Çaycuma’da tarım fuarı açıldı

Çaycuma’da tarım fuarı açıldı

Çaycuma’da tarım fuarı açıldı
Bu içerik 568 kez okundu.

Vali Ahmet Çınar: “Organik tarıma dönmeliyiz” dedi

 

Farmers Fair Batı Karadeniz 2.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı törenle açıldı.

105 firmanı katıldığı fuarda, 1 Ekim’e kadar açık kalacak.

Fuarın açılışına Vali Ahmet Çınar, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, İl Emniyet müdürü Ahmet Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, Çaycuma Kaymakamı Serkan keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent kantarcı. İl Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Batta Genel Sekreter Vekili Hakkı Yavuz ile çok sayıda daire müdür, oda temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile davetliler katıldı.

Açılış saygı duruşunda bulunulup istila marşımızsın söylenmesi ile başladı.

Fuara katılan vatandaşlar, stantları gezdiler, fuarda sergilene tarım iş makinelerini incelediler.

 

ERDOĞAN: BU FUAR BÜYÜK EMEK VERİLEREK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Fuar Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan, “Bu fuar büyük emek verilerek gerçekleştirildi. Az alanda maksimum gelir elde edecek küçük çiftçiye destek veriyoruz. Geçen sene 78 firmanı katıldığı fuara bu yıl 105 firma katıldı” dedi

 

KUMKUMĞLU: FUARIMIZ BÖLGEMİZE HAYIRLI OLSUN

Ana sponsor bayi Mehmet Kumkumoğlu, “1993 yılından bu yana firma olarak bölge hayvancılığına destek veriyoruz. Fuarımız bölgemize hayırlı olsun” dedi

 

BAKKA GENEL SEKRETER VEKİLİ: FUARIN BÖLGE TARIMINA KATKI SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ.

BAKKA Genel Sekreter Vekili Hakkı Yavuz, “Katılımdan memnunuz. Bu yıl ikincisi düzenlene bu fuarın bölge tarımına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bölgedeki projelerin geliştirilmesine katık sağlamaktan memnunuz” dedi.

 

TARIM İL MÜDÜR ÇATAKLI: 2 MİLYONA KADAR YATIRIMLARA BAKANLIĞIMIZDAN YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK. 

Gıda tarım ve Havancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, “Çaycuma tarımda lokomotif ilçemizdir. Seracılık OSB’de 530 dönüm alanda ürettiğimiz ürün Zonguldak’ta ürettiğimiz ürüne denk gelecek. 2 milyona kadar yatırımlara bakanlığımızdan yüzde 50 hibe desteği verilecek. Bu fuarımız bölge çiftçisine katkı verecek” dedi.

 

BAŞKAN BÜLENT KANTARCI: FUARA KATIMLIMIN ARTMASINDAN MEMNUNUZ

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Fuarlara ekonomik açıdan gelişimin en büyük araçlarından biridir. Sektörde tanınırlığı artırır. Memnuniyetle geçen yıla oranla katımlımın fazla oluşundan memnun. Fuarın açılında emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

 

KAYMAKAM SERKAN KEÇELİ: TARIM MİLİ EKONOMİNİ TEMELİDİR

Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, “Tarım mili ekonomini temelidir. İnsanodğılu var olduğu sürece bu değişmeyecektir. Birim alandan elde ettiğimiz ürünün verimli elde etmeni yolunu bulacağız. Çiftçiyi ve üretici firmayı bir araya getirerek buna ulaşmayı hedefliyoruz. Tarım lisesinde öğrencilerimizde eğitim almaya başladılar. Bacasız sanayini daha da yükselmesini ve gelişmesini hedefliyoruz” dedi

 

MİLLETVEKİLİ ŞERAFETTİN TURPCU: BACALI VE BACASIZ EKONOMİ AYNI TOPRAKLARDA YAPILAMAZ

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, “Gıda tarım ve hayvancılık denildiğinde ülkemizin elverişli olduğunu biliyoruz. Ülkemizde verimi to0praklarımı var., Kaymakamıma katılmıyorum. Bacalı ve bacasız ekonomi aynı topraklarda yapılamaz. Tarımda ilgili ülkemizde çok bakan değişti. Buradan sonuç çıkaracak olursak politikalarımızda eksiklik ve yanlışlıklar var. Kendimizi üretken hale getirelim. Fuara destek veren tüm sponsorlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

