Takmayana ceza geliyor (Videolu haber)

Takmayana ceza geliyor (Videolu haber)

Takmayana ceza geliyor (Videolu haber)
Bu içerik 2574 kez okundu.

Kanal z mikrofonlarına konuşan Zonguldaklı sürücüler 1 Aralık’tan itibaren özel-ticari araç ayrımı olmadan artık takılması zorunla hale gelecek olan kış lastiği

Uygulamasını değerlendirdiler. Sürücüler uygulamanın doğru bir karar olduğunu ifade ettiler.

 

Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takılmak zorunda.

1 Aralık tarihinden itibaren artık kış lastiği kullanımı otomobillerde de zorunlu hale geliyor. Bilmeyenler için 2017 Nisan ayında Resmi Gazete’de yayınlanan yasal düzenleme ile daha önce ticari araçlar için zorunlu olan kış lastikleri, artık özel otomobiller için de zorunlu hâle geldi.

Artık otomobillerde 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirildi

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANA İSE 625 LİRA CEZA UYGULANACAK

Kış lastiği takmayana ise 625 lira para cezası uygulanacak

Cezayı ödeyen sürücü kendisine trafik polisi tarafından verilecek izin kağıdı ile en yakın yerde aracına kış lastiği takmak zorunluluğu getiriliyor. Eğer belli bir süre için geçerli bu izin kağıdı ile gerekli önlemleri almaz ve yola devam edilirse bu ceza tekrarlanacak.

Zonguldaklı sürücüler Kanal Z mikrofonlarına konuştular.

Acılık küçük Sanayi Sitesi’nde oto lastik ustası Murat Bozkurt, “Güvenilir yerlerden lastik olmak çok önemlidir. Satışlarımız şu an başlamadı ama 15 gün sonunda başlar. bu uygulama insan sağlığı açısından çok iyi oldu. İlk etapta sürücünün cebini zorlayacak gibi gözükse de aslında normal lastiklerinin ömrünün uzattığı düşünülürse çok iyi. Bu zorunlu uygulamayla birlikte herkes otomobili için iki set lastik almış olacak. Bunlardan ilki normal lastik seti ki bunu kasım ayında çıkartıp Nisan ayına kadar muhafaza edilecek, diğeri ise Kasım ayında takılacak olan kış lastik seti olacak. Yani yılın 6 ayında normal lastikler 6 ayında kış lastikleri kullanılmış olacak. Normal lastikleri daha önce 5 yıl kullanılıyorsa bu sayede ömrünü 10 yıla kadar çıkartmış olacak” dedi.

Diğer lastikçi esnafı Gökmen Karalı ise, “Sürücülerin ve yolcuların can güvenliği açısından maliyete bakmadan kış lastiğinin zorunlu hale getirilmiş olması doğru bir karardır dedi.

Çok sayıda özel araç sürücüsü ve ticari araç sürücüsüne uygulamayı sorduk.

Hem ticari araç sürücüleri ve hem de özel araç sürücüleri uygulamayı memnuniyetle karşıladıklarını kaydettiler.

 

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017