“Ahiliğe ihtiyacımız var”

“Ahiliğe ihtiyacımız var”

“Ahiliğe ihtiyacımız var”
Bu içerik 408 kez okundu.

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, “Ahilik, bilginin hikmetle buluşmasıdır. bilgiyi hikmetle, ticareti ahlakla buluşturmak için ahiliğe ihtiyacımız var” dedi.

 

Ahilik haftası kutlama etkinliklerini değerlendiren Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, “Ahilik, bilginin hikmetle buluşmasıdır. Bilgiyi hikmetle, ticareti ahlakla buluşturmak için Ahiliğe ihtiyacımız var” dedi

Bugün tüm dünyada ve üzülerek ifade ediyorum ki İslam Coğrafyasında yaşanan sorunların temeli ahlaki yozlaşma olduğunu belirten ve Ah-i Evran’ın 8 asır evvel koyduğu kuralları, söylediği sözleri anlamamız, yüreğimizde hissetmemiz hayatımıza rehber edinmemiz gerektiğine değinen İsmail Maden şunları ifade etti:

“Sözlerime başlamadan önce Zonguldaklı esnaf, zanaatkar ve tüccarlarımız başta olmak üzere tüm halkımızın 18-24 Eylül Ahilik Haftalarını kutluyorum. Bir hafta boyunca değişik etkinlikler düzenlediğimiz Ahilik haftası kutlamalarının Ahilik bilincinin gelişmesine katkı vermesini temenni ediyorum. Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin manevi huzurunda;

Tüm Zonguldak halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Esnaf ve Sanatkarlarımız Ahiliğin bugüne kadar gelmesini sağladı, unutmadılar, unutturmadılar.

Bunun için hepsine ayrı ayrı teşekkür borcumuz var.

Ahilik, bilginin hikmetle buluşmasıdır.

Bilgiyi hikmetle, ticareti ahlakla buluşturmak için Ahiliğe ihtiyacımız var.

Bugün tüm dünyada ve üzülerek ifade ediyorum ki İslam Coğrafyasında yaşanan sorunların temeli ahlaki yozlaşmadır.

Ah-i Evran’ın 8 asır evvel koyduğu kuralları, söylediği sözleri anlamamız, yüreğimizde hissetmemiz hayatımıza rehber edinmemiz lazım.

Dilimiz Ahilik diyorsa, halimiz de Ahi olmalı. Ahilik, dükkânı açmadan önce ve kapattıktan sonra diğer esnaflarla bir araya gelip, bu değerleri yaşatmaktır. Ahilik ihtiyacı olanı arayıp bulmaktır. ekonominin arkasında olması gereken insan profilini ortaya koyan, bir gelenektir. Osmanlı’yı Selçuklu Beyliğinden cihan devleti olmaya götüren yolun adıdır Ahilik.

Yeniden Büyük Türkiye yolunda ilerlerken; ülke olarak topyekûn Ahilik bilincine Ahilik şuuruna ihtiyacımız var. Bizim; Ahi Evranlar, Mevlanalar, Yunus Emreler, Hacı Bayram Veliler, İbni Sinalar, Mimar Sinanlar yetiştirmeye ihtiyacımız var. Kıvılcımı yangına çevirecek feraset, basiret ve marifete ihtiyacımız var. Medeniyetler inşa etmek için önce insan yetiştirmek gerekir.

Ahi Evran-ı Veli; “Dilini çok söylemekten alıkoy. Maddî dilini tutarsan, işte o zaman gönül dilin konuşmaya başlar.” diyor. Bizler bu öğüdün kıymetini bilirsek gönül kırmanın ne kadar olumsuz neticeler doğuracağını idrak edersek, işte o zaman gönül dilimiz konuşacak ve birçok sıkıntı ortaya çıkmadan halledilmiş olacaktır.

Bugün Ahi Evran-ı Veli’nin sesi olalım, onun sözlerini duyalım, biz susalım gönüllerimiz hissetsin istiyorum.

Ahi Evran’ın yazdığı “Tabsıra” isimli kitabından birkaç cümle zikretmek istiyorum. Zira günümüzde Ahi Evran-ı Veli’yi anlamaya onun nasihatlerini dinlemeye ve hayata geçirmeye bizim ve bütün dünyanın çok ihtiyacı var. Ahi Evran-ı Veli diyor ki;

“Boş tartışma ve dedikodu ile hiçbir şey öğrenilmez.”

“İlim gökyüzündedir, kim onu indirecek. Veya yer altındadır, kim çıkaracak? Yahut dağların ötesindedir, kim onu getirebilir demeyin. İlim kalplerinize yerleştirilmiştir. Sıddiklerin ahlakıyla ahlaklanın ki kalplerinizde ilim belirerek sizi mutlu kılsın ve korusun.”

“Gayretinle, yaradılışınla sen halifesin, yaradılışındaki kuvvetini ortaya koy. Kıymet bakımından iki cihandan üstünsün, fakat ne yapayım ki kendi kıymetini bilmiyorsun.”

Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli başta olmak üzere; rahmeti Rahmana kavuşan Tüm ahilerimizi ve ustalarımızı rahmet ve hürmetle yad ediyor, Ahilik şuuruyla şuurlu bir nesil yetişmesi temennisiyle emeği geçen herkese, özellikle esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyorum”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017