VALİ AHMET ÇINAR: 

Zonguldak Valisi Ahmet çınar, “Öncelikle fuarın bölgemize büyük bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. Pansuman tedbirlerle işler yürümüyor. Ufak tefek işler yapmış olmak yetmiyor. Çağ profesyonelliğin çağı. Çağın tekniklerini kullanmak gerekiyor. Küresel dünyada güçleniyoruz. Gelecek yıllarda bu organizasyonu daha iyi mekanlarda yapmak istiyoruz. Girişimcilerimiz tebrik ediyorum. Biz işin devlet tarafı olarak bürokrasiyi azaltmalı, girişimciler destek vermeliyiz. Bürokrasi bir illettir. Bunu suçlusu yok. Fakat biz bunu büyük oranda aştık.  Dolayısıyla tüm yatırımcı ve çiftçilerimize destek olmayı biz bir görev biliyoruz” dedi

Bu arada Milletvekili Şerafettin Turpcu’nun ekonomideki olumsuz söylemlerine isim vermeden cevap veren Vali Ahmet Çınar, “kötülerin hedefi Türkiye. 4 örgüt bize saldırdı. Türkiye’ni kalkınma hızı 5.3. Buna Allah’a şükür denir. Ekonomi ilmine göre yasancı ekonomini buradan çıkması lazım. Ama bir bakıyoruz ki her şey yolunda. Fuarlar yapıyoruz. Bu gelecekte de kalkınmamızın devam edeceğin gösteriyor. Gıda tarım ve hayvancılık anlamında çalışmalarımız var. Eski valimiz Ali Kaban beye minnetlerimi sunuyorum. Kendisini tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler. Bir şey yarsak olur yapmazsak olmaz. Kimse kimseye madalya vermiyor. Belediye başkanı bu fuarı düzenlemeseydi ona kimse sen niye fuar düzenlemedin demezdi. Ama düzenledi. Bu vatanseverliktir, hizmet aşkıdır. Arkadan laf edeceğinize destek olun. Filyos projesi çok önemli ir proje. Büyük limana arkasında bir endüstri bölgesi olacak. çok parlak bir projeler var. Bir ekonomist olmasam da bir çok ekonomimizle bir araya gelmiş birisi olarak bunu öngörüyorum. Fuarımız bereketli olsun. Top yekun kalkınıyoruz ve kalkınacağız da. Plan proje yapıp insanları yönlendirmek devlete düşüyor. Köye dönüp üretime geçmeliyiz. Sağlık için organik tarım şart” dedi.

 

 

KONUŞMALARIN ARDINDAN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ

Konuşmaların ardından toplu açılış töreni gerçekleştirildi.

Vali Çınar. Milletvekili Turpcu ve protokol üyeleri, kurdelayı hip birlikte kestiler fuarın açılışını gerçekleştirdiler.

Açılış kurdelası kesimi sonrasında ise Vali Çınar ve beraberindekiler stantları tek tek gezdiler, stantta sergilene ürünler hakkında bilgi aldı.

 

EMNİYET MÜDÜRÜ BEÜ STANTINI ZİYİRAT ETTİ

Fuar kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek MYD tarafından açılın standı beraberinde İl Jandarma komutanı Albay Gökhan İnan ile birlikte ziyaret eden İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı,  standa ki görevli öğrencileri tek tek tebrik eti, onları kutladı. Emniyet Müdürü Turanlı, “Gençlerimizin maddi olara yanında olamasak ta manevi olara desteğimizi esirgememeliyiz ve gençlerimiz kutluyoruz” dedi.

Devrek MYO Müdür Ferdi Kesikoğlu’da, “Gençlerimiz yerel lezzetlerimiz fuarda tanıtıyor. İl dışında yapılan yarışmada üçüncü olduk. Fuarda olmaktan memnunuz. “ dedi

Fuarı gezen Türkiye Sakatlar Derneği Şube başkanı Hüseyin şirin’de, “Fuar ikinci kes düzenleniyor. Bu fuarın tekrarlanmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi

Bu arada fuarı ziyaret erden vatandaşlar fuarı beğendiklerini kaydettiler. Fuarda stant açan firma yetkilileri de fuarın beklentilerini karşıladığını kaydettiler.

(HABERERCAN DEMİR)

zonguldak çaycuma tarım fuarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017