ZONGULDAK’TA ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ

ZONGULDAK’TA ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ

ZONGULDAK’TA ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ
Bu içerik 1048 kez okundu.

AFAD Arama ve Kurtarma Eğitimi Zonguldak’ta başladı

Türkiye çapından 50 ilden görevlilerin katılımıyla Zonguldak’ta AFAD Arama ve Kurtarma Eğitimi devam ediyor.

 

Zonguldak önemli bir organizasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Zonguldak İl AFAD Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde 50 ilden görevlilerin katılımıyla Arama Kurtarma Temel Eğitimi’nin Dördüncü Etabı Zonguldak’ta başladı.

3 Ekim Salı günü başlayan Arama Kurtarma Eğitimi 7 Ekim Cumartesi günü sona erecek.

Tatbikat, arazide, ormanda kaybolan insanların bulunması konusunda AFAD ekiplerine harita pusula ve GPS eğitimi veriliyor.50 ilden gelen AFAD Görevlileri harita, pusula ve GPS eğitimleri ile bulunduğu noktayı belirleme, bulunduğu noktadan başka bir bölgeye ilerlemek ve bu haritalar üzerinde koordinatları tespit ederek yön tayini konusunda eğitimden geçiriliyor.

Sık sık tatbikatların yapıldığı eğitimde görevliler Zonguldak Kent Ormanı’nın ormanlık ve açık alanlarında uzmanlar tarafından eğitiliyorlar.

AFAD PERSONELİNE İLE HARİTA, PUSULA VE GPS EĞİTİMİ VERİLİYOR

Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) Kentsel Arama ve Kurtarma Eğitim Sorumlusu Serdar Türker,  eğitim hakkında bilgi vererek, “Eğitim programımız üç ve 7 Ekim tarihlerinde kent ormanında kentsel arama kurtarma grubunun eğitim faaliyeti AFADEM'in organizasyonu şeklinde düzenleniyor. Zonguldak il afat müdürümüz Ahmet Güngör'ün desteğiyle gerçekleştiriliyor. Şu anda profesyonel anlamda görev yapan AFAD personeline 50 kişilik bir grup ile harita pusula ve GPS eğitimi veriliyor. Yani hem arazide hem ormanda verilen koordinata GPS ile ulaşma harita ile ulaşma ve pusula ile yön bulma eğitimleri devam ediyor. 1/25 bin Ölçeğindeki haritalar ile bulunduğu noktayı belirleme bulunduğu noktadan başka bir bölgeye ilerlemek ve bu haritalar üzerinde koordinatları tespit ederek yön tayini şeklinde eğitim faaliyetimiz devam etmektedir. Eğitimlerimiz altı gün boyunca devam edecektir. Buradaki arkadaşlarımızın tamamı eğitim süresinin sonunda tam anlamıyla verilen Koordinatı gitme GPS cihazı elinde bulunması dahi elindeki harita ile noktayı bulma ve bulunduğu noktayı tespit etme, Ve yine pusula ve harita yardımı ile aynı işlemleri tekrar edecekler. Son gün ekip arasında hedef bulma yarışması düzenlenecektir. Bir tatbikat yaparak organizasyonu ve eğitimleri bu şekilde tamamlayacağız. Biz özellikle arkadaşlarımız adına, sağladığı imkanlardan dolayı Zonguldak il müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki eğitim faaliyetlerimizde yine bu alanı kullanacağız. Faaliyetlerimiz sürekli devam ediyor. Temel eğitim kursu adı altında 4. etap eğitimimizdir. Eğitimlerimiz altı etaptan oluşuyor. Her yıl dördüncü etabı bu bölgede tamamlıyoruz" ifadelerini kullandı.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak afad eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 EKİM 2017
ANA HABER 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017