“Zonguldak bir kültür şehridir”

“Zonguldak bir kültür şehridir”

“Zonguldak bir kültür şehridir”
Bu içerik 597 kez okundu.

Zonguldak’ta Hamit Kalyoncu’nun “Yaşamak Güzeldi” isimli kitabının tanıtım ve imza günü düzenlendi.

30 Eylül 2017 cumartesi günü TMMOB Maden Mühendisleri Odası Lokali’nde Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından düzenlene kitap tanıtım ve imza gününe Zonguldak belediye Başkanı Muharem Akdemir ile çok sayıda sanat dünyasından isimler katıldı.

Kitap tanıtım ve imza günüde ayrıca Zonguldaklı şair Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatı anlatıldı, şiirleri okundu.

BKM grubu öğrencileri tarafından Muzaffer Tayyip Uslu’nu şiirleri okundu.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir kitap tanıtım ve imza günüde yaptığı konuşmada, Zonguldak’ın bir kültür şehri olduğunu söyledi.

Başkan Akdemir, “Tabiî ki Hamit Kalyoncu Ağabeyim gerçekten ayrı bir değer. Zonguldak için. Yazdıkları, kaleme aldıkları eserler mükemmel. Geçmişten bu tarafa ondan çok örnekler ve dersler aldık.  Bize örnek oldu. Örnek oldu. Geçmişimizi iyi değerlendirerek genç yaşta değer olmuş bu şairlerimiz yazarlarımız tekrar bilinmeyenlere aktarmak, taşımak gerçekten çok önemli. Ben o nedenle başta Hamit hocama ve bu konuda değerli arkadaşım Kürşat beyi yürekten kutluyorum. Bu şairlerimizi bize değer olarak tanıtılar ve yaşatmaya çalışıyorlar İnşallah bundan sonra değerli yazarlımız var tabi ki . Sadece bir  iki kişi değil. Zonguldak bir kültür şehri. Bu kültür şehrini değerlerini inşallah sizlerle beraber anımsayacağız. Anımsatacağız. Genç nesillere de unutturmamak kaydıyla da aktaracağız” dedi.

Zonguldaklı yazar Hamit Kalyoncu’da, “Sizlerle birlikte olmaktan çok büyük bir onur ve keyif duymaktayım. Tüm sevdiklerim ve yol arkadaşlarım burada” dedi.

MUZAFFER TAYYİP USLU HAYATI EDEBİ KİŞİLİĞİ VE ESERLERİ

İsmi son dönem başarılı oyuncu Yılmaz Erdoğan‘ın filmi Kelebeğin Rüyası ile gündeme gelen Muzaffer Tayyip Uslu, filmdeki gibi gerçek hayatta da Rüştü Onur ile arkadaş olan bir şairdir. Edebiyat dünyasının önemli isimlerindendir.

Muzaffer Tayyip Uslu 1922 yılında İstanbul’da doğan şair, 1946 yılında Zonguldak’ta vefat etmiştir. O da şair arkadaşı Rüştü Onur gibi genç yaşta veremden ötürü hayatını kaybetmiştir Muzaffer Tayyip Uslu.

Muzaffer Tayyip Uslu Zonguldak’ta lise yıllarında Behçet Necatıgil’in öğrencisi olma şerefine nail oldui.  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki yüksek öğrenimini yoksulluğu ve hastalığı nedeniyle sürdüremez ve yarıda bırakır. Zonguldak’ta çalışmak zorunda kalır.

Ölümünden sonra Necati Cumalı şiirlerini ve yazılarından seçmeleri “Muzaffer Tayyip” adlı bir kitapta toplar (1956).

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberlerdi haber hamit kalyoncu son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017