İL GENEL MECLİSİ’NİN EKİM AYI TOPLANTILARI SONA ERDİ

İL GENEL MECLİSİ’NİN EKİM AYI TOPLANTILARI SONA ERDİ

İL GENEL MECLİSİ’NİN EKİM AYI TOPLANTILARI SONA ERDİ
Bu içerik 408 kez okundu.

ZONGULDAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI MURAT KAPICI VE İL MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRÜ İLHAN SABİT MEMİŞ, MECLİS ÜYELERİNİN SORULARIN YANITLADILAR.

 

İl Genel Meclisi Ekim ayı 5. Birleşim toplantısı Nejdet Karaveli başkanlığında gerçekleşti. 

Açılış ve Yoklamanın ardından gündem maddelerinin okunup onaylanmasına geçildi. 

Gündemin ilk maddesinde yer alan İl Özel idaresine devredilen ve tescili yapılan Devrek İlçesi Eğerci Köyü sınırları içinde bulunan taşınmazın satışı ile ilgili komisyonların raporları okunarak onaylandı

EREĞLİ, ALAPLI, KİLİMLİ, DEVREK, ÇAYCUMA VE GÖKÇEBEY İLÇELERİNE ORMANDAN MEZARLIK ALANI TAHSİS EDİLECEK

Gündemin ikinci maddesi olarak Ereğli, Alaplı, Kilimli, Devrek, Çaycuma ve Gökçebey İlçeleri kaymakamlıklarınca ormanlık alanlarda bulunan mezarlık sahası taleplerinin karşılanması için ormandan izin alınası konusun oy birliğince karar bağlandı.

EREĞLİ RUŞEN KÖYÜNE FUTBOL SAHASI YAPILACAK

Ereğli İlçesi Ruşenler köyünde bulunan sahanın gençlerin futbol oynayabilecekleri bir alan haline dönüştürülmesi ile ilgili Gençlik ve Spor Komisyonunun hazırlamış olduğu raporunun görüşüldü.

Ereğli AK Parti İl Genel Meclisi üyesi Ayhan Taşdelen konuşma yaparak gerekliliğini anlattı.

Ve madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

KOZLU KARGALAR NAMAZLI BAĞLANTISI YOL AĞINA ALINACAK

Kozlu İlçesi Kargalar Namazlı bağlısı yol ağına alınması, ayrıca Çardaş-Balçıklı-Abacıoğlu-Üçköy bağlantısını sağlayan köprünün envanter kayıtlarına alınması ile ilgili Köylere Yönelik Hizmetler ile İmar ve Bayındırlık Komisyonlarının ortaklaşa hazırlamış oldukları raporlarının görüşülerek oy birliği ile karara bağlandı. 

 

OSMAMLI KÖYÜ’NE MESİRE ALANI YAPILACAK

Zonguldak Merkez İlçeye bağlı Osmanlı Köyü-Alibüyük mahallesinde bulunan şelale alanının mesire alanı olarak düzenlenerek turizme kazandırılması ile ilgili Komisyonlarının ortaklaşa hazırlamış oldukları raporların görüşüldü ve kabul edildi.

 

DEVREK YEŞİLYURT KÖYÜNE'DE İÇME BUYU PROJESİ..

Devrek İlçesi Yeşilyurt Köyünün içme suyu sorununun giderilmesi için köy sınırları içerisinde kalan dikmen tepe karaca mevkiindeki kaynaktan çıkan içmesuyunda çalışma yapılabilmesi işi İdaremiz 2017 yılı yatırım programında yer almadığından Adı geçen köyün içmesuyu çalışmaları ile ilgili iş ve işlemlerin yapılabilmesi için İl Özel İdaresi 2017 yılı ek yatırım programına alınması ile ilgili konu okunmasın ardından Devrek İl Genel Meclisi Üyesi Vacit Durdubaş söz alarak, gerekil olduğu konusunda meclis üyelerini bilgilendirdi ve oy birliğiyle madde ilgili komisyona havale edildi. 

 

ZONGULDAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI MURAT KAPICI VE İL MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRÜ İLHAN SABİT MEMİŞ, MECLİS ÜYELERİNİN SORULARINI YANITLADILAR.

 

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Murat Kapıcı ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan Sabit Memiş, İl Genel Meclisi 5. Birleşim toplantısına katılarak meclis üyelerinden gelen soruları yanıtladılar. 

CHP İl Genel Meclisi üyeleri Nebahattin Yılmaz, Siyami Akçaalan, İsmet Açıkgöz ve Cihat Öztürk, il Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Kapıcı ve Şube Müdürü İlhan Sabit Memiş’e, öğrenci servislerinde hostes, beslenme dağıtımı, taşınan öğrencilerin durumu, kırsal alanda öğretmen açığı olup olmadığı, öğrenci devamsızlıkları için alınan tedbirler, öğrenci kıyafetleri, uyuşturucu kullanımı çok küçük yaşlara kadar inmesinin nedenlerini ve okul öncesi uygulamalarını, okul yapım ve ana okulu istekleri, taşınan öğrencilerin öğrenim durumları gibi sorular sordular.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan Sabit Memiş, Meclis üyelerinin sorularını şu şekilde yanıtladılar.

KAPICI: DİĞER İLLERE ORANLA ZONGULDAK’DA OKUL ÖNCESİ OKULLAŞMA ORANI %76’DIR.

