalışmasında başlamış olduk” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN KARADENİZ KIYISINDA EN BÜYÜK LİMANINI İNŞA EDİLİYOR

Türkiye’nin Karadeniz kıyısında en büyük limanını inşa edildiğini ve firmanın belirlene süreden önde gittiğini belirten Metin demir, şunları kaydetti.

“Liman alt yapısı ihalesi yapılıp firmaya yer teslimi yapıldığından beri orda ciddi anlamda bir inşaat yürüyor. Bu alanda Türkiye’nin Karadeniz kıyısında en büyük limanını inşa ediyoruz. Şuanda alt yapı işleri de gayet hızlı hatta programlarının da önde bir şekilde ilerliyor. Hem bir yandan liman inşaatı hızla ilerliyor hem bir yandan endüstri bölgesi ile ilgili yatırımcı adayları daha iyi sektörler tespit ediliyor. Ben 2018 yılını sonuna kadar tüm bu bir yandan liman inşaatının sona yaklaşması bir yandan da yer tahsislerinin de yapılacağını umut ediyorum.  Yer tahsisinden kastımız bu alanda bizim klasik organize sanayi bölgeleri gibi gelmesin Çaycuma OSB, Ereğli OSB, onlarda illaki çok kıymetli organizasyonlar ama burada daha büyük bir ölçekli yatırımlar düşünülüyor. Bu 6 milyon karelik alanda bakanımızın ifadesi en fazla 56 parsel oluşturulacağı ve böyle tahsis yapılacağını, yani hem ülkemizi önceliği olan cari açığın azaltılması, yüksek teknoloji ürünlerinin üretilmesi önceliklerimiz var”

 

FİLYOS’TA 2019’DA FABRİKA İNŞAATLARI BAŞLIYOR

Zonguldak ticaret ve Sanayi Odası Başkanı metin demir, 2018 yılının sonuna kadar Filyos’un şekillenmiş olacağını ve orada 2019 yılında fabrika inşaatlarının başlayacağı yönünde iyimser tahminlerini olduğunu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bizim bazı bölgesel önceliklerimiz de var. Yani bizimde direttiğimiz, bizimde başladığımız konular var. En çok istihdamı yaratması bölge olarak bizim talebimiz. Çünkü öyle bir sektörler var ki çok büyük alanlar kaplayıp çok düşük istihdam yaratan sektörler var. Biz açıkçası onları istemiyoruz. Birde yan sanayi yaratması yani sektörler bölgesi için yatırımcılar değil bölgedeki diğer yeni oluşacak OSB’leri de desteklemesi, oralarda yeni imalat yerlerinin kapısını açması kapsamında bir önceliğimiz var. Biz yerelde bu insiyatiflerle, yeni istihdam ve yan sektörler için bir gayretimiz var. Ve bunun yanında 2018 yılının sonuna kadar Filyos şekillenmiş olacak ve orada 2019 yılında fabrika inşaatlarının başlayacağını iyimser beklentimiz var.

 

FİLYOS VADİSİ PROJESİ KAPSAMINDA ÇAYCUMA KÖPRÜSÜNE KADAR NEREDEYSE GELEN BİR SERBEST BÖLGE ALANINDA VAR VE 12 BİN İSTİHDAM SAĞLANACAK

Filyos Vadisi Projesi kapsamında Çaycuma köprüsüne kadar neredeyse gelen bir serbest bölge alanının olduğuna dikkat çeken Metin Demir, “Bu tabii batı Karadeniz bölgesinin yeni sanayi devriminin yapacağı yer diyoruz. Bölgeye yansıması nasıl olacak. Hangi sektör olursa olsun bu kadar büyük bir alanda ki geri planda çok ciddi büyüklükte Çaycuma köprüsüne kadar neredeyse gelen bir serbest bölge alanında var Filyos Vadisi Projesi kapsamında. Serbest bölge alanında 12 bin civarında minimum bir istihdam bekliyoruz. Yani bugünlerde Zonguldak’ta işte TTK’ da 7 bin kusur kişi çalışanın olduğunu ve bunun bölge için ne kadar önemli olduğunu konusuna dönüyoruz. Bu minimum 12 bin kişilik istihdamı ve bu endüstri bölgesi içerisinde yapılacak. “

  

SERACILIK OSB ALANINDA YATIRIMCILARIMIZ HAZIR DURUMDA. ŞUANDA YER TESLİMLERİ DE YAPILDI. VE BİZ BU SERACILIK VE HAYVANCILIK OSB’LERİNDE TOPLAM 5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM ALANI YARATACAĞIMIZI HESAP ADIYORUZ.

Seracılık ve Hayvancılık OSB’lmer hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, “Seracılık OSB alanında yatırımcılarımız hazır durumda” dedi.

Şuanda yer teslimlerinin yapıldığını ve seracılık ve hayvancılık OSB’lerinde toplam 5 bin kişiye istihdam alanı yaratılacağının hesap edildiğini belirten metin demir şunları ifade etti:

“Seracalık OSB için ve hayvancılık OSB için Filyos vadisi biçilmiş bir kaptan iklim kuşağı olarak baktığımızda da arazi olarak baktığımızda da. Hatta eskiden beri baktığımızda bizim seracılık OSB ve hayvancılık OSB’de ideal bir bölge olmamız gerekiyordu. Ama tabi madencilik bizi 1850’lerden beri bizi var eden bizi doyuran bir sektör olduğundan dolayı bizim tamamımız madenden ibaret olmuş. Bu sebepten ya da ihtiyaç olmadığından tarım ve hayvancılık sektöründe pek kafa yormamışız. Ama artık mecburen başka alanlara da bakmak zorundayız. Biz bu fikri ortaya koyduğumuzda örnekleri de göz önüne getirdiğimizde bir potansiyel var. Tabi bizim değişik sektörleri de ölçüp tartıp daha sonrasında değerlendirmemiz gerekiyordu ve devamında da en doğru yöntemin hayata geçmesinin peşinden gitmemiz doğru olacaktı. Yaklaşık 1 yıl önce bir seracılık OSB açtığımızda bölgede açık söyleyeyim alay konusu olmuştuk. Herkesin ağzında ‘seracılık nere sanayi bölgesi nere’ diye herkesin ağzındaydı. Ama biz bugün bürokraside bir yerinin olduğunu hem de dünyadaki örneklerini ortaya koyarak Türkiye’de de bu türde gelişmeler olduğunu ortaya koyduk. Bizim bu yaptığımıza örnek olarak Samsun Bafra’da çalışmalar olduğunu ve hatta oraya göre bizim bölgemiz daha çok elverişli olup hem de bölgemiz içinde çok daha iyi geleceğini düşünüyoruz. Çünkü biz Ankara, İstanbul gibi büyük ölçekli yerlere daha yakınız ve bir yandan da Avrupa bölgesi ve Rusya, Ukrayna gibi bizden bu tip ürünleri ithal etmekte olan seracılıkta da herkesten daha yakın bir yerde olacağız. Seracılık OSB alanında yatırımcılarımız hazır durumda. Şuanda bakanlarımızın önlerinde belgeleri ve yer teslimleri de yapıldı. Ve biz bu seracılık ve hayvancılık OSB’lerinde toplam 5 bin kişiye istihdam alanı yaratacağımızı hesap adıyoruz. Herhangi aksilik olmazsa 3 4 yıl içerisinde bu istihdamı karşılayacağını düşünüyoruz bizim rakamlarımıza göre”

(HABER-ERCAN DEMİR)

metin demir kanal z zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM