16 MİLYON LİRA BORÇLANMAK İÇİN MECLİS YETKİ VERDİ (Videolu Haber)

16 MİLYON LİRA BORÇLANMAK İÇİN MECLİS YETKİ VERDİ (Videolu Haber)

16 MİLYON LİRA BORÇLANMAK İÇİN MECLİS YETKİ VERDİ (Videolu Haber)
Bu içerik 661 kez okundu.

Zonguldak İl Genel Meclisi, ikinci oturumunda, yatırım programında yer alan ve yer alacak olan işlerin zamanında yetiştirilebilmesi için 16 milyon olan ödeneğin İller Bankası'ndan borçlanılması konusunda meclisten yetki alındı.

İl Genel Meclisi Ekim ayı ikinci Birleşimi yapıldı.

Ekim ayı meclis toplantısının ikinci oturumu meclis başkanı Necdet Karaveli başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantı açılış ve yoklamanın ardından bir önceki oturumuna ait tutanak özeti okundu. Ve tutanak özeti İl Genel Meclisi Başkanı Nejdet Karaveli tarafından oraya sunuldu.

ÖZTÜRK’TEN KAYIT ALTINA NEDEN ALINMIYORUM SERSENİŞİ

CHP'li Kilimli il genel Meclisi Üyesi Cihat Öztürk tutanak hakkında söz aldı ve "Bu güne kadar yaptığım konuşmaların kayıt altına alınsın talebim olmasına rağmen neden kayıt altına alınmadığını öğrenmek istiyorum” dedi

Ak Parti Ereğli meclis üyesi Ayhan Taşdelen söz alarak, tutanak özetinde geçen “çocuk kalmamıştır” cümlesinin ne anlama geldiğini sordu ve bunun üzerine CHP il Genel Meclisi Üyesi Nebahattin Yılmaz'da artık köylerde futbol takımı oluşturacak sayıda genç kalmadığını anlamında olduğunu belirterek Taşdelen’e kelime oyunu yapma diye tepki gösterdi.

Tutanak özeti oy birliğiyle kabul edildikten sora gündem maddesini görüşülmesine geçildi.

Gündem maddesinde İl Özel İdaresi tarafından Zonguldak, Merkez ve İlçelerinde 2017 yılı ve daha sonraki yılların yatırım programında yer alacak işlerin gerçekleştirilebilmesi için İl Özel idare bütçesinde yeterli ödenek olmadığından yatırım programında yer alan ve yer alacak olan işlerin zamanında yetiştirilebilmesi için 16 milyon olan ödeneğin iller bankası'ndan borçların olmasına ihtiyaç duyulması üzerine, söz konusu olan 16 milyon olan ödeneğin 5302 sayılı il Özel idaresi kanunu'nun 51. maddesinin (e) fıkrası gereğince iller Bankası'ndan 60 ay vadeli proje kredisi olarak borçlanmasının sağlanması meclis katibi tarafından okundu ve Strateji geliştirme müdürü Burhan Gebedek, borçlanma ile ilgili il genel meclisi üyelerini bilgilendirdi. 

ZAMAN: MADEM 1.5 YIL SÜREMİZ KALDI NEDEN 5 YIL LIK BORÇLANALIM

CHP'li grup sözcüsü Fikret Zaman söz alarak; "Bütün şehir olunması halinde özel idarenin kapatılmasından varsayımından hareket edersek önlerinde bir buçuk yıllık görev süresinin kaldığını ancak beş yıllık ödeme süresine tabi tuttuklarını ve bunda tutarsızlık olduğunu belirtmesi üzerine, İl genel Meclisi başkanı Necdet Karaveli, cevap verdi.

