“Emeklilerin katkı payları kaldırılsın”

“Emeklilerin katkı payları kaldırılsın”

“Emeklilerin katkı payları kaldırılsın”
Bu içerik 376 kez okundu.

Tüm işçi Emekliler Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, emeklilerin ödediği katkı paylarının kaldırılması gerektiğini söyledi

Tüm işçi Emekliler Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, Zonguldak Şubesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette Genel başkanı Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile yönetim kurul üyeleri karşıladı.

Mustafa Sarıoğlu,  Genel Başkanı Çalışkan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyarette emeklilerin yaşadığı sorunlara değinen Tüm işçi Emekliler Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, emeklilerin yüzde 70’nini bankalara borçlu olduğunu söyledi.

Emeklilerin ödediği katkı payları nedeniyle zor durumda olduğunu belirten Çalışkan, en düşük emekli maaşının açlık sınırını üzerinde olması gerektiğini belirterek şunları ifade etti:

EN DÜŞÜK MAAŞ AÇLIK SINIRININ 1 TL DA OLSA ÜZERİNDE OLMALIDIR

“Türkiye’de bulunan şubelerimizi ziyaret ediyoruz. Şube Başkanlarımızdan bilgi almaya ve bilgi vermeye çalışıyoruz. Emeklilerin sorunları malumdur. Maaş sorunları ve sağlık sorunları vardır. Maaş sorunu denilince akla gelen maaşlarda yetersizlik ve intibak yasasıdır. Biliyorsunuz ki, piyasa günden güne yükselmektedir. Ve emeklilerin maaşı gerçekten çok düşük gelmektedir. Emeklilerin %70’i bankalara kredi borcu bulunmaktadır. Yılbaşında gelecek zamda bunun gözünle alınması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Diğer konu tüm emekleri kapsayacak intibak yasasıdır. Geçmişten bugüne kadar yapılan haksızlıkların ortadan kaldırılması lazımdır. Öncelikle bu düşünülmelidir. Biz nasıl intibak istiyoruz, diyoruz ki tüm emekliler ele alınsın istiyoruz. Devletin kendi açıklamış olduğu Her altı ve üç ayda bir açıklanan açlık sınırı vardır. Bizler sosyal bir devlet olarak emekli olan en düşük maaş açlık sınırının 1 TL da olsa üzerinde olmalıdır. Sosyal devletin en önde gelen görevlerinden birisi olarak mevcut emeklisine geçinebileceği bir aylık vermesidir. Bu da her zaman açıklanan açlık sınırının üzerinde olmalıdır.

SAĞLIKTA KATKI PAYLARI KALDIRILMALIDIR

Sağlıkta katkı paylarını kaldırılması gerektiğini belirten Tüm işçi Emekliler Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sağlık hizmetleri maalesef her gün paralıya gitmektedir. Belki bugün ilacımızı daha kolay imkanları da alıyoruz. Belki hastaneye gidip hemen ilacımızı yazdırabilirsiniz ama Devlet ve Üniversite hastanelerinde görüntüleme ve laboratuvar hizmetlerinde çok uzun süreler verilmektedir. Buda giden kişinin hastalığının teşhis süresini uzatmaktadır.. Ve hasta olan hastaneye gittiğinde bir an önce tedavisinin başlaması gerekir. Doktor teşhis koyamadığı için tedavisine başlayamıyor. Emeklimiz istemeyerek elinde olmayarak özel hastaneye gitmek zorunda kalıyor. Özel hastanede bir ve iki günde hastanın teşhisi konuluyor ve tedavisi başlıyor. Ancak karşısına bir fatura çıkıyor. Baş arısına giden bir hastanın bu seferde stres hastalığı başlıyor. Bizim hükümetimizden devletten istediğimiz emekliler için uygulanan katkı paylarının ortadan kaldırılmasıdır. Bugün her emekli her ay ortalama 50 TL katkı payı ödemektedir. Buda emekliyi zorlanmaktadır. Bunların kaldırılmasını talep ediyoruz. Devlet ve özel hastanelerde Görüntüleme ve labarutuvar hizmetlerini daha önem verilerek Bunlara çareler bularak emeklinin özeli gönderilmemesi sağlanmalıdır. Bugün sosyal güvenliğin en büyük iki gideri sağlıkta ki özel hastane giderleridir. Siyasilerimizden bir an önce bu konulara çare bulmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Tüm işçi Emekliler Dul ve Yetimleri Derneği Satılmış Çalışkan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017