ZONGULDAK AB’YE REST ÇEKTİ

ZONGULDAK AB’YE REST ÇEKTİ

ZONGULDAK AB’YE REST ÇEKTİ
Bu içerik 366 kez okundu.

Zonguldak İl Genel Meclisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM’nin açılışında yaptığı konuşmada. “Avrupa Birliği’ne ihtiyacımız kalmadı” sözü sonrasında, Zonguldak İl Genel Meclisi, üyesi olduğu Avrupa Bölgeler Meclisinden ayrılma kararı aldı.

Zonguldak İl Genel Meclisi’ni dördüncü birleşimi Meclis Başkanı Necdet Karaveli Başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantı açılış ve yoklamanı ardından Halil Gencer ve Ayhan Akman’ın izin dilekçeleri okunarak oylandı. Ardından bir önceki oturuma ait tutanak özeti okunarak oylandı. Ardından gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçildi.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ KABUL EDİLDİ

Kozlu İlçesi Sivriler Köyü hudutları dahilinde bulunan taşınmazın l/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği İdarece hazırlanmış olup; Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 7. bölümünün 24. maddesine göre hazırlanan parsele ait uygulama imar planı değişikliğinin görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

AVRUPA BİRLİĞİNE REST ÇEKTİK

Toplantını ikinci gündem maddesi ise Avrupa Bölgeler Meclisi’nden (AER) çıkma kararı maddesiydi.

2016 yılında İç İşleri Bakanlığı’nın kararı ile üye olunan Avrupa Bölgeler Meclisi üyeliğinden, idareye olan mali yük nedeniyle çıkma kararı görüşüldü

MEHMET KOKULU: BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAMADI

İl Özel İdare Genel sekreteri Mehmet Kokulu, meclis üyelerine bilgi vererek, “beklentilerimizi karşılamadı” dedi. 

FİKRET ZAMAN: YANİ NASIL GİRDİK NASIL ÇIKTIK BELLİ DEĞİL

Ardından CHP grup Sözcüsü Fikret Zaman’da söz alarak; "Biliyorsunuz Meclis'te bu konuyu tartışmalı ortamda geçirmiştik. Burada okunan rakamlar 30 binin Üzerine çıkıyor. Türk parasıyla bu Az buz para değil karşılığında hiçbir şey gelmemiştir. 30 bin TL heder olmuştur. Bunun altında başka bir şeyler var gibi geliyor bana, yani nasıl girdik nasıl çıktık belli değildir" dedi. 

NECDET KARAVELİ: SAYIN VALİMİZ İLE İSTİŞARE EDEREK ÇIKMA KARARI ALMIŞ BULUNMAKTAYIZ

İl Genel Meclisi Başkanı Nejdet Karaveli'de, amaç gerçekten özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerle tarımsal anlamda ortak bir proje yürütmekte. Biz meclis olarak gerçekten hadi samimiyetle buraya üye olmak istedik. Sizlere katılıyorum ancak maalesef netice elde edemedik. Dolayısıyla Sayın Valimiz ile istişare ederek çıkma kararı almış bulunmaktayız. Keşke iyi bir şeyler yapmış olsaydık gerçekten de Avrupa ülkelerinde özellikle Avrupa meclisinde olan bölgelerin güzel projeleri var. Ama biz burada maalesef mesafe kat edemedik. Ben özellikle şahsım adına çok umutluydum" dedi. 

VACİT DURDUBAŞ: DİĞER İLER DESTEK ALDILAR AMA BİZ ALMADIK

Dönemin il genel meclis Başkanı olan Devrek İl Genel Meclisi Başkanı Vacit Durdubaş’da, "Bu proje benim başkanlığı zamanında geldi. O zaman alınmıştı bu kadar ben de birkaç defa Ankara'da Avrupa birliği bakanlığında bu toplantılara katıldım. İdari hakikatten o zaman bize o teklifi getirirken meclis olarak ta destekleme kararı almıştık. O zamanki kararlarından dolayı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. O dönem yapmış olduğumuz toplantılarda Diğer illerin Özel idareleri böyle projeler geliştirmişler Ve bayağı bir destek almışlardı. Ancak bizde böyle bir şey yapılmamıştır" ifadelerini kullandı. 

RIFKI GÜLTEKİN, PROJE Mİ GÖNDERMEDİK SORUSUNU YÖNETTİ, KOKULU PROJE TEKLİFİNDE BULUNULMADI” DİYEREK CEVAPLADI

Ardından Ak Parti Ereğli il Genel Meclisi üyesi, Rıfkı Gültekin’de, "Tamam ayrılalım ama biz buraya proje teklif ettik te kabul mü görmedi ve ya bu süre zarfında hiç mi proje göndermedik bunun cevabını merak ediyorum" sorusunu yönetti.

Gültekin’e cevap veren İl Özsel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kokulu’da,"Proje teklifinde bulunulduğu hatırlamıyorum" şeklinde konuştu.

Ardından İl Genel Meclisi Başkanı Necdet karaveli maddeyi onaya sundu ve oy birliğiyle kabul edildi.

ANKARA’DAN ZONGULDAK’A PERSONEL NAKİL OLDU

Gündemin son maddesinde yer alan Ankara Beybazarı Belediye Başkanlığında Şef olarak görev yapmakta iken 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 74. maddesi gereğince İdaremiz Genel İdare Hizmetleri sınıfında münhal bulunan 3. derece şef kadrosuna naklen ataması yapılan Mehmet Türkoğlu Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünde görevine başlaması onaylanarak oylandı.

Gelecek toplantının gün ve saatinin belirlenmesi ile toplantı sona erdi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak 4.oturum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017