MÜFTÜ CAN CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASINI KUTLADI

MÜFTÜ CAN CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASINI KUTLADI

MÜFTÜ CAN CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASINI KUTLADI
Bu içerik 246 kez okundu.

Zonguldak il müftüsü Rüstem Can, Camiyi sadece ibadet mahalli olmaktan çıkarıp, hem ibadet yeri, hem de bir ilim yeri ve ilim yuvası haline dönüştürmek için tüm din görevlilerle beraber ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutladıklarını belirten Müftü Rüstem Can, bu seneki haftanın konusunun ise “Cami Şehir ve Medeniyettir” olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Bakanlığınca 1986 yılından itibaren camiler haftası kutlanılmaya başlandığını, 2003 yılından itibaren de bu haftanın adının Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak değiştirdiğini belirten Zonguldak İl müftüsü Rüstem Can,” Her yıl bir konu belirleniyor. Bu konu etrafında bir hafta boyunca gerek Müftülüğümüzün görevlileri, gerekse ilahiyattan hocalarımız Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen hocalarımız tarafından bu konu gündeme alınıp güzel bir şekilde işleniyor. Bu seneki konumuz da Cami Şehir ve Medeniyettir. Yani camilerimizi insanlarımızın imarı noktasında işlevi nedir, görevlilerimizin bu konuda yapması gerekenler nedir, bu konu üzerinde duruyoruz. Bizlerde Erzurum İlahiyat’tan Prof dr Mustafa hocamızı ağırladık. Bizlere efendimiz zamanında caminin fonksiyonların nelerdir, şu anda yapılanlar nelerdir ve biz bunu efendimiz zamanında ki gibi işlevsel hale nasıl getirebiliriz bunun derdindeyiz. Yani camiyi sadece ibadet mahalli olmaktan çıkarılıp, hem ibadet yeri hem de bir ilim yeri ilim yuvası haline dönüştürmek için tüm görevlilerimizle beraber elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak müftü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 EKİM 2017
ANA HABER 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017