Ziraat Bankası’ndan kaçırılmayacak fırsat!

Ziraat Bankası’ndan kaçırılmayacak fırsat!

Ziraat Bankası’ndan kaçırılmayacak fırsat!
Bu içerik 2623 kez okundu.

Ziraat Bankası tarafından, Hazine'nin altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı talepleri Merkez ve Kozlu şubelerinde toplanılmaya başlanıldı.

Ziraat Bankası tarafından, Hazine'nin Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracının yalnızca kendi şubelerimizde yapılacağı bildirildi

Hazine Müsteşarlığı’nca 2 Ekim 2017 tarihinden itibaren 4 ayrı ihraç programı çerçevesinde, 81 ilde, 245 ilçede ve aracı tek banka olarak Ziraat Bankası’nın 331 şubesinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası (senetler) talep toplanmaya baylanıldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Ziraat Bankası’nın Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran, bu kapsamda Zonguldak’ta da Merkez ve Kozlu şubelerinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasın talebi toplanacağını söyledi.

 

DEVLET GARANTİSİNDE ALTINLARI ALIYORUZ

Devlet garantisinde altınlarını aldıklarını belirten Ziraat Bankası Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran, “Son günlerin önemli konusu Hazine Müsteşarlığımız altına dayalı tahvil ve kira sertifikası ihraç ediyor. Buradaki amaç yastık altında duran altınların ekonomiye kazandırılmasıdır. Tabi burada vatandaşlarımızın da çalınma, kaybolma riski ortadan kalkıyor. Devlet garantisinde altınları alıyoruz. Yılık 2.4 bir getiri sağlıyoruz. Getiride diğer mevduat ürünleri gibi her hangi bir vergi yoktur. Sıfır vergi olacaktır. 6 ayda kupan ödemeyi tahvil faizli ve faiz istemeyen müşterilerimize kira sertifikalı yine aynı oranda 6 ayda 1.2, yıllık 2.4 getirili olacaktır” dedi

 

YALNIZCA MERKEZ VE KOZLU ŞUBELERİNDE

22 ve 24 Ayar altınları sadece kabul edebildiklerini belirten Ziraat Bankası Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran, “22 ve 24 ayar altınları kabul edebiliyoruz. Reşat altınlar üzerinde değerli veya değersiz taş buluna altınlar kabul edilmeyecektir.  Getirilen altınlar yetkili eksper tarafından 1000 gr yani saf altına çevrilerek hesabına geçecek. Biz tabi talep toplama yetkisi sadece ziraat bankasındadır. Şu anda Zonguldak ve Kozlu şubelerimiz altın kabullerine devam etmektedir.  Dönem sonunda yani 2 yıl vadelidir 2 yıl sonunda vatandaşlarımız isterlerse altın hesabını vadesiz altın hesabına geçireceğiz. İsterlerse külçe altın veya ziynet altın, çeyrek altın şeklinde isteyebilirler. Üç ayrı alternatifleri bulunmaktadır” diye konuştu.

 

DAHA ÖNCE ALTIN HESABI AÇMIŞ OLANLAR İLE NAKİT PARA KABUL EDİLMEYECEK

Mustafa Aktuğran, daha önce altın hesabı açmış olanlar ve nakit parayı kabul edilmeyeceğini belirterek, “Biz burada daha önce altın hesabı açmış olanları ve nakit para kabul etmiyoruz. Sadece fiziki yastık altındaki altınları kabul ediyoruz. Ara ödemeler Türk lirası olarak o günkü altın kurundan yapılacaktır.  Arada 2 sene içinde vatandaşlarımız geri satmak isterse 1 gram ve üzerinde bankaya geri satabilirler. Bu TL olarak ödenecektir. Fiziki altın ödenmesi dönem sonunda yapılacaktır” diye konuştu.

 

ÇALINMA VE KAYBOLMA RİSKİ YOK

Ziraat Bankası’nın Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran son olarak Hazire müsteşarlığının yeni ürününe Ziraat bankası olarak biz talep topladıklarını ifade ederek, “Çalınma ve kabloma riskini kurtaracak ve ayrıca getiri sağlayacak bu ürüne vatandaşlarımız bekliyoruz. Vatandaşlarımız, müşterilerimiz her zaman altınlarını bankaya satabilirler geri satabilirler 1 gram ve üzere olarak. Yanız 3 aydan sonra komisyonsuz olur, yani 3 aydan sora komisyon alınmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

ALTIN TAHVİLİ-ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI HAKKINDA:

1- Altın Tahvili nedir? / Altına Dayalı Kira Sertifikası nedir?

Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak,

Devlet İç Borçlanma Senedi ve kira getirisi kazandıracak faizsiz tahvillerdir.

Vade: 2 Yıl

Kupon/Kira Dönemi : 6 Ay

Kupon/Kira Oranı : %1,20

Yıllık Getiri Oranı : 2,40

 

2- Hazine Müsteşarlığı’nın Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracını neden yapmaktadır?

Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında bulunduğu tahmin edilen altınların ekonomimize kazandırılmasıdır.

Asıl amaç yastık altında saklanan altınların ekonomiye kazandırılması olduğundan, nakit para kabul edilmeyecektir.

İhraca aracı tek banka olarak Bankamız belirlenmiştir.

 

3-Kimler Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası Talebinde bulunabilir?

Tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir.

Müşteri tarafından getirilen Altınlar Yetkili Eksper tarafından kontrol edilerek saflık derecelerine göre gram altın hesaplarına aktarılacaktır.

 

4- Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’nın müşteriye avantajları nedir?

Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama ve stopaj kesintisi olmadan 6 aylık kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır.

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile %0 olarak belirlenmiştir.

 

5- Toplanacak Altınların Özellikleri

Sadece 22 ve 24 ayar ziynet altınları ile darphane altınları kabul edilecektir.

Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir.

 

6- Dönemsel getiri de fiziki altın olarak talep edilebilir mi?

Fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir.

Ara dönem faiz/kira getirileri TL cinsinden müşterinin hesabına ödenecektir.

 

7- Vadeden Önce Satış İmkanı

Vadeden önce istenmesi durumunda, Bankamız tarafından yatırımcılara güncel gram altın fiyatları üzerinden ödeme yapılacaktır.

3 Ay sonraki alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır.

 

8- Vade sonunda anapara ödemesi nasıl gerçekleştirilecektir?

Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır:

- Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir.

- 1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra Bankamızca belirlenecek tarihlerde ve şekilde fiziken geri alınabilecektir.

- Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir.

- Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir.

Zonguldak ve Kozlu Şubelerimizden yarın gün boyu hizmet verilecektir.

(HABER-ERCAN DEMİR)

ZONGULDAK HABERLERİ ALTIN SON DAKİKA HABERİ haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 EKİM 2017
ANA HABER 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017