KARAVELİ: SONUÇTA BU PARA ZONGULDAK’IN HİZMETİNDE KULLANILACAK

Başkan Karaveli, "Kapanacak veya kapanmayacak sonuçta biz yapacağımız hizmete bakalım. Aslında daha önce borçlanmamız gerekiyordu maalesef borçlanmadık, Diğer iller bunu yapmışlar biz de bunu yapalım diyorum ben. Bu konu meclise oylayacak. Zaten eksik işlerimizi tamamlama adına önemli bir para. Bu para ile eksiklerimizi gideriz. O zaman bahsettiğimiz gibi özellikle birinci°'de köy yollarındaki standardı yükseltmeye çalışırız paramız olsun bütçemizi inşallah değerlendiririz. Sonuçta bu para yatırım da kullanılacak Zonguldak’ın hizmetinde kullanacağız. Kapansa da kapanmasa da biz hizmet yapmış olacağız. Bundan sonraki gelecek olan belediyeyi rahatlatmış olacağız. Belediye uğraşacağına şimdiden biz hazırlık yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ardından AK Partili Ereğli meclis üyesi Ayhan Taşdelen’de "Eğer biz 16 milyon TL borçlanacaksak bunu artırma imkanımız var ise bunu hangi şartlarda kullanacağız. Sonuç itibari iş makineleri çok eskimiştir. Bu makinelerin yenilenmesi gerekiyor. Burası kapansada kapanmasa da bu iş makineliri gelecek olan kurum makineleri bir şekilde kullanacaktır. Bence 16 milyonu 20 milyona çıkartalım ve bu 4 milyon lirayla da iş makinesi alalım" dedi. 

 

16 MİLYON LİRA YOL VE ULAŞIM HİZMETLERİNDE, BİRİNCİ DERECEDE KÖY YOLLARININ ASFALTLAMA YAPIMINDA KULLANILACAK

Strateji Geliştirme Müdürü Burhan Gebedek'de konuyla cevap vererek, "Bütçe gelirimizin % 10'nu aşamayız. Ancak içişleri Bakanlığından izin alınarak borçlanılabilir" şeklinde konuştu.

 AK Partili Ereğli Meclisi Üyesi Rıfkı Gültekin' de harcama kalemlerinin belirlenmesi gerekiyor. Yoksa gelecek paranın nereye gideceği meçhul olacaktır" diye konuştu. 

CHP'li meclis Üyesi Nebahattin Yılmaz'da söz alarak; "Köydes’e gelen %45'ni kestiler ve biz de borçlanıyoruz. Kesilen para 10 milyonun üzerindedir" dedi. 

İl Genel Meclisi Başkanı Nejdet Karaveli, oylamaya geçerek, Yol ve ulaşım hizmetleri nde birinci derecede köy yollarının asfaltlama yapımında kullanılmak üzere 16 milyonluk bütçeyi oylamaya sundu. Madde oy birliği ile kabul edildi. 

VACİT DURDUBAŞ: DEVLET ZARARA UĞRATILIYOR

Ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. Gündem dışı söz alan Ak Parti Devrek Meclis üyesi Vacit Durdubaş, "Dünkü meclis toplantımızda yol ve şube müdürümüz burada KÖYDES ödenekleri ile ilgili tam anlaşılmasa da bizleri bilgiler verdi. Biz bu bilgileri tam olarak anlayamadık tekrarını talep ediyoruz. Ayrıca Devrek ilçesi için köyde işte bu sene 5 milyon 514 bin lira Öde neyimiz gelmiş. Geçtiğimiz yıllarda bizim asfalt yollarımızla ilgili özel idareden yapmış olduğumuz ihalede 27,5 km yol için idareden almış olduğumuz teklif, 5 milyon 565 bin TL bize para ayırın denilmişti. Bir de büstü şantiyesi neden kapandı. Şimdi şantiyeyi kapattık dışarıdan maliyetin on katı fazla mal alıyoruz" dedi. 

İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kokulu’da konuyla ilgli bir açıklama yapmasını ardından Vacit Durdubaş tekrar söz alarak, “Devlet burada zara uğratılıyor. Burada tüyü bitmiş yetimin hakkı var” diyerek, KÖYDES komisyonunda şerh düşerek imza vereceğini kaydetti.

AK parti Merkez ilçe Meclis Üyesi İsmet köse’de, büz fabrikasını kapatıldığın belirtiyorsunuz ama yıl başında para aktarmıştık” sözleri üzerene, verilen cevapta paranı ödrenek te tutulduğunu söyledi. Bunu üzerine CHP’li Merkez İlçe Meclis Üyesi Nebahattin Yılmaz’da, “O ödeneği de bay,ka tafra aktaralım “diyerek  konuşa esprili bir dile yanıt vermiş oldu.

İl Genel Meclisi başkanı Necdet Karaveli’de konuyla ilgili birim amirinin toplantıya katılarak köydes harcamaları ile ilgi detaylı bir bilgi vermesi gerektiğini belirterek Mehmet Kokulu’ya çağrılması talimatını verdi.

Ve gelecek toplantının günü ve saatinin belirlenmesi ile meclis sona erdi.

(HEABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak İl Genel Meclisi ikinci oturum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MUHTARLAR KONUŞUYOR 17 EKİM 2017
MUHTARLAR KONUŞUYOR 17 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 17 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 17 EKİM 2017