“Nimet-Külfet dengesi gözetilmelidir” (Videolu haber)

“Nimet-Külfet dengesi gözetilmelidir”

“Nimet-Külfet dengesi gözetilmelidir” (Videolu haber)
Bu içerik 312 kez okundu.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş,

SSK ve Bağkur gösterge tablosu ve basamak sisteminin terk edilmesi ile birlikte eşitlik kuralının da bozulduğunu söyledi.

5502 sayılı kanunla oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın Sosyal güvenlik sistemini nimet külfet dengesini de gözeterek yeniden masaya yatırması gerektiğini belirten Hüseyin Memiş şunları söyledi:

"Üç ayrı Sosyal güvenlik kurumu tarafından yürütülen sosyal güvenlik sistemimizin uygulanmasına bakıldığında ayla hak kazanma ve emekli aylığı hesaplamalarında farklılıklarını beraberinde getirmiştir. Aylıkların hesaplanmasında bir İstikrar bir eşitlik kurulmadığından norm ve standart bildiğinden giderek uzaklaştırılmış kurumlar arasındaki farklılıklar emekli aylıklarına yansıtılmıştır. Bu uygulamanın adil olmadığı ve emekli aylıklarının da reel korumayı sağlamadığından ortalama kazanç yerine Temmuz 1978 tarihinde aylıkların hesaplanmasına temel teşkil eden ve doğru bir yöntem olan gösterge sistemi getirilmiştir. Primlerin alınması ve aylıkların artışının gösterge sistemine göre belirlenmiştir. Bu sistemin yürütülmesinde sağlıklı bir kurgu oluşturamamış bazı yıllar gösterge değerleri güncellenmediğinden sosyal yardımlar ile emekli aylıklarına zamlar yapılmış pirim kazançlarının belirlenmesinde istikrar kurulamamıştır. 506 sayılı kanunun önemli bir uygulama alanı olan gösterge tablosunun 4447 sayılı kanunla 1 Ocak 2000 yılı sonrası dönem için ortalama yıllık kazanç uygulaması getirilmiş, emekli aylıklarının hesaplanmasında karma sisteme geçilmiştir. Emekli sandığı gösterge sistemine göre emeklilikten hesaplanmasını benimsemiş ve hiçbir değişikliğe gidilmemiştir. Örneğin emekli olduğu tarihe bakılmaksızın birinci ve birinci kademeden emekli olan memurların emekliliklerinde hiçbir farklılık yoktur. SSK ve Bağkur da ise gösterge tablosu ve basamak sisteminin terk edilmesi ile birlikte eşitlik kuralıda bozulmuştur. 5502 sayılı kanunla oluşturulan Sosyal güvenlik kurumu Başkanlığı Sosyal güvenlik sistemini nimet külfet dengesini de gözeterek yeniden masaya yatırmalıdır. 5510 sayılı kanun geçmişi ve geleceği bir bütün olarak değerlendirilmediğinden hak kayıplarını da getirmiştir. Ne yapılmıştır diye sorulduğunda sigortalık dönemlerinde herkesin ödediği prim kazançları bilmiyor Ne yapılmıştır diye sorulduğunda sigortalık dönemlerinde herkesin ödediği prim kazançları biliniyor. Bu kazançlara göre 2000 yılı öncesinde uygulanan gösterge sistemi güncellenerek günümüze kadar getirilmelidir"

(HABER-ERCAN DEMİR)

Zonguldak Türkiye Emekliler Derneği (TÜED)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MUHTARLAR KONUŞUYOR 17 EKİM 2017
MUHTARLAR KONUŞUYOR 17 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 17 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 17 EKİM 2017