“Engellilere pozitif ayrımcılık yapılmaması bizi üzdü”

“Engellilere pozitif ayrımcılık yapılmaması bizi üzdü”

“Engellilere pozitif ayrımcılık yapılmaması bizi üzdü”
Bu içerik 398 kez okundu.

İş-Kur tarafından Çarşamba günü Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda geçici olara istihdam edilmek üzere 276 kişinin kurası noter huzurunda çekilmişti.

Çekilen kurayı değerlendiren Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, engellire pozitif ayrımcılık yapılmamasını üzüntüsü içerisinde olduklarını söyledi.

Hüseyin Şirin, bundan sonra yapılacak olan toplum yararına çekilişlerinde engeliler için ayrı torbadan kura çekilmesi için yetkililerle görüşeceğini ve mücadele edeceğini kaydetti.

Şirin, şunları söyledi:

“Toplum yararına çalışma programında bilindiği gibi ilimizde Çarşamba günü 276 tane kişi kurası sistemiyle istihdam edildi. Daha önceleri böyle toplu alımlarda engellilere pozitif bir ayrımcılık ve kolaylık dağlanıyordu. Ancak kura sisteminde maalesef böyle bir uygulama olmadı. Aslında devletimizin bazı kurumlarda kontenjan statüsü ile engellilere öncelik sağlıyor. Bence bu tür toplum yararında programlarda da alınacak engelli sayısını bir kısmı %10 olabilir veya 15 civarında bir engelli kontenjanı koyularak bunlar ayrı bir torbada kurada çekilirlerse çok iyi olur. Bu şekilde belli bir sayıda ki engellinin istihdamı da sağlanmış olur. 

Bu en son yapılan kursa çekimine başvurup ta kazanan bir tane engelli arkadaşımızı duymadım. Maalesef bu konuda büyük üzüntü yaşıyoruz. Ben bu konuda yöneticilerimizin gereğini yapacağıma inanıyorum. Bu konuyu bundan sonra yapılacak olan toplum çalışmalarında uygulanması içinde büyük bir mücadele vereceğiz. İnşallah sisteme bundan sonra bu sistemi uygularsak engellilerimizin de istihdamı sağlanmış olacak. Yani bu 276 kişinin diyelim ki 20 tanesi engelli olarak alınacaksa bunlarının çekilişi ayrı tutulup içlerinden 20 tane alınınca 20 engelli iş sahibi olabilirdi” 

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017