MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE AHİLİK TANITILDI

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE AHİLİK TANITILDI

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE AHİLİK TANITILDI
Bu içerik 462 kez okundu.

Zonguldak Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine ahilik kültürü tanıtıldı.

18-24 Eylül Ahilik haftası kapsamında Ticaret İl Müdürlüğü tarafından, Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 11. ve 12.  sınıf öğrencilerine yönelik olarak, Ahilik konulu sunum gerçekleştirildi.

Okulun konferans salonunda düzenlenen sunumda, Ticaret İl Müdürlüğü personeli Özge  Ablakoğlu Tetik tarafından slayt gösterisi eşliğinde Ahilik kültürü anlatıldı.

 

KOYU: AHİLİK DEĞERLERİNİ YAŞATILMASI GEREKİYOR

Seminer sonrası öğrencilere hitap eden okul müdürü Burhan Koyu şunları söyledi; "Ahiliğin günümüz için gerekli bir sistem olduğunu ahlak, temel değerler vardır. Ve bu değerler bozulmadan kullanılması vardır. Günümüzde çeşitli ürünleri para vererek alıyoruz. Hakkını ve işini dört dörtlük yapan esnaf olduğu gibi bunun üç kağıdına kaçan bozuk mal satmaya çalışan özürlü mali vermeye çalışan ya da hak etmediği değeri isteyen esnaflar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bozulmuş ya da eksik kültürümüzün bir şekilde yenilenmesi ihtiyacı doğuyor. Bu sebeple de Ahilik kavramındaki değerlerin tekrar sahiplenilmesi tekrar bu bilince varılması Ve işini ne yapıyorsa dört dörtlük hakkı ile yapması gerekmektedir. Elini vicdanına koyması ve vicdanına göre hareket etmesi gerekmektedir. Sizlerde ilerleyen hayatlarda meslek sahibi olacaksınız sizlerin de bu şekilde hareket edeceğinizi umuyoruz" diye konuştu.

MADEN: AHİLİĞİN ÖZÜNDE FÜTÜVVET MANEVİYAT DOĞRULUK CÖMERTLİK VARDIR

Ahiliğin özünde Fütüvvet Maneviyat doğruluk cömertlik  olduğunu belirten Ticaret İl Müdür İsmail Maden, öğrencilere hitaben seminer sonrasında yaptığı konuşmada, "Bu yıl 18 ve 24 Eylül tarihleri arasında Ahilik haftası kapsamında Sizleri ahilik kültürünün tanıtılması nasıl dejenere olduğunu anlatmak ve bu vesileyle geleceğin ahileri olan geçmişte yaşayan ahilerle ilgili bilgi sahibi olmanızı istedik. Ahilik Anadolu Selçuklularının son döneminde Osmanlı Devleti'nin ilk başlarında Anadolu’nun Türk toprağı İslam toprağı olmasını sağlayan en önemli etken bir unsurdur. Çünkü ahiliğin özünde Fütüvvet Maneviyat doğruluk cömertlik vardır.  Sizlerde yarın bir gün bir kısmınız esnaf bir kısmını size Tüccar olacak. İşte atalarımızın bu toprakların nasıl İslam Türk yurdu yapıp izleri emanet ettilerse sizlerde onlar gibi çalışıp bizden sonraki nesillere yine buyurduğu İslam yurdu olarak aktarmanızı bekliyoruz. Bu sebeple bu değerlere sahip olmamız gerekiyor. Bu değerlere sahip çıkmamız gerekiyor. 2017 2018 eğitim ve öğretim yılında sizlere başarılar diliyorum" dedi.

İSMAİL MADEN,  BURHAN KOYU’YA KİTAP HEDOİYE ETTİ

Seminer sonrasında ise Ticaret İl Müdürü İsmail Maden,. Zonguldak Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Burhan koyu’ya kitap hediye etti

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri eml meslek lisesi haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 23 EKİM 2017