ZARALI ALIŞKANLIKLARLA GEREKEN MÜCADELEYİ YAPIYORUZ

Kapıcı, “Diğer illere oranla Zonguldak’da okul öncesinde Okullaşma oranı %76’dır ve bu iyi bir rakamdır biz de okula gelmeyen öğrenci yoktur ilk ve orta okullarda çocukların zaten okula gitmeleri mecburidir. Okula devamsızlık yapan öğrencileri zaten okul yönetimi ailelerini telefonla bildiriyorlar. Okulların etrafında güvenlik önlemleri alınıyor. Sayın meclis üyemiz uyuşturucu ifadesini kullandı biz daha çok bu ifadeyi zararlı alışkın alışkanlıklar ve bağımlılık olarak nitelendiriyoruz. Bizler bu konuda elimizden geleni yapıyoruz zararlı alışkanlıklarla ve bağımlılıkla gereken mücadeleyi yapıyoruz. Bu sadece milli eğitim Müdürlüğü’nün mücadelesi değil bunu ailenin ve sivil toplum kuruluşlarının da destek olması gerekiyor. Çünkü çocuklar hepimizin çocuklarıdır. Okul sınırları içerisinde satılan zararlı şeyleri Müdahale edebiliyoruz. Ancak okul dışında satılan zararlı şeylere müdahale edemiyoruz. Zararlı alışkanlıklar ve bağımlılık konusunda bir çok seminerler düzenliyoruz. Eğitim sadece tek ayaklı değildir. Çevre okul ve veli ayağı da vardır. Kılık kıyafet sorununa gelince bu sorun devam edecektir. Veliler bu konuda hemfikir değiller. Bir çok veli birbirinden çok farklı düşünüyor. Ancak hiçbir okul idaresi hiçbir esnafın ismini söyleyemez adres gösteremez isteyen veli istediği yerden okul kıyafetini temin eder. Bu kesinlikle yasaktır. Kırsal alanda öğretmen açığı konusuna gelirsek, Zonguldak’da 100 civarında ücretli öğretmen görevlendirildi. Pazartesi gününden itibaren okullarda göreve başlayacaklar. İlimizde yaklaşık 7 bin öğretmen ve 106 bin öğrencimiz vardır.

Merkez ilçede öğrencilerin sosyal aktiviteleri için ayrılan ödeneğinin tenzil edilmesi ile ilgili soruya gelirsek, Bizim şu anda öyle bir bütçemiz yoktur. Belki Gençlik Spor’a aktarılmış olabilir. Biz okullarımızda beden eğitimi öğretmenleri aracılığıyla izcilik ve egzersiz faaliyetleri yaptırıyoruz. Bu kapsamda belki bu ödenek değerlendirilebilir. Taşımalı eğitim konusuna geçersek, Milli eğitim polis ve jandarma olarak sorumlulukları vardır. Gereken tüm kontroller eksiksiz olarak yerine getiriliyor. Şu anda taşımalı eğitim de başlamış durumdadır. Taşımalı için gören öğrencilere yemek veriliyor. Ancak yemek firmaları tam sayı olarak değilde fazla fazla yemek getirmektedirler. Ve dolayısı ile taşımalı öğrencileri verilen yemeğin ardından diğer isteyen öğrencileri de yemek verilmektedir. Kantinlerimizin hepsini sıkı şekilde denetliyoruz. Kantinlerde zararlı ürünler ve gazlı içeceklerin satışı kesinlikle yasaktır. Bunun tedbirlerini önlemlerini aldık. Ancak çocuklar çantasının içerisinde gazlı içecek getiriliyorlarsa bunda bizim yapabileceğimiz bir şey yoktur. Sorumluluk velilerindir. Taşımalı eğitim de rehberi rehberi ancak özel okul servisleri için bulunduruyoruz. Ödevin çok olması öğrenci bir cezadır. Bu konuda da gereken çalışmayı yapıyoruz. Öğretmenlerimiz biraz daha az ödev verebilirler” ifadelerini kullandı.

MEMİŞ: 38 OLAN İKİLİ EĞİTİM OKUL SAYISI 4’E DÜŞTÜ

İl Milli Eğitim Şube Müdürü İlhan Sabit Memiş ise, Siyami akça alanın Ahatlı’da okul niye yapılmıyor sorusuna Cevap vererek; “15 öğrenci olduğundan dolayı öğrenci yetersizligi gerekçesiyle yatırım programından çıkartılmıştır” dedi. 

Belediye meclis üyesi İsmet Açıkgöz’ün Sorusunu yanıtlayan Memiş, “Taşımalı eğitim’deki Okullara gereken yatırımların yapıldığını söyledi. Ayrıca ilgilenmeyi sivrisi cihat Öztürk’ün cuma yanında terk edilmiş alanda bulunan sağlık Ocağı binasının kreş ve anaokulu isteği konusundaki sorusuna ise, Pazartesi günü yerinde inceleyeceklerini belirtti. 

Memiş, “Zonguldak’da 38 okulda ikili eğitim bulunuyordu bunu dörde kadar düşürdük Buda sizlerin sayesindedir” dedi. Son olarak okullarda çevre güvenliğini çok önem veriyoruz. Sayın Valimiz nezaretinde geçtiğimiz günlerde bir güvenlik toplantısı gerçekleştirilmişti. Bu toplantıda alınan kararlar harfiyen uygulanmaktadır okul çevre güvenliği daha da artırılmış durumdadır” ifadelerini kullandı. 

Gelecek toplantının gün ve saatinin belirlenmesi ile toplantı sona erdi.

 

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak il genel meclis ekim ayı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017