İlk oturum gergin geçti..

İlk oturum gergin geçti..

İlk oturum gergin geçti..
Bu içerik 318 kez okundu.

Zonguldak İl Genel meclisi’ni ilk oturum oldukça gergin geçti. 

Beycuma’da 30 bin liralık Kapalı spor salonu ödeneği ile merkez ilçede ki öğrencilerin sosyal aktiviteleri harcama kalemindeki 45 bin olmak üzere toplam 7545 bin liralık ödenek, Yol ve ulaşım hizmetleri müdürlüğü'nün bariyer korkuluk yapımı, Yol beton kanal yapımı harcama kalemine ise aktarıldı. Mecliste köydes ödeneğindeki harcamalar ve kesintiler tartışıldı.

 

Zonguldak İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı birinci birleşimi yapıldı.

Ekim ayı meclis toplantısının birinci oturumu meclis başkanı Necdet Karaveli başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantı açılış ve yoklamanın ardından bir önceki oturumuna ait tutanak özetinin okunmasıyla başladı. Ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

2007 yılı il Özel idaresi bütçesinde gençlik ve Spor hizmetleri müdürlüğü'nün Beycuma okullarına kapalı spor salonu yapımı harcama kaleminden 30 bin lira, Merkez ilçedeki öğrencilerin sosyal aktiviteleri harcama kaleminden 45 bin lira olmak üzere toplam 75 bin lira ödeneğine tenzil edilerek Yol ve ulaşım hizmetleri müdürlüğü'nün bariyer korkuluk yapımı harcama kalemine 30 bin lira Yol beton kanal yapımı harcama kalemine ise 45 bin lira aktarılması hususu görüşüldü.

İl Genel Meclisi Başkanı Nejdet Karaveli, strateji geliştirme müdürü Burhan Gebedek'e söz verdi ve Gebedek’de, il genel Meclisi üyelerine ödeneğin tenzil edilmesi konusunda bilgiler verdi, bunun gerekli olduğunu anlattı. 3 yıldır ödeneğin bekletildiği, bu kararın alınmassa ödeneğin imha olacağını kaydederek, aktarılmasını daha doğru olacağını ifade etti.

YILMAZ İTİRAZ ETTİ, TERZİ CEVAPLADI

Ardından, CHP İl Genel Meclisi üyesi Nebahattin Yılmaz, maddeye itiraz etti. Okulların spor salonlarının ödeneklerini ve sosyal aktivite harcama kalemlerinin yol ve suya aktarılmasına tepki göstererek, “Ödemenin başka tarafa aktarılmasından daha çok ödeneğin artırılmasını beklerdik" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine söz alarak konuşma yapan AK Parti grup başkan vekili İsmail Terzi'de “Ödenek üç yıldan beri bütçe de duruyor üç yıldan beri yer bulunamadı bundan dolayı bu ödenekleri aktarıyoruz.

" Eğer yer bulunduğu takdirde yıl başındaki bütçe tekrar konulabilir. Bu konuda büyütülecek bir şey yoktur" ifadelerini kullandı ve karşılıklı tartışmalar devam etti. Diğer il genel meclisi üyeleri de konu hakkında görüşlerini açıkladılar.

Ve yapılan oylama oy çokluğu ile kabul edildi. Karar bir tek hayır oyunu Nebahatin Yılmaz verdi.

ÖNERGE KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Daha sonra ise meclise, Hacımusa grup yolunun telci su mevkiinde heyelan olduğundan gerekli çalışmaların yapılarak yoğun güvenli bir yolun güvenli bir şekilde trafiğe kavuşturulması için gerekli çalışmaların yapılması konusunda 2017 yılı ek yatırım programına alınması önergesi sunuldu ve önerge ilgili komisyonu  havale edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

BİSİKLET YOLU NİYE YAPILLMIYOR

CHP Kilimil İl Genel Meclisi Üyesi Cihat Öztürk’de söz alarak, yollara önem verildiğini ancak planlamada olan bisiklet yolların yapılmadığına dikkat çekerek, obez oranlarında artış yaşandığını ve yolara bisiklet yollarını mutlaka yapılması gerektiğini kaydederek, konuşa farklı bir bakış açısı getirdi.

MECLİSTE KÖYDES EDENİĞİ TARTIŞMASI

Toplantıda gündem dışı maddelere geçilmeden önce İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kokulu söz alarak Nebahatin yılmaz’ın söylediklerine cevap verdi.

Kokulu ardından sözü Yol ve Ulaşım Müdürü Sertaç Yavuz'a vererek bazı açıklamaları olacak” diyerek il genel meclisi üyelerinden dinlemelerini rica etti.

Yavuz’da, KÖYDES ödeneklerindeki harcama kalemlerini tek tek saydı ve ayrıca kesintilerle ilgili, asfalt plent tesislerindeki doğalgaz giderleri konusunda detaylı açıklamalarda bulundu.

İl Genel Meclisi Başkanı Necdet karaveli ve İl Genel meclisi üyeleri köydes ödeneklerindeki kesintiler ve harcananlar hakkında görüşlerini dile getirdiler.

Sert tartışmaların yaşandığı oturumda gerginlik had safhaya çıktı.

Son olarak İl Genel Meclisi Başkanı Gündem dışı söz isteyen il genel meclis üyelerine yaşanan gerginlik

n ve geçen uzun zaman nedeniyle izin vermedi ve toplantıyı yarına erteledi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak İl Özel İdaresi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 EKİM 2017
ANA HABER 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017